Dlaczego po kawie od razu biegniemy do toalety? Naukowcy tłumaczą

Pijąc kawę często zauważamy pewną prawidłowość. Wiele osób od razu po filiżance napoju czuje, że musi skorzystać z toalety. Z czego to wynika? Oto naukowe wyjaśnienie.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Kawiarnia pokazuje, że gastronomia może być eko:

Często możemy spotkać się z opinią, że na część osób kawa działa moczopędnie. Z kolei u innych pobudza ruchy jelit. Są też i tacy, na których piecie kawy nie ma żadnego wpływu. Okazuje się, że efekt, który odczuwamy, zależy od naszego organizmu. 

Dlaczego po kawie od razu biegniemy do toalety?

Zagadnienie zbadali naukowcy z brytyjskiego szpitala Royal Hallamshire Hospital. Zespół badaczy przeprowadził ankietę wśród ochotników obojga płci. Z ich analiz wynika, że badani mają różne doświadczenia z piciem kawy i jej wpływem na chęć wypróżnienia się. Co ciekawe, taki "objaw" zadeklarowało w sumie 29 procent ankietowanych, z czego aż 63 proc. stanowiły kobiety.

Warto wspomnieć, że badacze ustalili, że uczucie to pojawia się niezależnie od tego, czy piją kawę normalną, czy bezkofeinową. Dzięki temu odrzucono więc sugestię, że to właśnie ten alkaloid jest odpowiedzialny za pobudzenie jelit do pracy.

To może pobudzać perystaltykę jelit

Z badań wynika także, że picie kawy stymuluje uwalnianie hormonu zwanego gastryną, który pobudza żołądek do wytwarzania większej ilości soków żołądkowych oraz zwiększa aktywność ruchową okrężnicy. Z kolei to może pobudzać perystaltykę jelit i w konsekwencji sprawić, że czujemy potrzebę wypróżnienia się.

Niektórzy po wypiciu kawy czują, że muszą szybko opróżnić pęcherz. Z czego to wynika? Zdaniem naukowców ma to związek z zawartością kofeiny. Alkaloid ten jest stymulantem, a te z reguły zwiększają produkcję moczu. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: