Trudno znaleźć kogoś, kogo nie zachwycają kwiaty peonii. Sprawdzają się doskonale zarówno jako ozdoba do domu, jak i bukiety ślubne, czy do sesji zdjęciowych. Nie trzeba jednak wyłącznie ich podziwiać, bowiem kwiaty te mają też właściwości, o których nie wie prawie nikt. Z zebranych płatków można śmiało przygotować herbatkę, którą będziemy delektować się w wolnych chwilach.
To, że z kwiatów peonii można przygotować napar nie jest wiedzą powszechną, a szkoda. Ich niezwykłe właściwości będą działać pozytywnie na osoby zmagające się z przewlekłymi stanami zapalnymi. Oznacza to, że na herbatę z peonii powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne. Taki napar z ogrodowych kwiatów złagodzi również bóle reumatyczne, dlatego nada się także dla seniorów. Innymi właściwościami herbaty z peonii jest działanie relaksujące. Kilka łyków kwiatowego napoju powinno ukoić zmysły i uspokoić często nadszarpnięte nerwy. Herbata z peonii będzie więc świetnym, wieczornym rytuałem po ciężkich dniach w szkole lub pracy.
Kwiaty peonii, czy też piwonii, ponieważ w użyciu są dwie, wymienne nazwy, są bogate w takie minerały jak magnez, potas, żelazo, czy miedź. Z tego też powodu są bardzo chętnie używane w ziołolecznictwie.
Płatki kwiatów peonii należy zebrać jeszcze w czerwcu, kiedy to przypada ich kwitnienie. Następnie należy je ususzyć, najlepiej w ciepłym i przewiewnym miejscu. Nie należy ich jednak przechowywać w nasłonecznionym pomieszczeniu, dlatego dobrym wyborem może okazać się spiżarnia. Gdy kwiatki będą już zupełnie suche, przekładamy je do czystych słoiczków. Wówczas wystarczy kilka płatków i wrzątek, którym zaparzymy napar z darów ogrodu. Można go używać jako napoju lub przemywać nim skórę twarzy. Kwiatowy napar będzie działał bowiem jak hydrolat, czyli może czasem zastąpić tonik.
Czy aby na pewno można pić taką herbatę bez obaw? Peonia jest rośliną toksyczną. Nie oznacza to jednak, że odrobina spożytego naparu zaszkodzi naszemu zdrowiu. Napar z peonii pity z umiarem i po konsultacji z lekarzem będzie jak najkorzystniejszy dla naszego zdrowia, a do zatrucia dojść może dopiero wtedy, gdy spożyjemy go zbyt dużo. Dodatkowo od picia owego naparu powinny wstrzymać się kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Najlepiej jednak spożycie kwiatowej herbaty skonsultować z lekarzem rodzinnym, który da nam konkretne zalecenia i ewentualnie odradzi takiej praktyki w razie wyraźnych przeciwwskazań.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl