Ten napój działa jak zmiotka na twoje jelita. Wpłucze kilogramy złogów i ureguluje trawienie

Problemy żołądkowo-jelitowe, z którymi boryka się wiele osób, często powodowane są przez złogi, czyli resztki pokarmowe kumulujące się w jelitach. Mogą być przyczyną wzdęć, zgag i biegunek. Nieprzyjemne dolegliwości mogą odejść, jeśli wprowadzimy do codziennej diety pewne składniki odżywcze i witaminy obecne w wielu produktach spożywczych. W jaki sposób pozbyć się złogów jelitowych?

Złogi w jelitach, zwane też kamieniami kałowymi, to niestrawione resztki przemiany materii, zalegające w jelitach i utrudniające ich prawidłowe funkcjonowanie. Do ich utworzenia dochodzi często wskutek kiepskiej diety, ubogiej m.in. w błonnik pokarmowy, który wspiera metabolizm, poprawia perystaltykę jelit i reguluje proces trawienia. Aby zaradzić złogom, zaleca się wzbogacenie jadłospisu o pewien oczyszczający napój. Bez problemu można go wykonać w domu. 

Zobacz wideo Siemię lniane to samo zdrowie. Przekonaj się, dlaczego

Złogi pokarmowe zaburzają pracę jelit. Ten napój zadziała jak zmiotka

Jelita to niezwykle ważny organ wewnętrzny, odpowiadający za wydalanie produktów przemiany materii oraz wszelkich toksyn. Jeśli praca jelit zostaje zaburzona - cierpi na tym cały organizm. Bakterie obecne w jelitach mają bowiem wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne, a zaburzona flora jelitowa może doprowadzić do wielu dolegliwości i schorzeń.

Istnieją jednak domowe sposoby na bezpieczne oczyszczenie jelit. Po pierwsze, warto wprowadzić do życia nieco więcej aktywności fizycznej. Ruch pobudza pracę jelit, przeciwdziała zaparciom, a także znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak nowotwór jelita grubego czy kamica żółciowa. Po drugie, należy wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć czynniki wywołujące stres. Zaburzony poziom kortyzolu - czyli właśnie hormonu stresu - negatywnie wpływa na motorykę jelit.

Wspomnieliśmy wyżej o konieczności zmiany diety i urozmaicenia jej o produkty zawierające błonnik pokarmowy. W ramach tego warto do posiłków dodać siemię lniane, czyli polski superfood, który chroni śluzówkę jelit, a także pozbywa się z organizmu resztek pokarmowych. Bogate w błonnik są również banany, daktyle i szpinak. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, łącząc wszystkie te produkty w formie zdrowotnego napoju. Korzystnie wpłynie na metabolizm, usprawni procesy trawienne i będzie przy tym świetnie smakował.

Jak przygotować napój oczyszczający jelita?

Do przygotowania oczyszczającej mikstury będą potrzebne pewne składniki. Wszystkie są one łatwodostępne w sklepach spożywczych i marketach. Napój, który z nich powstanie warto pić regularnie, najlepiej codziennie w formie popołudniowej przekąski. 

Składniki na napój usprawniający pracę jelit:

  • 300 ml wody,
  • 4 banany,
  • 4 daktyle,
  • 200 g szpinaku,
  • 3 łyżki siemienia lnianego,
  • 2 łyżeczki cynamonu,
  • łyżeczka probiotyku w proszku.

Sposób przygotowania:

Do blendera wlej wodę, a następnie wrzuć drobno pokrojone owoce i składniki sypkie. Miksuj wszystko do uzyskania jednolitej, płynnej konsystencji. Gotowy napój schowaj na kilka godzin do lodówki, a po schłodzeniu przelej do szklanki. Zaleca się pić go raz dziennie, przez co najmniej kilka tygodni. Po tym czasie powinna być zauważalna diametralna różnica w trawieniu, wydalaniu i ogólnym samopoczuciu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: