Wolisz słodką czy gorzką kawę? Zbadano, jak wpłynie to na ryzyko przedwczesnej śmierci

Zarówno osoby, które słodzą kawę, jak i pozostali, którzy wolą gorzką wersję małej czarnej, mają szansę na dłuższe życie, ale tylko... w porównaniu z tymi, którzy w ogóle nie pijają tego napoju. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj kawy wybieramy - mieloną, rozpuszczalną czy bezkofeinową. Istotna może być jednak jej ilość.

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Umiarkowane spożywanie kawy słodzonej cukrem lub gorzkiej może wiązać się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci — do takich wniosków doszli chińscy naukowcy po 7 latach badań, w których wzięło udział ponad 170 tys. osób w wieku od 37 do 73 lat. 

Badacze wykorzystali dane z brytyjskiego Biobanku i brali pod uwagę różne czynniki, m.in. BMI, poziom aktywności fizycznej, a także brak obciążenia chorobami układu krążenia lub nowotworami. Szczegółowe wyniki badań opublikowano na łamach "Annals of Internal Medicine".

 Jak picie kawy wpływa na ryzyko przedwczesnego zgonu?

Jeśli pijemy umiarkowane ilości kawy, czyli od 1,5 do 3,5 filiżanek dziennie, to mamy o 30 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu z osobami, które w ogóle nie piją kawy — bez względu na to, czy posłodzimy spożywany przez nas napój 1 łyżeczką cukru czy nie. Naukowcom nie udało się wskazać różnicy pomiędzy osobami, które wybierały zwykły cukier lub sztuczne słodziki. Nie miało też znaczenia, czy sięgano po kawę mieloną, rozpuszczalną czy bezkofeinową.

Z kolei osoby, które pijały nieco większe ilości kawy — od 2,5 do 4,5 filiżanek na dobę — miały o 29 proc. niższe ryzyko przedwczesnego zgonu. Nawet ci, którzy deklarowali najmniejsze ilości spożywanej na co dzień kawy, wykazywali się od 16 proc. do 21 proc. niższym ryzykiem przedwczesnego zgonu. Natomiast ludzie zupełnie rezygnujący z picia na co dzień kawy byli obciążeni najwyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu w porównaniu do pozostałych uczestników badania.

Kawa z cukrem czy bez? To nie ma znaczenia, jeśli nie przesadzamy ze słodzeniem

Zdaniem badaczy korzyści płynące z picia kawy mają większe znaczenie niż to, czy ją słodzimy czy nie, o ile nie przesadzamy z ilością cukru i nie spożywamy więcej niż 1 łyżeczkę cukru (około 16 kcal) na 1 kawę. Niektóre rodzaje napojów na bazie kawy mogą zawierać zbyt dużo cukru, by można było zauważyć pozytywny wpływ na zdrowie, więc warto uważać.

Niejednoznaczne wnioski z nowych badań o kawie

Mimo że samo picie kawy może być korzystne pod względem zdrowotnym, badaczom nie udało się wykazać, by nawyk ten bezpośrednio wpływał na długość naszego życia. Wiele zależy od innych czynników, m.in. socjoekonomicznych.

Zdaniem recenzentów uzyskane przez chińskich naukowców wyniki mogą nie być w pełni miarodajne, ponieważ osoby, które mogą pozwolić sobie na regularne picie kawy, stać na wyższy standard życia i często lepszą opiekę medyczną w porównaniu z innymi. 

źródło: Annals of Internal Medicine

Więcej o: