Dziewanna wielokwiatowa jest rośliną dzikorosnącą i łatwo znaleźć ją na polach czy łąkach. Jej uprawa nie nastarcza większych trudności - dziewanna może rosnąć zarówno na żyznym podłożu, jak i na twardej, jałowej glebie. Warto jednak pamiętać, że wymaga znacznego nasłonecznienia i wilgoci. Znacznie bardziej wymagający jest sam proces zbioru kwiatów. Te są wyjątkowo delikatne, więc można zbierać je z najwyższą ostrożnością.
Dziewanna jest też znana jako świeca królewska. Ta nazwa nawiązuje do wyglądu rośliny, charakteryzującej się długą, prostą łodygą, na której końcu wyrastają żółte kwiaty. Poniżej kwiatostanu, łodygę porastają liście odziomkowe, z ogonkami dwukrotnie dłuższymi niż blaszka. Górne są szerokie i cechują się kształtem serca, dolne mają kształt elipsy lub odwróconego jajka. Dziewanna to roślina dwuletnia, która może osiągać nawet 200 cm wysokości.
Dziewanna wykazuje wyjątkowo korzystne właściwości lecznicze. To zasługa cennych składników, zawartych w jej kwiatach, takich jak:
Poza tym, dziewanna zawiera olejki eteryczne, kwasy organiczne, żywice i kumaryny.
Wszystko to sprawia, że dziewanna dobrze sprawdza się jako lek łagodzący objawy ze strony układu oddechowego. Ziołowy napar okazuje się przydatny w trakcie leczenia zapalenia oskrzeli, zwłaszcza jeżeli chorobie towarzyszy zaleganie śluzu. Syrop z dziewanny wspiera leczenie suchego kaszlu, chrypki i bólu gardła.
Roślina ma też zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspomaga leczenie kolki jelitowej, biegunki i nieżytu żołądka. Ze względu na swoje właściwości, może być też stosowana zewnętrznie, np. w przypadku wystąpienia skórnych objawów alergicznych. Ponadto, okłady z wyciągiem z dziewanny wspomagają gojenie oparzeń i odleżyn. Ze względu na właściwości bakteriobójcze, roślina świetnie nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej.
Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem leczenia z wykorzystaniem ziół, należy skontaktować się z lekarzem. Dziewanny nie powinny stosować osoby z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik tej rośliny. Ponadto, z jej stosowania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12. roku życia.
Zobacz też: Nawłoć kanadyjska. Poznaj właściwości tej wyjątkowej rośliny