Sok z buraka - jakie ma właściwości i ile go pić? Zobacz, jak go przygotować!

Sok z buraka ponownie zyskuje na popularności. Coraz więcej osób docenia jego właściwości i sięga po niego dla zdrowia. Sprawdź, ile możesz pić go każdego dnia, a przy okazji zapoznaj się z innymi ważnymi informacjami na jego temat.

Sok z buraka: właściwości

Bogaty skład to jeden z najważniejszych powodów, dla których pijemy sok z buraka. Właściwości tego napoju mogą naprawdę pozytywnie Cię zaskoczyć. Wśród nich warto wymienić:

  • dobry wpływ na układ krwionośny (w tym produkcję czerwonych krwinek), który sok zawdzięcza obecności żelaza i witamin z grupy B;
  • obniżenie ciśnienia krwi, a co za tym idzie, redukcję złego cholesterolu;
  • zapobieganie zmianom miażdżycowym poprzez poszerzenie światła naczyń krwionośnych;
  • działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne;
  • hepatoprotekcję (zawarta w buraku betanina chroni wątrobę przed toksynami);
  • stymulację procesów naprawczych oraz ochronnych DNA, co okazuje się szczególnie istotne w przypadku koniecznej profilaktyki nowotworowej;
  • poprawę kondycję skóry;
  • wspomaganie odchudzania;
  • wsparcie dla układu pokarmowego (zawarty w burakach błonnik może pobudzać perystaltykę jelit);
  • obniżanie poziomu cukru we krwi.

Niektórzy, ze względu na ziemisty smak soku z buraka, decydują się zamiast tego na sok z buraka i jabłka. Właściwości tego napoju są bardzo podobne, tyle że, dzięki dodatkowemu składnikowi, wpływa on jeszcze na spowolnienie procesów starzenia się organizmu, a także jeszcze mocniej wpływa na odporność.

Sok z buraka: ile pić dziennie?

Chcesz wprowadzić do swojej diety sok z buraka? Ile pić go powinieneś, by sobie nie zaszkodzić? Jako że działa on dosyć mocno i w dodatku charakteryzuje się intensywnym smakiem, który nie każdemu od razu może przypaść do gustu, warto stopniowo przyzwyczajać do niego organizm i najpierw przyjmować go w mniejszych dawkach. Docelowo nie powinno się przekraczać 200 ml dziennie.

Zobacz wideo Zakwas buraczany - pyszny i zdrowy. Jak zrobić go w domu?

Sok z buraka czerwonego: przeciwwskazania

Niemal każdy może sięgnąć po sok z buraka czerwonego. Przeciwwskazania do jego spożywania mogą jednak wykluczyć z tego grona niektóre osoby. Kto nie powinien pić soku z buraka?

Jak zrobić sok z buraka?

Jak zrobić sok z buraka? Nie jest to szczególnie trudne zadanie. Wystarczy zaopatrzyć się w sokowirówkę bądź wyciskarkę wolnoobrotową do owoców i warzyw. Kiedy ma się już odpowiednie urządzenie, należy przygotować świeże buraki. Trzeba je bardzo dokładnie umyć, obrać ze skórki, a następnie pokroić na mniejsze kawałki, dzięki czemu łatwiej będzie je użyć w wyciskarce. Kolejne cząstki buraków należy wkładać do urządzenia, aż nie powstanie dostateczna ilość napoju. Kiedy sok będzie gotowy, konieczne okaże się jego przechowywanie w lodówce.

Jak zostało już wspomniane, charakterystyczny smak soku z buraka można złagodzić sokiem z jabłka, a także z imbiru czy pomarańczy. W gorące dni można też przygotować orzeźwiający koktajl z buraków, do którego warto dodać truskawki i listki mięty.

Zobacz też: Seitan: co to jest, jak smakuje, czy jest zdrowy

Więcej o: