Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zmiany martwicze pojawiające się w kościach nie mają związku z infekcją czy zakażeniem drobnoustrojami. Mimo że jednoznaczna przyczyna ich rozwoju nie jest znana przypuszcza się, że mogą stanowić konsekwencję mikrourazów, zaburzeń hormonalnych czy zatorów. Bardzo często mają podłoże genetyczne. Pojawienie się jałowej martwicy bywa spowodowane nieprawidłowym ukrwieniem w kończynie i brakiem odpowiednich połączeń między krążeniem nasadowym a przynasadowym. Podziału jałowych martwic kości dokonuje się w oparciu zajęty obszar. W przypadku choroby Freiberga-Kohlera II zmiana obejmuje drugą lub trzecią kość śródstopia.
W początkowej fazie rozwoju choroby dolegliwości nie są uciążliwe, dlatego też bardzo często są bagatelizowane. Z czasem, szczególnie przy dużym wysiłku fizycznym czy obciążeniu ból bardzo się nasila. Nawet niewielki ucisk dodatkowo wzmacnia odczuwany ból. Śródstopie staje się obrzęknięte i pogrubione na wysokości zajętej kości. Znaczne ograniczenie zdolności poruszania się sprawia, że w okolicznym stawie rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe. U niektórych chorych ulega ona deformacji i zniekształceniu.
Aby potwierdzić chorobę, obok wywiadu z pacjentem konieczne jest wykonanie badań obrazowych. W oparciu o obraz z RTG możliwe jest dokładne obejrzenie i określenie skali oraz typu zmian.
Postępowanie u pacjentów z chorobą Freiberga - Kohlera II jest bardzo proste a rokowanie dobre. Zaleca się przede wszystkim rezygnację z dużego wysiłku, by nie obciążać chorej kończyny. Dodatkowo zaleca się używanie specjalnej wkładki ortopedycznej. Jej zadaniem jest podparcie podbicia stóp, a tym samym redukcja bólu . Zaleca się także wykonywanie wzmacniających ćwiczeń. W cięższych przypadkach terapię uzupełnia się o leki przeciwzapalne.