Znakomita dla wielu dojrzałych kobiet. Nieskuteczna w przypadku otyłości. Dieta 8/16

Dieta 8/16 należy do diet typu intermittent fasting, czyli opartych na poście. Powstrzymywanie się od jedzenia ma trwać określony czas. W tym przypadku: jesz podczas ośmiu godzin na dobę (stąd też nazwa: dieta 8 godzin), a przez kolejne 16 godzin pościsz. To działa? Jest zdrowe? Zdania specjalistów są wciąż podzielone.

Więcej o metodach odchudzania na Gazeta.pl

Wielu dietetyków uważa, że diety oparte na poście to kolejna przemijająca moda wśród strategii odchudzania. Raczej nie powinny stanowić problemu zdrowotnego dla osób, które nie mają chorób przewlekłych. Zwykle przynoszą efekty, ale nie są one trwałe i zagrożone powszechnie znanym efektem jo-jo.

Dieta 8/16 w opinii różnych specjalistów

Dieta intermittent fasting 8/16 jest wskazana dla kobiet w okresie menopauzy, a nawet już wcześniej, podczas perimenopauzy, bo z wiekiem nasz metabolizm zwalnia. Według Moniki Łukasiewicz, ginekolożki i seksuolożki:

Patrząc na problem od strony fizjologii, wydaje mi się, że akurat w okresie przekwitania taka dieta wydaje się być całkiem rozsądną. Spożywamy ok. 1200 kcal w ciągu ośmiu godzin, a przez następne 16 nic nie jemy. Zjadamy dwa, góra trzy posiłki. Odliczając czas na sen, popijając herbatę, kawę, zioła, wodę, można tak funkcjonować - bez wysiłku, bez głodzenia. Organizm nie musi ciągle mielić. Niech trzustka trochę odpocznie, zamiast być ciągle w gotowości i produkować insulinę. W okresie menopauzy u bardzo wielu pacjentek pojawia się problem insulinooporności, bo metabolizm cukrów też jest bardzo wolny. Najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z cukrów prostych.

Czytaj więcej na temat perimenopauzy i zaleceniach dla kobiet w tym okresie

Dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalistka chorób wewnętrznych, w trakcie podspecjalizacji z diabetologii, zajmująca się leczeniem otyłości, przypomina, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich:

Tylko dobrze zbilansowana dieta i regularne jedzenie dają szansę na długotrwały sukces. Diety intermittent fasting nie sprawdziły się w leczeniu otyłości. Efekty były przez 2-3 miesiące, a potem następowała stabilizacja, bo nie da się przełamać metabolizmu poprzez głodzenie, a do tego to się sprowadza. Jeśli utrata masy ma być trwała, osoby z nadwagą powinny chudnąć pół kilograma do kilograma tygodniowo, otyłe, bezpiecznie, nawet dwa kilogramy.

Więcej o odchudzaniu osób otyłych (BMI co najmniej 30 lub obwód talii przekracza 88 centymetrów u kobiet i 102 cm u mężczyzn)

Dieta 8/16 (ośmiogodzinna) - na czym dokładnie polega?

Dieta ośmiogodzinna polega na przyjmowaniu posiłków w ośmiogodzinnym oknie żywieniowym (stąd też potoczna nazwa: dieta okienkowa), po którym następuje szesnastogodzinny post. Oznacza to, że pomiędzy pierwszym a ostatnim posiłkiem zjadanym w ciągu dnia może upłynąć maksymalnie 8 godzin, ale pomiędzy ostatnim posiłkiem a pierwszym posiłkiem kolejnego dnia musi być zachowana przerwa 16 godzin.

Post może być również dłuższy, 16 godzin to założone minimum, które musi trwać post. Wydłużanie czasu postu oznacza jednocześnie skrócenie trwania okna żywieniowego, w trakcie którego można spożywać pokarmy. Popularne są diety opierające się na oknie żywieniowym trwającym jedynie 4 godziny, a także te, które zakładają spożywanie jednego obfitego posiłku w ciągu dnia.

Post ma na celu zapewnienie organizmowi czasu na regenerację. Wielu lekarzy uważa bowiem, że ciągłe dostarczanie pokarmu powoduje to, że nasz organizm ma jedynie czas i energię na spalanie energii dostarczanej na bieżąco oraz wytwarzanie nowych komórek, nie ma natomiast czasu na regenerację istniejących komórek. A to właśnie ta regeneracja ma być kluczem do dobrego samopoczucia, znakomitej formy, a także do opóźnienia procesów starzenia.

Zobacz wideo

Dieta 8/16 - produkty dozwolone

Założeniem klasycznej diety ośmiogodzinnej jest, że można jeść dowolne produkty, bez jakiegokolwiek ograniczania jakościowego oraz ilościowego. Post jest bowiem dla organizmu chwilą oddechu, która pomaga w odpoczynku dla układu pokarmowego oraz dla całego ciała.

Wielu specjalistów jest zdania, że to błąd. Jeżeli post ma być sposobem na zrzucanie zbędnych kilogramów i walkę z nadwagą, trzeba wybierać produkty niskokaloryczne i zdrowe. Warto przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i w czasie dozwolonego okna żywieniowego spożywać produkty, które pomogą w redukcji masy ciała. Przede wszystkim należy uważać na ilość spożywanych kalorii. To właśnie one są kluczem do sukcesu i są sprzymierzeńcem - a raczej ich ograniczenie - w odchudzaniu. Zasada jest prosta - by zredukować masę ciała, należy organizmowi dostarczyć mniej kalorii niż on potrzebuje. Zbyt duża podaż kalorii doprowadzi do powstawania rezerw energetycznych, które są przyczyną przybierania na wadze. Zaletą ograniczonych okien żywieniowych jest to, że pokarmy możemy przyjmować tylko w określonym czasie. Niemal zawsze oznacza to, że zmniejsza się liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia, a to automatycznie prowadzi do spadku przyjmowanych kalorii.

  1. Postaw na warzywa.
  2. Zrezygnuj cukru.
  3. Unikaj produktów przetworzonych.
  4. Wybieraj dobre tłuszcze.
  5. Dietę uzupełnij regularną dawką ruchu.

To wszystko sprawi, że dieta 8/16 faktycznie przyniesie efekty. Aktywność fizyczna napędzi metabolizm, a dodatkowo pomoże w zrelaksowaniu się i nabraniu lepszej formy.

Więcej o: