Detoks sokowy. Na czym polega i jak go przeprowadzić?

Detoks sokowy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to stosunkowo nowa forma pozbywania się z organizmu szkodliwych toksyn. Soki zastępują - na jakiś czas - pokarm stały. Są one przygotowywane z surowych warzyw i owoców, dlatego zawierają bogaty zestaw witamin, mikro- i makroelementów oraz antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Należy jednak jak zawsze zachować ostrożność i nie przedłużać trwania detoksu, gdyż może to wywołać niepożądane skutki.

Detoks sokowy: na czym polega?

Detoks sokowy to rodzaj diety, w której jeden lub więcej posiłków spożywanych w ciągu dnia zastępowanych jest sokami warzywno-owocowymi. Niektórzy stosujący detoks sokowy spożywają wyłącznie pokarm w postaci płynnej, co umożliwia duże ograniczenie kalorii.

Teatox - detoks herbaciany Na czym polega detoks herbaciany (teatox)?

Detoks sokowy: zalety i wady

Większość proponowanych jadłospisów, w których ważną rolę pełnią soki, jest wegańska. Czasami  dodawany jest miód lub jogurt naturalny. Dieta sokowa ma jeszcze jedną zaletę - przyjmowanie pokarmów w postaci płynnej jest lepiej wchłaniane i tolerowane przez organizm. Płynna konsystencja jest również szybciej trawiona, składniki odżywcze łatwiej przenikają do krwiobiegu, a kalorie są dużo szybciej spalane. Tego typu kuracja zalecana jest jako wstęp do diety odchudzającej.

Dużą zaletą detoksu sokowego jest szybsze wydalenie wody z organizmu, co daje efekt podobny do schudnięcia. Ten stan nie jest jednak trwały. Może być jednak motywacją do zainteresowania się pełnowartościową dietą odchudzającą, a w konsekwencji pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała.

Detoks sokowy ma także pewne wady. Można go stosować tylko przez kilka dni, ponieważ organizm może wpaść w szok ze względu na szybkie trawienie. Ten stan może objawiać się ciągłym uczuciem głodu i osłabieniem z powodu dostarczania zbyt małej ilości kalorii. W czasie detoksu sokowego można pracować, ale warto zrezygnować z ćwiczeń fizycznych, unikać sytuacji stresowych oraz ograniczyć wysiłek. Detoksu sokowego nie należy stosować w czasie przeziębienia lub innej choroby, a także ogólnego osłabienia.

Zobacz wideo Najlepszy koktajl na przejedzenie

Detoks sokowy: efekty stosowania

Wbrew powszechnej opinii, detoks sokowy nie jest dietą odchudzającą. W takim jadłospisie brakuje błonnika, białka i tłuszczów, które w odpowiednich proporcjach przyczyniają się do poprawy metabolizmu. Detoks sokowy stosuje się wyłącznie w celu oczyszczenia organizmu z wolnych rodników oraz suplementacji odżywczych składników zawartych w warzywach i owocach. Nawet, gdy dojdzie do utraty wagi w ciągu kilku dni, to po zakończeniu detoksu organizm szybko nadrobi straty i waga powróci do wcześniejszego poziomu. Efekty detoksu sokowego polegają więc głównie na usunięciu z organizmu toksyn, a nie zrzuceniu dodatkowych kilogramów.

Dla kogo sprawdzi się detoks sokowy?

Jest to dieta, która ma na celu całkowitą zmianę trybu odżywiania się. Znakomicie sprawdzi się dla osób, które pragną porzucić złe nawyki żywieniowe oraz spożywać więcej warzyw i owoców z upraw ekologicznych. Dzięki detoksowi sokowemu, przejście na dietę niskokaloryczną (pełną składników odżywczych) jest mniejszym szokiem dla organizmu i dużo lepiej tolerowaną zmianą.

Co jeść po detoksie sokowym?

Detoks sokowy powinien trwać maksymalnie 5 dni. Po tym czasie, należy sięgnąć po zdrowe posiłki. W pierwszym dniu należy zjeść wyłącznie warzywa i owoce w postaci surowej lub lekko zblanszowanej. Można również włączyć zupę, koktajl lub smoothie.

W następnym dniu włączamy herbatki ziołowe, orzechy, rośliny strączkowe oraz oleje i oliwy. Dzień kolejny to dalsze rozszerzanie diety o inne produkty (ryby, zboża oraz chude mięso). Nadal do każdego posiłku warto dodawać warzywa i owoce w dowolnej postaci. Jeżeli chcemy utrzymać wagę ciała po detoksie, należy wdrożyć zbilansowaną dietę (pełną składników odżywczych), wykluczyć palenie tytoniu i ograniczyć alkohol. Jedzenie fast-foodów, cukru białego czy mąki pszennej powinno być całkowicie wyłączone.

Czy detoks sokowy jest zdrowy?

Detoks sokowy jest bardzo zdrowy, o ile jego stosowanie nie będzie przedłużane. Taka dieta pozwoli pozbyć się toksyn, wprowadzić do organizmu witaminy i składniki mineralne oraz odciążyć układ trawienia. Po zakończeniu detoksu warto zastosować dietę pełnowartościową i lekkostrawną z udziałem warzyw i owoców.

Detoks sokowy: ile dni powinien trwać?

Detoks sokowy maksymalnie powinien trwać 5 dni. Dużą popularnością cieszy się detoks sokowy jednodniowy, który pozwala dostarczyć do organizmu dużą dawkę witamin i minerałów.

Jak na nasze zdrowie wpływa cyfrowy detoks? Naukowcy zbadali, co się dzieje z psychiką po tygodniowej przerwie od Facebooka, TikToka, Twittera lub Instagrama. Co daje tygodniowy detoks od mediów społecznościowych? Nowe badania

Detoks sokowy: opinie

Detoks sokowy ma różne opinie. Chwalą go osoby, które wiedzą, że jego efektem jest usunięcie z organizmu toksyn i przygotowanie go do dalszej diety.

Zobacz też: Detoks Szambala, czyli "wewnętrzna kąpiel", cieszy się popularnością. Warto jednak zachować ostrożność

Więcej o: