GIS wycofuje z obrotu popularne lody. Wykryto w nich rakotwórczy składnik

Nie należy spożywać lodów określonych w poniższym komunikacie - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny, który zakwestionował w sumie pięć różnych serii lodów produkowanych przez firmę Häagen-Dazs z powodu wykrycia w nich śladowych ilości niedozwolonej substancji.

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o rozszerzeniu wycofania prowadzonego przez firmę Häagen-Dazs o wskazane poniżej partie lodów, ze względu na wykrycie w nich śladowych ilości 2-chloroetanolu (substancji pochodnej tlenku etylenu) – ogłoszono w najnowszym ostrzeżeniu publicznym dotyczącym żywności z 8 sierpnia 2022 roku. Informacja jest aktualizacją komunikatu z 13 lipca 2022 roku. 

"W związku z powyższym odbiorca kwestionowanych partii produktu w Polsce – podmiot IGLOTEX SA – zdecydował o konieczności wycofania produktów, które zostały wprowadzone do obrotu zanim firma otrzymała wiadomość o zanieczyszczeniu" – alarmuje sanepid.

GIS wycofuje lody Häagen-Dazs. O które numery partii chodzi? 

Dystrybutorem lodów Häagen-Dazs jest IGLOTEX SA. Standardów wyznaczonych przez Główny Inspektorat Sanitarny nie spełniły takie produkty jak:

  • Lody Belgian Chocolate (460 ml) o numerze partii: 4266585, z datą minimalnej trwałości do 30 marca 2023 roku.
  • Lody Macadamia Nut Brittle (460 ml) o numerze partii: 4266569, z datą minimalnej trwałości do 4 kwietnia 2023 oraz numerze 4281488, których minimalna data ważności upływa 21 kwietnia 2023 roku.
  • Lody Pralines & Cream (460 ml) o numerze partii: 4271507, z datą minimalnej trwałości do 9 kwietnia 2023 roku.
  • Lody Duo Belgian Chocolate & Vanilla (420 ml) o numerze partii: 4271142, z datą minimalnej trwałości do 15 kwietnia 2023 roku.

Co to jest  2-chloroetanol i jaki ma wpływ na zdrowie?

2-chloroetanol jest pochodną tlenku etylenu, który jest uznawany za substancję szkodliwą dla zdrowia i niedozwoloną w żywności znajdującej się w obrocie na terenie Unii Europejskiej. Składnik ten może mieć negatywny wpływ na rozrodczość, ma działanie rakotwórcze oraz mutagenne.

Chipsy Lay'sGIS wycofuje ze sprzedaży serię popularnych chipsów. Mogą szkodzić alergikom [OSTRZEŻENIE PUBLICZNE]

źródło: GIS

Więcej o: