Aby zmniejszyć ryzyko choroby jedz warzywa i owoce, nie jadaj późnej kolacji, dużo ćwicz, dbaj o szczupła sylwetkę a masz dużą szansę uniknięcia spotkania z chorobą zwaną artretyzmem, chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Można na nią zapaść w każdym wieku.
Dna moczanowa jest chorobą obejmująca cały organizm, spowodowaną zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi (tzw. hiperurykemia). Kiedy kwasu moczowego jest we krwi zbyt dużo, przestaje się w niej rozpuszczać, a zaczyna się krystalizować. Owe kryształki odkładają się w stawach i tkance okołostawowej. Są coraz większe i bardzo ostre, raniąc tkankę, wywołują stan zapalny stawów. Najczęściej przyczyną dny moczanowej jest zła przemiana materii. Dna moczanowa może być obciążeniem genetycznym lub skutkiem niewłaściwego stylu życia.
Są dwa rodzaje dny moczanowej: pierwotna i wtórna. Pierwotna jest wynikiem zbyt wysokiej produkcji kwasu moczowego z niewiadomych przyczyn. Dna moczowa wtórna to pojawia się w następstwie białaczki, napromieniowania, przewlekłej choroby nerek, nadużywania alkoholu i leków, objadania się, nadmiernej kuracji odchudzającej, a także przy cukrzycy typ 2, nadwadze i otyłości brzusznej.
Osteoartretyzm to najczęściej spotykany rodzaj artretyzmu, spowodowany przez zużycie stawów lub ich zranienie. Dotyka najczęściej ludzi powyżej 60-tego roku życia.
Na artretyzm zapadają znacznie częściej mężczyźni, i chorują już w wieku 40-60 lat. Kobiety zaczynają chorować po 65-tym roku życia, ponieważ wcześniej przed podniesieniem poziomu mocznika chronią je żeńskie hormony.
Dna moczanowa może rozwijać się w organizmie bardzo długo, nie dając żadnych objawów.
Atak dny moczanowej następuje zazwyczaj w nocy lub tuż po przebudzeniu. Charakterystyczny jest bardzo silny, ostry ból i obrzęk. U mężczyzn stan zapalny dotyczy najczęściej pierwszego stawu śroodstopo-paliczkowego palucha (łac. podagra), u kobiet często zajęte są stawy palców u rąk (chiragra). Mogą być także zajęte stawy: kolanowy (onagra), barkowy (omagra), stawy kręgosłupa (rachidagra). Chory odczuwa wielką bolesność stawów i nie może normalnie się poruszać. Przy artretyzmie może pojawić się gorączka, znaczny spadek wagi oraz ogólne osłabienie organizmu.
Osoby chore na osteoartretyzm mają problemu z chodzeniem, pokonywaniem schodów, wstawaniem, kucaniem czy klękaniem.
Zazwyczaj lekarz ortopeda przepisuje środki o działaniu przeciwzapalnym oraz środki obniżające poziom kwasu moczanowego, przyspieszające jego wydalanie i zaleca się również dietę. Chorzy na artretyzm powinni unikać potraw tłustych oraz tych, które wymagają smażenia. Korzystne jest także picie dużej ilości płynów, które pomagają regulować poziom kwasu moczowego poprzez szybsze wydalanie go z moczem. Powinno się także zintensyfikować ćwiczenia fizyczne oraz ruch. Czasem zalecane są masaże.