Rak Pageta to bardzo rzadki złośliwy nowotwór, który prawdopodobnie powstaje z komórek tworzących gruczoł apokrynowy, czyli typu gruczołu, w którym wydzielina ma za zadanie ochraniać skórę w szczególnie wrażliwych miejscach (przykładem takie gruczołu jest gruczoł mlekowy). Choroba choć najczęściej zajmuje sutek lub całą brodawkę, może pojawić się także w obrębie odbytu, sromu, moszny lub prącia . Niezależnie od typu oraz miejsca, w którym rozwija się schorzenie zarówno postać sutkowa jaki pozasutkowa towarzyszy innej zmianie nowotworowej (zazwyczaj piersi lub skóry).
Mimo że obie postaci choroby różnią się sposobem leczenia jak i przebiegiem to w obu przypadkach obserwuje się, bardzo charakterystyczne komórki, tzw. komórki Pageta.
Bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby nowotworowej jest uszkodzenie komórek, które zamiast obumrzeć po zakończeniu swojego cyklu zaczynają się namnażać. Ich obecność w organizmie, w przypadku raka piersi Pageta, powoduje przede wszystkim owrzodzenie brodawki, naciek oraz wyciągnięcie skóry piersi. Jeśli w piersi dodatkowo rozwija się inny nowotwór pojawia się guz, zmiana wielkości oraz kształtu piersi. Z brodawki może wydobywać się, niekiedy krwista wydzielina, węzły chłonne pod pachą są znacznie powiększone. Bardzo często skóra na piersi przypomina swoją fakturą skórkę od pomarańczy.
Pozasutkowa postać choroby najczęściej rozwija się w okolicach pachwin oraz narządów płciowych. Pierwsze, niepokojące zmiany to uporczywy świąd oraz czerwone plamy na skórze w obrębie zajętych przez nowotwór obszarów. Wraz z postępem schorzenia może pojawić się ból oraz krwawienie.
Pierwszym a zarazem najcenniejszym etapem rozpoznania jest wywiad z pacjentem (przebyte choroby, ewentualna hospitalizacja, w przypadku kobiet - data ostatniej miesiączki , ciąża itp.). Następnie wykonuje się badania ogólne oraz gruczołów sutkowych. Dodatkowo zleca się badanie ginekologiczne oraz USG zmienionego obszaru.
Walka z rakiem Pageta zależna jest od stopnia rozwoju choroby. Gdy jest ona bardzo zaawansowana konieczne jest usunięcie całej piersi (mastektomia) wraz ze znajdującymi się pod pachami węzłami chłonnymi. Bez względu na przebieg operacji stosuje się radio oraz chemioterapię. Jeśli nowotwór objął jedynie brodawkę, zleca się jej wycięcie łącznie z marginesem zdrowych komórek.
W przypadku pozasutkowej postaci choroby leczenie może odbywać się dwutorowo. Niekiedy w pierwszej fazie rozwoju schorzenia znaczną ulgę przynoszą maści łagodzące i zmniejszające świąd skóry. Niestety ten rodzaj nowotworu bardzo rzadko rozpoznawany jest w początkowym stadium i u ogromnej części pacjentów konieczne jest chirurgiczne wycięcie zmiany.
Zdarza się jednak, że mimo usunięcia ogniska choroby rak ponownie się rozwija. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, regularnego przyjmowania leków, a także wprowadzenia zbilansowanej i zdrowej diety .
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza