Tarczyca bajkalska. Syberyjska roślina o wielu zastosowaniach

Tarczyca bajkalska rozpowszechniła się poprzez tradycje Dalekiego Wschodu. Wykorzystywana była przede wszystkim w medycynie ze względu na swoje właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Czym dokładnie jest tarczyca bajkalska? Jakie ma właściwości?

Czym tak właściwie jest tarczyca bajkalska?

Tarczyca bajkalska (scutellaria baicalensis Georgi) jest niewysoką (od 25 do 60 cm wysokości), wieloletnią rośliną z rodziny Lamiaceae. Rozpoznać można ją po charakterystycznych dużych, wargowych kwiatach o barwie zbliżonej do lawendy (niebiesko-fioletowa). Naturalnie roślina występuje we wschodniej Syberii, północnych Chinach, Mongolii oraz w Japonii. Roślina znana jest od wieków - była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Tarczyca bajkalska zbierana jest wiosną lub jesienią.

Surowcem, który wykorzystuje się w farmakologii, jest korzeń tarczycy bajkalskiej, który suszony jest w temperaturze nie większej niż 35°C, a następnie rozdrobniony. Dlaczego ta roślina jest aż tak pożądana?

Tarczyca bajkalska: właściwości rośliny

Tarczyca bajkalska stała się bardzo pożądaną rośliną głównie przez swoje właściwości lecznicze. Roślina ta bardzo korzystnie wpływa na organizm przez swoje działanie. Tarczyca bajkalska - właściwości tej cudownej rośliny to przede wszystkim:

  • działanie przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne,
  • działanie żółciopędne i antyhepatotoksyczne,
  • działanie krążeniowe, nasercowe i hipotensyjne,
  • działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze,
  • działanie przeciwnowotworowe i cytotoksyczne.

Oczywiście są to tylko przykłady działań, jakie zapewnia spożywanie produktów zawierających korzeń tarczycy bajkalskiej. Tarczyca bajkalska a niedoczynność tarczycy? Owszem, wykorzystywana ona jest również w leczeniu niedoczynności tarczycy. Wyciąg z korzenia tej rośliny stosowany jest również w kosmetyce, szczególnie w produktach, które mają poprawić jędrność i elastyczność skóry.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Tarczyca bajkalska: skutki uboczne spożywania tej rośliny

Spożywanie roślin o właściwościach zdrowotnych może nieść za sobą pewne skutki uboczne. Zawsze w przypadku przyjmowania jakichkolwiek ziół powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania terapii ziołamu. Tak jest też w przypadku tarczycy bajkalskiej. Skutki uboczne jej przedawkowania występują zwykle po znacznym przedawkowaniu dopuszczalnej dawki jednorazowej (15 g). Pojawić się mogą wówczas:

  • bóle mięśniowe i gorączka, 
  • obniżenie poziomu leukocytów. 

Doustne zażywanie preparatów zawierających wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej nie powinno wywołać poważnych skutków ubocznych, jednak zawsze w takim przypadku należy zachować daleko idącą ostrożoność i postępować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. 

Tarczyca bajkalska: jak stosować?

Tarczyca bajkalska wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, dlatego stosować można ją na wiele różnych chorób lub dolegliwości. Wykorzystać ją można w razie wystąpienia stanu zapalnego, a także, aby uśmierzyć ból i zredukować obrzęki. Preparaty, które wytworzone są z wykorzystaniem wyciągu z korzenia tarczycy bajkalskiej, działają ochronnie na różne narządy, w tym na wątrobę. Wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej stymuluje produkcję żółci, tym samym poprawiając metabolizm człowieka. Jak stosować tarczycę bajkalską? Przede wszystkim można zażywać preparaty zawierają jej wyciąg lub sprodzkowany korzeń, które przyniosą nam korzyści niewidoczne dla oka. W sklepach można również znaleźć różnego rodzaju serum lub susze roślinne, z których można wykonać różnego rodzaju napary.

Tarczyca bajkalska: przeciwwskazania do stosowania

Roślina zapewnia szereg leczniczych właściwości, i jest bezpieczna dla organizmu człowieka. Niemniej jednak wymienia się przeciwwskazania do jej stosowania, które dotyczą osób z nadciśnieniem tętniczym, cierpiących na hiperglikemię oraz kobiet w ciąży.

Zobacz też: Na czym polega homeopatia?

Więcej o: