Siemię lniane na włosy to tylko jeden ze sposobów wykorzystania dobroczynnych właściwości tej rośliny. Siemię to maleńkie (2-3 mm) i płaskie nasiona koloru szarobrązowego. Ich powierzchnia jest śliska i przyjemna w dotyku. Zalane wodą kilkakrotnie powiększają swoją objętość, wydzielając dużą ilość naturalnego śluzu. Jest to produkt oleisty, wykorzystywany do tłoczenia oleju roślinnego, którego żółtawy kolor oraz intensywny i dość cierpki aromat wyróżnia tę substancję spośród innych olejów.
Siemię lniane jest szeroko stosowane w medycynie naturalnej i niekonwencjonalnej. Znalazło zastosowanie m.in. w łagodzeniu wielu dolegliwości pokarmowych oraz układu oddechowego. Dzięki obecności substancji śluzowych, aminokwasów oraz białka, siemię lniane stosuje się jako środek osłonowy oraz stabilizujący pracę organów wewnętrznych. Nasiona mogą być spożywane:
W odpowiedniej formie stosuje się je jako dodatek do potraw czy jako uzupełnienie karmy dla zwierząt. Siemię działa jako środek przeciw dolegliwościom brzusznym, podawane bywa zarówno przy biegunkach oraz zaparciach. Regularne przyjmowanie niewielkiej ilości nasion w dowolnej postaci zapewnia prawidłową pracę jelit. Wykorzystywane jest również w kosmetologii (m.in. jako siemie lniane na włosy).
Siemię lniane można stosować w różnego rodzaju maseczkach kosmetycznych i upiększających, a także regenerujących zniszczone włosy. Włosy są wizytówką każdego człowieka, szczególnie kobiet, u których gęsta, dobrze ostrzyżona i wymodelowana fryzura sprawi nie tylko przyjemność wizualną, ale również ułatwi codzienną pielęgnację.
Do pielęgnacji można stosować odżywcze szampony ze składnikami wnikającymi i regenerującymi włosy od środka, odżywki nakładane na włosy w celu poprawy ich wyglądu, a także maski mające za zadanie odbudowę uszkodzonych włosów, nadanie im blasku i miękkości. Jakie efekty daje siemię lniane na włosy? Charakteryzuje się ono zawartością wielu witamin, minerałów oraz mikro- i makroelementów, które mają zbawienny wpływ na kondycję włosów. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 nadaje włosom wyjątkowy połysk i nawilżenie. Siemię lniane na wypadanie włosów - czy to dobry pomysł? Picie specyfików z nasion lnu wzmacnia organizm i dostarcza do niego wiele cennych składników, dlatego pomaga poradzić sobie z cienkimi i osłabionymi pasmami.
Nie wiesz, jak stosować siemię lniane na włosy? Możesz wybrać jeden ze sprawdzonych sposobów:
Właścicielki kręconych włosów wiedzą, że w wielu sytuacjach naprawdę trudno jest je ujarzmić. Siemię lniane na włosy kręcone pomaga zapobiec ich puszeniu. W tym przypadku pomaga płukanka z siemienia zastosowana na umyte pasma. Po lekkim wysuszeniu fryzury, włosy należy odpowiednio ułożyć i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Substancje zawarte w płukance doskonale zastąpią lakier do włosów, a co najważniejsze, nawilżą włosy i świetnie je odżywią.
Siemię lniane na włosy i skórę głowy doskonale sprawdzi się w postaci maseczki. Dobra będzie również płukanka oraz mgiełka z siemienia lnianego. Stosowane przynajmniej raz w tygodniu zaleczą podrażnienia wywołane szczotką czy grzebieniem. Nawilżą również suchy naskórek, ograniczą przetłuszczanie się włosów, wzmocnią cebulki oraz przyspieszą ich wzrost.
Jakie są zdania na temat stosowania tych naturalnych ziarenek? Siemie lniane na włosy zdobywa znakomite opinie wśród osób, które chcą je nawilżyć, ograniczyć przetłuszczanie oraz dobrze odżywić.
Zobacz też: Zdrowy tłuszcz - w jakich produktach jest najwięcej zdrowych kwasów tłuszczowych?