Więcej ciekawych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Dorosły człowiek w 60-70 proc. składa się z wody. Dlatego też tak często przypomina się, jak ważne jest nawadnianie organizmu. Woda wspiera między innymi pracę układu pokarmowego, ułatwiając trawienie oraz wchłanianie i transport substancji odżywczych. Sama jest zresztą źródłem niezbędnych składników mineralnych, zwłaszcza wapnia (budulca naszych kości i zębów) i magnezu (zapewniającego m.in. prawidłową pracę układu nerwowego), lepiej przyswajalnych od tych pochodzących z pożywienia.
Mimo że dietetycy zalecają picie dwóch litrów wody dziennie, wiele osób ma z tym problem. Okazuje się jednak, że możesz przesadzić także w drugą stronę. Oto najczęstsze objawy, które świadczą o tym, że pijesz za dużo wody.
Picie zbyt dużej ilości wody objawia się zazwyczaj zbyt częstym oddawaniem moczu. Jednak nie jest to jedyna oznaka. Zdarza się, że mimo zdrowej diety i uprawiania sportu, nasza waga jest wyższa niż ostatnio. Okazuje się, że przyczyną tego problemu może być właśnie picie wody w zbyt dużych ilościach. Często objaw ten występuje razem z obrzękami twarzy i kończyn.
Odczuwasz zmęczenie prawie przez cały czas? Jeśli do organizmu dostarczasz zbyt duże ilości wody, twoje nerki pracują znacznie ciężej. A to z kolei wpływa na zmęczenie organizmu.
Jednym z najpowszechniejszych symptomów picia zbyt dużej ilości wody są bolesna skurcze mięśni. Związane jest to ze spadkiem poziomu elektrolitów.
Mocz z reguły jest jasnożółty. W sytuacji, gdy jest zbyt ciemny, możemy zwykle mówić o odwodnieniu organizmu. Natomiast gdy jest on przezroczysty, pojawia się podejrzenie, że kluczowe elektrolity w organizmie są za bardzo rozcieńczone. Wpływa na to właśnie nadmierne spożycie wody.