4 objawy przewodnienia. Twój organizm sygnalizuje, że pijesz za dużo wody

Lekarze i trenerzy często przypominają o właściwym nawodnieniu organizmu. Okazuje się jednak, że w tym przypadku niektóre osoby popełniają błąd i piją za dużo wody. Oto objawy, które na to wskazują.

Więcej ciekawych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Arbuz to tylko "cukier i woda"? Nieprawda!

Dorosły człowiek w 60-70 proc. składa się z wody. Dlatego też tak często przypomina się, jak ważne jest nawadnianie organizmu. Woda wspiera między innymi pracę układu pokarmowego, ułatwiając trawienie oraz wchłanianie i transport substancji odżywczych. Sama jest zresztą źródłem niezbędnych składników mineralnych, zwłaszcza wapnia (budulca naszych kości i zębów) i magnezu (zapewniającego m.in. prawidłową pracę układu nerwowego), lepiej przyswajalnych od tych pochodzących z pożywienia.

Mimo że dietetycy zalecają picie dwóch litrów wody dziennie, wiele osób ma z tym problem. Okazuje się jednak, że możesz przesadzić także w drugą stronę. Oto najczęstsze objawy, które świadczą o tym, że pijesz za dużo wody. 

1. Wzrost wagi

Picie zbyt dużej ilości wody objawia się zazwyczaj zbyt częstym oddawaniem moczu. Jednak nie jest to jedyna oznaka. Zdarza się, że mimo zdrowej diety i uprawiania sportu, nasza waga jest wyższa niż ostatnio. Okazuje się, że przyczyną tego problemu może być właśnie picie wody w zbyt dużych ilościach. Często objaw ten występuje razem z obrzękami twarzy i kończyn. 

2. Ciągłe zmęczenie

Odczuwasz zmęczenie prawie przez cały czas? Jeśli do organizmu dostarczasz zbyt duże ilości wody, twoje nerki pracują znacznie ciężej. A to z kolei wpływa na zmęczenie organizmu. 

3. Skurcze mięśni

Jednym z najpowszechniejszych symptomów picia zbyt dużej ilości wody są bolesna skurcze mięśni. Związane jest to ze spadkiem poziomu elektrolitów. 

4. Bezbarwny mocz

Mocz z reguły jest jasnożółty. W sytuacji, gdy jest zbyt ciemny, możemy zwykle mówić o odwodnieniu organizmu. Natomiast gdy jest on przezroczysty, pojawia się podejrzenie, że kluczowe elektrolity w organizmie są za bardzo rozcieńczone. Wpływa na to właśnie nadmierne spożycie wody. 

Nadmanganian potasu jest substancją stosowaną m.in. do odkażania ran.Nadmanganian potasu. Jak go stosować?

Więcej o: