Worek oponowy (opony mózgowo-rdzeniowe, opony rdzenia kręgowego)

Mózgowie i rdzeń kręgowy to dwa najważniejsze elementy ośrodkowego układu nerwowego. To za ich sprawą regulowana jest praca serca, ciśnienie krwi czy przekazywanie bodźców aktywujących oddychanie. Są to struktury kruche i mało odporne na urazy. Za ich ochronę odpowiadają specjalne błony, w przypadku mózgowia są to opony mózgowe, rdzeń zaś otoczony jest tzw. workiem oponowym.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Opony mózgowo-rdzeniowe zbudowane są przede wszystkim z tkanki łącznej. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona. Dzięki temu, że są wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym zapewniają właściwą amortyzację. Zarówno mózgowie jak i rdzeń pokryte są warstwą trzech błon (w przypadku rdzenia rozciągają się na całą długość kręgosłupa). Medycyna nazywa je oponami - twardą, pajęczą (nazywana także pajęczynówką) oraz miękką. Pierwsza z nich jest najgrubsza i najmocniejsza, przyrasta do niej pajęczynówka, zaś trzecia bezpośrednia styka się z mózgowiem oraz rdzeniem kręgowym. Tym, co wyróżnia błony okalające mózgowie, od tych otaczających rdzeń kręgowy jest ukrwienie.

Dodatkowo są mocno unerwione, dlatego każdy ucisk wywołany urazem mechanicznym czy będący konsekwencją wady anatomicznej może wywoływać silny, nieprzyjemny ból.

Czytaj także:

Wylew (Udar krwotoczny mózgu)

Tętniak mózgu - można się jakoś przed nim uchronić?

Udar mózgu - jak rozpoznać i pomagać?

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Neglerioza

Zobacz wideo
Więcej o: