W sezonie letnim co rusz słyszymy, aby pić duże ilości wody. Choć prawdą jest, że organizm ludzki w większości składa się z wody, w związku z czym potrzebuje jej do przetrwania, to istnieją napoje, które będą lepszym wyborem podczas fali upałów. Gaszą pragnienie natychmiast i dostarczają cenne składniki mineralne. Co zatem warto pić latem?
Naukowcy z University of St Andrews - najstarszego uniwersytetu w Szkocji - na podstawie badań opracowali ranking najlepiej nawadniających napojów. Na pierwszym miejscu, o dziwo, znalazła się nie woda, a chude mleko. Okazało się, że napoje z niewielką zawartością cukru, tłuszczu lub białka pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu przez dłuższy czas niż zwykła woda - gazowana lub niegazowana.
Mleko zawiera w sobie zarówno cukier mleczny, czyli laktozę, jak i białko oraz tłuszcz, które znacznie zwalniają proces opróżniania żołądka, co z kolei przyczynia się do lepszego nawodnienia. W składzie mleka znajduje się również sód, jeden z elektrolitów, który zatrzymuje wodę w organizmie i zmniejsza produkcję moczu.
"To badanie mówi nam wiele z tego, co już wiedzieliśmy: elektrolity – takie jak sód i potas – przyczyniają się do lepszego nawodnienia, podczas gdy kalorie w napojach powodują wolniejsze opróżnianie żołądka, a tym samym wolniejsze uwalnianie moczu", potwierdziła w rozmowie z CNN Melissa Majumdar, dietetyczka, osobista trenerka i rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki.
Choć udowodniono, że odrobina cukru może wspomóc nawodnienie organizmu, to należy pamiętać, że słodkie napoje gazowane, jak i przetworzone soki owocowe zdecydowanie nie powinny być spożywane podczas upałów. Zawierają duże ilości cukru oraz kalorie, które nie przyczyniają się do odpowiedniego nawodnienia. Po co więc sięgnąć w gorący dzień? Oprócz chudego mleka dobrze sprawdzi się również jego pełnotłusta wersja, a także świeżo wyciskany sok pomarańczowy, zimna herbata (np. zielona, biała, miętowa lub z hibiskusa), a nawet piwo i kawa.
Spożywanie trzech lub nawet czterech litrów płynów latem jest bardzo ważne. W gorące dni jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie organizmu. Objawy typu: ból głowy, osłabienie, brak apetytu, wzdęty brzuch oraz suchość jamy ustnej oznaczają, że nie dostarczyliśmy odpowiedniej ilości płynów. Niedobór wody może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania organów wewnętrznych np. nerek, serca i w konsekwencji skutkować rozwinięciem poważnych schorzeń. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl