GIS wycofuje całą serię chipsów z popularnej drogerii. Wydano ostrzeżenie publiczne

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował o wycofaniu ze sprzedaży chipsów kukurydzianych dostępnych w sieci Rossmann - zarówno w sklepach, jak i w ofercie online.
Spożycie zanieczyszczonych produktów może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów

— ostrzega GIS w oficjalnym komunikacie w tej sprawie. Sanepid został "poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Snack Food Poco Loco wycofaniu chipsów kukurydzianych (...), z powodu stwierdzenia wysokiej zawartości alkaloidów tropanowych w surowcu użytym do ich produkcji" - wyjaśniono w ostrzeżeniu publicznym dotyczącym żywności.

Alkaloidy tropanowe mogą występować m.in. w roślinach psiankowatych. Uznawane są za toksyczne metabolity wtórne i chronią przed atakami niektórych szkodników. Zatrucie nimi może doprowadzić do obniżonej perystaltyki jelit, zwiększonej częstotliwości rytmu serca oraz przesuszenia błon śluzowych.

GIS ostrzega przed chipsami kukurydzianymi z sieci Rossmann

Chodzi o wyprodukowane dla Dirk Rossmann GmbH chipsy typu tortilla:

  • o smaku paprykowym (enerBiO Tortilla Chips Paprika 125g, z kodem kreskowym EAN 4305615678559)
  • oraz z solą morską (enerBiO Tortilla Chips Meersalz 125g, z kodem kreskowym EAN 4305615678641).

GIS zdecydował o wycofaniu wszystkich wskazanych w ostrzeżeniu produktów "bez względu na numer partii i datę minimalnej trwałości".

Firma Rossmann SDP Sp. z o.o. poinformowała wszystkie drogerie Rossmann o konieczności wycofania z obrotu kwestionowanych produktów bez względu na nr partii i datę minimalnej trwałości. Produkty zostały również wycofane ze sprzedaży internetowej

- informuje GIS. Klienci, którzy zakupili wycofane produkty, mogą je zwrócić. "Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania podejmowane przez dystrybutora" — zapewnia sanepid.

 źródło: GIS

Więcej o: