Czystek (Cictus) to krzew z rodziny czystkowatych. Naturalnie występuje głównie w państwach basenu Morza Śródziemnego, jednak ze względu na swoją popularność uprawiany jest również w Polsce. W internecie można znaleźć wiele niepotwierdzonych badaniami informacji o właściwościach tej rośliny. Jak czystek rzeczywiście wpływa na organizm człowieka i na co można go stosować? Wyjaśniamy.
Czystek często stosowany jest w medycynie naturalnej lub jako suplement diety. Stanowi cenne źródło polifenoli, czyli antyoksydantów, które niwelują wolne rodniki przyczyniające się do powstawania wielu chorób, m.in. nowotworów. Przeciwutleniacze pomagają przy tym w walce z wirusami i bakteriami, wspierając pracę układu odpornościowego.
Hamują rozwój stanów zapalnych, chronią naczynia krwionośne i obniżają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Co więcej, polifenole zawarte czystku działają również antyalergicznie, ponieważ spowalniają uwalnianie histaminy. Udowodniono także, że czystek wzmacnia organizm i dodaje energii, polepszając tym samym samopoczucie.
Ponadto bierze udział w walce z grzybami, a także przyspiesza pracę materii, wspierając metabolizm. Przejawia właściwości zmniejszające obrzęki oraz może działać przeciwbólowo. Należy jednak pamiętać, że czystek to nie lek, a suplement diety, zatem powinien jedynie uzupełniać naszą dietę w zdrowotne substancje, a nie zastępować zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie czy ewentualną farmakoterapię.
Czystek najlepiej pić w formie herbaty z suszu. W aptece lub sklepie zielarskim można kupić dobrej jakości ususzone zioło, które następnie samodzielnie zaparzymy. Dla smaku można dodać łyżeczkę miodu lub plasterek cytryny czy limonki. Zaleca się, aby dziennie spożywać napar maksymalnie dwa razy. Pamiętajmy też, że prozdrowotne działanie czystka musi być poprzedzone regularnym jego stosowaniem. Istnieją również wyroby medyczne z czystkiem w składzie, które przyjmuje się w formie kapsułek z częstotliwością zgodną z zaleceniami na opakowaniu.
Nie istnieją żadne oficjalne przeciwwskazania, które wykluczałyby pewne grupy osób ze spożywania czystka. Nie jest on odradzany u dzieci ani kobiet w ciąży i karmiących, jednak zaleca się w tym przypadku najpierw skonsultować z lekarzem. Konsultacja medyczna jest również wskazana dla osób przewlekle chorych, przyjmujących na stałe leki. Uczulenie na czystek jest bardzo rzadkie, jednak wyklucza ze spożywanie go. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl