Połowę włóż do wazonu, a drugą część zalej wrzątkiem. Uspokajająca herbatę przygotujesz z kwitnących... peonii

Czerwiec to wspaniały czas kwitnięcia jednych z najpiękniejszych kwiatów, czyli peonii. Ich ogromne, różowe pąki ozdabiają ogrody i wazony, jednak nie każdy wie, że mają również inne zastosowanie niż stanowienie naturalnej ozdoby. Nasze babcie przygotowywały z nich... herbatę. I to nie byle jaką bo uspokajającą.

Trudno znaleźć kogoś, kogo nie zachwycają kwiaty peonii. Sprawdzają się doskonale zarówno jako ozdoba do domu, jak i bukiety ślubne, czy do sesji zdjęciowych. Nie trzeba jednak wyłącznie ich podziwiać, bowiem kwiaty te mają też właściwości, o których nie wie prawie nikt. Z zebranych płatków można śmiało przygotować herbatkę, którą będziemy delektować się w wolnych chwilach.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Peonie są kopalnią składników mineralnych

To, że z kwiatów peonii można przygotować napar nie jest wiedzą powszechną, a szkoda. Ich niezwykłe właściwości będą działać pozytywnie na osoby zmagające się z przewlekłymi stanami zapalnymi. Oznacza to, że na herbatę z peonii powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne. Taki napar z ogrodowych kwiatów złagodzi również bóle reumatyczne, dlatego nada się także dla seniorów. Innymi właściwościami herbaty z peonii jest działanie relaksujące. Kilka łyków kwiatowego napoju powinno ukoić zmysły i uspokoić często nadszarpnięte nerwy. Herbata z peonii będzie więc świetnym, wieczornym rytuałem po ciężkich dniach w szkole lub pracy. 
Kwiaty peonii, czy też piwonii, ponieważ w użyciu są dwie, wymienne nazwy, są bogate w takie minerały jak magnez, potas, żelazo, czy miedź. Z tego też powodu są bardzo chętnie używane w ziołolecznictwie.

Jak przygotować pyszną herbatę z kwiatów?

Płatki kwiatów peonii należy zebrać jeszcze w czerwcu, kiedy to przypada ich kwitnienie. Następnie należy je ususzyć, najlepiej w ciepłym i przewiewnym miejscu. Nie należy ich jednak przechowywać w nasłonecznionym pomieszczeniu, dlatego dobrym wyborem może okazać się spiżarnia. Gdy kwiatki będą już zupełnie suche, przekładamy je do czystych słoiczków. Wówczas wystarczy kilka płatków i wrzątek, którym zaparzymy napar z darów ogrodu. Można go używać jako napoju lub przemywać nim skórę twarzy. Kwiatowy napar będzie działał bowiem jak hydrolat, czyli może czasem zastąpić tonik.

Na napar z peonii lepiej uważać

Czy aby na pewno można pić taką herbatę bez obaw? Peonia jest rośliną toksyczną. Nie oznacza to jednak, że odrobina spożytego naparu zaszkodzi naszemu zdrowiu. Napar z peonii pity z umiarem i po konsultacji z lekarzem będzie jak najkorzystniejszy dla naszego zdrowia, a do zatrucia dojść może dopiero wtedy, gdy spożyjemy go zbyt dużo. Dodatkowo od picia owego naparu powinny wstrzymać się kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Najlepiej jednak spożycie kwiatowej herbaty skonsultować z lekarzem rodzinnym, który da nam konkretne zalecenia i ewentualnie odradzi takiej praktyki w razie wyraźnych przeciwwskazań.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: