Gdy swędzi i piecze... Co robić, by złagodzić oparzenie pokrzywą?

Bliskie spotkanie z liśćmi pokrzywy wbrew pozorom jest całkiem zdrowe i może działać jak naturalna akupunktura. Nie wszyscy są jednak w stanie poradzić sobie z bólem, jaki się wtedy pojawia. Jak ograniczyć cierpienie w takiej sytuacji?

Więcej ważnych informacji o zdrowiu znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Jeśli tylko nie jesteśmy uczuleni na pokrzywę, to drobne oparzenie jej liśćmi może nam tylko wyjść na zdrowie. Do łask wraca biczowanie parzącymi łodygami tej wyjątkowej rośliny, którą sam Hipokrates nazywał królową ziół – głównie ze względu na to, że doskonale oczyszcza organizm z toksyn i znakomicie wzmacnia odporność. Mikołaj Kopernik polecał zaś moczopędną pokrzywę pacjentom mającym problemy z nerkami. Jak jeszcze można wykorzystać tę roślinę?

Poparzenie pokrzywą czy... naturalna akupunktura? Komu może to pomóc?

Porównanie oparzenia pokrzywą do akupunktury może wydawać się nieco szalone, ale wcale nie jest to żadna ekofanaberia, ponieważ badania naukowe potwierdziły, że u niektórych pacjentów cierpiących na problemy ze stawami samobiczowanie się liśćmi tej rośliny może dawać lepszy rezultat niż stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jakie właściwości lecznicze mają liście pokrzywy?

Pokrzywa poprawia ukrwienie (rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi), a także usprawnia działanie stawów, co może być szczególnie pomocne dla osób cierpiących na artretyzm lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Sok z tej rośliny może z kolei pomóc w walce z anemią, ponieważ prócz łatwo przyswajalnego żelaza zawiera też sporo chlorofilu, który podnosi poziom hemoglobiny. Liście pokrzywy mogą być wykorzystywane jako okłady w przypadku różnego rodzaju schorzeń skórnych, czyraków, trądziku lub ropni. Nie każdy jest jednak na tyle odważny, by celowo oparzać się pokrzywą. Co zatem robić, jeśli chcemy złagodzić ból po oparzeniu?

Czym leczyć poparzenie pokrzywą?

Skórę poparzoną pokrzywą warto wymyć wodą z mydłem, by łatwiej pozbyć się drażniących włosków tej rośliny. Miejsce, w którym doszło do zaczerwienienia, można posmarować preparatem o działaniu przeciwhistaminowym (maścią, kremem lub żelem). Podobne działanie daje zastosowanie naturalnego miąższu aloesu. Pomocne mogą być też chłodne okłady (można spróbować przyłożyć zmoczoną w zimnej wodzie gazę).

Zwykle oparzenia pokrzywą nie wymagają interwencji lekarskiej, a wykwity skórne w postaci bąbli ustają samoistnie w ciągu kilku kolejnych dni. Po pomoc warto się zgłosić, jeśli zaczerwienienie nie ustaje lub gdy pojawią się dodatkowe objawy tj. omdlenia, zawroty głowy lub problemy z oddychaniem.

Kiedy warto zrywać liście pokrzywy?

Najwięcej walorów leczniczych mają młode liście pokrzywy. Pełne antyoksydantów zielone listki najlepiej zrywać wiosną, zwłaszcza pod koniec kwietnia, w maju lub na początku czerwca.

Liście można po prostu zasuszyć, a później stosować jako napar lub jako dodatek do różnych potraw (pokrzywa nadaje się nawet na... zupę). Herbatka z pokrzywy pomaga natomiast na spuchnięte kończyny, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia włosy i paznokcie, a na dodatek przyspiesza metabolizm i sprzyja odchudzaniu.

Więcej o: