Tłusty czwartek 2022. Jakie pączki możesz jeść, żeby nie przytyć? Zwróć uwagę na ten szczegół

W tym roku tłusty czwartek wypada 24 lutego. Wiadomo, że w tym dniu wielu z nas pozwala sobie na różne słodkości bez wyrzutów sumienia. Ważne jednak, by nie przesadzić z ich ilością.

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem. Początków tej tradycji można doszukiwać się już w starożytności. Wówczas koniec zimy celebrowano spożywaniem tłustych potraw. Przykładowo, Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku "tłusty dzień". Zwyczaj ten zawitał w końcu także do Polski.

Tłusty czwartek 2022 - ile kalorii ma pączek?

Nie jest tajemnicą, że pączki to prawdziwa bomba kaloryczna, pełna cukru i tłuszczu. W tłusty czwartek mało kto jednak o tym pamięta. Do dziś utrzymuje się przesąd, że gdy w tłusty czwartek nie zjemy ani jednego pączka, nie będzie nam się wiodło przez cały rok.

Gdy jemy pączki, warto mieć jednak świadomość, ile kalorii nam dostarczą. Zazwyczaj przyjmuje się, że jedna sztuka może dostarczyć nawet 400 kcal. Jest to jednak umowne - wszystko zależy od tego, czym pączki są nadziane, czy polane są lukrem lub posypane cukrem pudrem. 

Wiele gospodyń domowych (a coraz częściej: gospodarzy) właśnie na koniec karnawału pierwszy raz próbuje samodzielnie upiec pączki Spal kalorie z pączka podczas relaksu w wannie! Jest jednak haczyk

Tłusty czwartek 2022 - kaloryczność pączków

Wyróżnia się kilka podstawowych typów pączków o rozmaitej kaloryczności. Najmniej kaloryczne są pączki bez nadzienia (około 200 kcal). Z kolei pączek z nadzieniem różanym i pudrem ma około 290 kcal. Inne przykłady to:

  • pączek z budyniem - 300 kcal;
  • pączek wiedeński (gniazdko) - 350 kcal;
  • pączek z nadzieniem i lukrem - 400 kcal;

Tłusty czwartek 2022 - jak spalić pączki?

Aby spalić jednego pączka, trzeba biegać 20 minut lub pół godziny jeździć na łyżwach, 40 minut szybko spacerować, 45 minut ćwiczyć na siłowni, godzinę jeździć na rowerze albo tańczyć. Równowartość jednego pączka można spalić także:

  • rozmawiając przez telefon, bez przerwy przez 2,5 godziny;
  • pisząc na komputerze przez 2 godziny;
  • ucinając sobie dłuższą (ok. 4 godziny) drzemkę;
  • prowadząc auto przez 5 godzin.

Może cię także zainteresować:

Płatki owsiane Dieta owsiankowa: czy jest zdrowa, jakich efektów można się spodziewać

Więcej o: