Olej z wiesiołka łagodzi PMS i objawy miesiączki. Jakie jeszcze ma właściwości?

Olej z wiesiołka to jeden z suplementów diety o działaniu udowodnionym badaniami klinicznymi. Jego stosowanie jest polecane szczególnie kobietom, ale i mężczyźni mogą korzystać z prozdrowotnych właściwości tej substancji. Jakie właściwości faktycznie posiada olej z wiesiołka i kto powinien rozważyć jego suplementację?

W skład oleju z wiesiołka w 80% wchodzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), z czego aż 70% to kwas linolowy. Dodatkowo, wśród prozdrowotnych związków, jakie znajdziemy w oleju z wiesiołka możemy wymienić m.in. selen, witaminę E, cynk, wapń, magnez i fitosterole. Wszystkie te związki sprawiają, że olej z wiesiołka polecany jest w profilaktyce wielu chorób. Jakich dokładnie? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu.

Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Olej z wiesiołka - jakie ma właściwości?

Olej ten pozyskiwany jest m.in. z nasion wiesiołka dwuletniego, wiesiołka dziwnego. Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka sprawiają, że suplement ten jest polecany szczególnie kobietom. Udowodniono bowiem, że regularne zażywanie oleju z wiesiołka łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz eliminuje uderzenia gorąca i nadmierną potliwość u kobiet, które znajdują się w okresie menopauzy. Zalecane jest także stosowanie olejku z wiesiołka przed oraz podczas miesiączki. Suplement ten łagodzi takie objawy jak: ból podbrzusza, bolesność piersi czy wahania nastroju. Kwas gamma-linolenowy wpływa hamująco na syntezę prostaglandyn, czyli hormonów, które odpowiedzialne są za pobudzanie macicy do skurczów.

Dodatkowo olej z wiesiołka stosowany jest w leczeniu mastalgii cyklicznej. Jest to dolegliwość, w czasie której kobiety odczuwają cykliczne bóle piersi. Jak wskazują dane literaturowe, na mastalgię cykliczną cierpi nawet 70% kobiet w wieku rozrodczym, a ból piersi może być spowodowany obniżonym poziomem nienasyconych kwasów tłuszczowych we krwi. Dzięki zastosowaniu oleju z wiesiołka i dostarczeniu NNKT, objawy mastalgii cyklicznej mogą ulec wyciszeniu.

Warto dodać, że olejek z nasion wiesiołka nie jest suplementem wskazanym jedynie dla kobiet. Z uwagi na swoje właściwości, a szczególnie dużą zawartość kwasu gamma-linolenowego, olejek z wiesiołka zalecany jest w poprawie nawilżenia skóry i zwiększenia jej elastyczności, a co za tym idzie - ma działanie zapobiegające powstawaniu zmarszczek.

Badania kliniczne dowiodły także skuteczność stosowania oleju z wiesiołka u osób chorujących na łuszczycę, trądzik różowaty, egzemę, atopowe zapalenie skóry, alergie skórne oraz trądzik łojotokowy.

Olejek z wiesiołka sprawdzi się również w prewencji takich stanów i chorób jak:

 • hipercholesterolemia;
 • obniżona odporność;
 • problemy z koncentracją;
 • miażdżyca;
 • nadciśnienie;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
 • reumatoidalne zapalenie stawów.

Na uwagę zasługuje także fakt, że kwas gamma-linolenowy zawarty jest w oleju z nasion wiesiołka w dużym stopniu przyczynia się do zahamowania procesów nowotworzenia. Suplement ten może być zatem stosowany w prewencji chorób nowotworowych. 

Olej z wiesiołka - czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

Olej z wiesiołka to suplement naturalny, ale nie oznacza to, że może być stosowany u każdej osoby. Olejek ten nie powinien być włączany do suplementacji u osób, które przyjmują niektóre leki przeciwwirusowe (np. lopinawir) oraz leki rozrzedzające krew (np. warfarynę). Dodatkowo olej z nasion wiesiołka jest niewskazany dla:

 • kobiet w ciąży oraz karmiących piersią;
 • dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia;
 • osób z nadciśnieniem;
 • osób chorujących na padaczkę.

Jak stosować olej z nasion wiesiołka? Kapsułki

Olej z nasion wiesiołka dostępny jest w formie płynnej oraz w kapsułkach. Wybierając suplement w formie płynnej, należy pamiętać, by przechowywać go w lodówce i spożyć możliwie szybko.

Zgodnie z obecnymi rekomendacjami zaleca się, aby w ciągu doby przyjmować od 1 do 6 gramów oleju z wiesiołka. Ilość oleju / liczba kapsułek powinna być jednak przyjmowana według zaleceń w ulotce / na opakowaniu. Należy także pamiętać o tym, że olej z nasion wiesiołka, jak każdy suplement diety może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez nas lekami lub pozostałymi suplementami. Jego stosowanie powinno zatem zostać skonsultowane z lekarzem.

Więcej o: