Przywrotnik, gwiazdosz, nawrotnik, lwia łapa - jedno zioło o wielu nazwach. Jakie jest jego zastosowanie?

Przywrotnik pospolity to niepozorna roślina zielona znajdująca szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Już od wielu wieków znany jest on także jako ziele Matki Boskiej. Przywrotnik pospolity występuje również pod innymi nazwami: gwiazdosz, nawrotnik, lwia łapa oraz gojnik. Znanych jest wiele gatunków tej rośliny, które obecnie traktowane są jako gatunek zbiorowy. Dowiedz się, jakie ma właściwości i działanie oraz poznaj zastosowanie przywrotnika.

Przywrotnik pospolity – co to jest za roślina?

Przywrotnik to roślina pochodząca z Europy. Porasta wilgotne łąki, zarośla, pastwiska oraz zagajniki. Nierzadko można spotkać go także na obrzeżach lasów. Lubi lekko próchniczną ziemię, rozmnaża się przez nasiona. Przywrotnik pospolity najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych, jest rośliną mrozoodporną. Nie jest zielem uprawnym, rośnie w warunkach naturalnych.

Przywrotnik to niewielka bylina, której wysokość waha się pomiędzy 10 a 50 cm. Ma szarawozielone łodygi, omszone i puste wewnątrz. Liście również są szarawozielone, nerkowatego lub lekko półkolistego kształtu, o średnicy do 8 cm. Mają długi ogonek. Mniejsze liście łodygowe mają krótszy ogonek. Liście są pokryte delikatnym meszkiem (szczególnie na spodzie) i są ząbkowane na brzegach. Po wyrośnięciu, młode listki są pofałdowane z biało-srebrym meszkiem. Starsze są wyraźnie unerwione, a ich ogonek jest naznaczony głęboką bruzdą. Roślina tworzy twarde i zdrewniałe kłącza. Kwiaty przywrotnika są bezpłatkowe i maleńkie, barwy żółtawozielonej lub jasnozielonej, zebrane w niewielkie wiechy. Owocem przywrotnika pospolitego jest niełupka.

Przywrotnik pospolity charakteryzuje się balsamicznym aromatem oraz cierpkim i lekko słodkawym smakiem. Roślina zbierana jest w okresie od maja do września.

Przywrotnik – właściwości lecznicze

Przywrotnik właściwości lecznicze wykazuje dzięki garbnikom i innym zawartym w nim składnikom naturalnym. Jest to roślina wykorzystywana głównie w przypadku dolegliwości kobiecych, bywa nazywana również "przyjacielem kobiet", ponieważ stosowana jest jako wspomagająca leczenie zaburzeń cyklu miesiączkowego, stanów zapalnych miejsc intymnych, upławów i bolesnych miesiączek.

Dzięki zawartości garbników, przywrotnik wykazuje silne działanie rozkurczowe, moczopędne oraz przeciwzapalne. W jego składzie znalazły się m.in.:

  • saponiny,
  • żywice,
  • flawonoidy,
  • fitosterole,
  • gorycze,
  • luteina,
  • krzemionka,
  • kwas elagowy,
  • kwas galusowy,
  • kwas kumarowy,
  • ubichinon,
  • kwas chinowy,
  • kwas taninowy,
  • witaminy – przede wszystkim witaminę C,
  • minerały.

Zastosowanie przywrotnika pospolitego jest bardzo szerokie. Można go stosować zewnętrznie jako okłady na skórę, nasiadówki, a także parówki, płukanki i kąpiele lecznicze. Doskonale sprawdza się również stosowany wewnętrznie – jako herbatka, sok, napar czy nalewka.

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Przywrotnik – działanie i zastosowanie w medycynie

Przywrotnik ma działanie lecznicze, dlatego roślina znalazła zastosowanie w medycynie. Działa ściągająco, przeciwkrwotocznie, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Dobrze wzmacnia konstrukcję naczyń krwionośnych. Sprawdza się jako lek przeciwgorączkowy, środek moczopędny, reguluje pracę jelit i żołądka. Przywrotnik pospolity łagodzi chorobę wrzodową żołądka, likwiduje stany zapalne w obrębie układu moczowo-płciowego u kobiet, pomaga zlikwidować wzdęcia i zapobiega biegunkom.

Dzięki swojemu działaniu jako uszczelniacz naczyń krwionośnych, jest stosowany w leczeniu żylaków i hemoroidów. Świetnie sprawdza się w leczeniu problemów skórnych. Pomaga na zapalenie skóry, wybiela przebarwienia, jest pomocny w leczeniu trądziku, wygładza skórę i spłyca blizny.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku leczenia ziołami należy zachować daleko idącą ostrożność. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta co do stosowania danego preparatu. Najlepiej zaś skonsultować takie działania z lekarzem, który wskaże czy stosowanie danego zioła będzie w naszym przypadku bezpieczne. 

Przywrotnik – zastosowanie w kosmetyce

Przywrotnik pospolity wykorzystywany jest także w naturalnej pielęgnacji. W kosmetologii znalazł zastosowanie w kremach przeciwzmarszczkowych, tonikach i maseczkach. Zamyka rozszerzone pory, likwiduje pęknięte naczynka krwionośne i rozjaśnia cerę. Roślina może być także stosowana jako środek usuwający blizny po oparzeniach. Można z niej przyrządzić leczniczą kąpiel regenerującą skórę, która nada jej miękkość, elastyczność i większą odporność na uszkodzenia.

Przywrotnik ostroklapowy a pospolity. Czym się różnią?

W medycynie i kosmetologii wykorzystywany jest przywrotnik pospolity. Podobny do niego, przywrotnik ostroklapow ma inny skład i nie wykazuje właściwości leczniczych.

Zobacz też: Miodunka. Niepozorne ziele, które wspomaga procesy trawienne

Więcej o: