Zdrowy tłuszcz - czy jest coś takiego? W jakich produktach go znajdziesz

Zdrowy tłuszcz to tłuszcz, który jest korzystny dla organizmu. Tłuszcze dostarczają energii, umożliwiają wchłanianie witamin oraz chronią przed chorobami. Aby dieta była zbilansowana, powinniśmy spożywać pokarmy zawierające tłuszcz. W jakich produktach znajdziemy zdrowe tłuszcze?

Zdrowy tłuszcz - czy istnieje coś takiego?

Tak istnieje. Zdrowe tłuszcze korzystnie wpływają na układ krążenia, poprawiają pracę serca i naczyń krwionośnych, wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. Tłuszcze poprawiają stan skóry i włosów, wspomagają pracę mózgu. Powinny pokrywać ok. 30 proc. naszego zapotrzebowania na energię. Najlepiej, by były to tłuszcze pochodzenia roślinnego, nie znaczy to jednak, że tłuszcze zwierzęce są złe.

Przez wiele lat potępiano tłuszcze zwierzęce, uznając je za źródło wszelkiego zła w dietetyce. Wraz z rozwojem wiedzy wiele utartych tez na temat tłuszczu zostało przewartościowanych. Nie jest więc tak, że wszystkie tłuszcze zwierzęce są złe, a roślinne dobre. Sprawa z tłuszczami jest znacznie bardziej skomplikowana. Wszystko zasadza się na innym podziale: na tłuszcze nasycone i nienasycone oraz na proporcjach między nimi.

Najlepsze z punktu widzenia naszego zdrowia są tłuszcze nienasycone, a wśród nich kwasy omega-3 i omega-6. O pożytkach płynących z tłuszczów nienasyconych decydują proporcje między nimi. Najlepiej, jakby kwasów omega-3 było dwa razy więcej, aby nie dopuścić do przewagi kwasów omega-6, odpowiedzialnych za m.in. słabsze przyswajanie kwasów omega-3.

Nasz organizm nie potrafi syntetyzować nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego musimy je dostarczać wraz z pożywieniem, a najlepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są oleje roślinne oraz tłuste ryby morskie.

Zobacz wideo Najpopularniejsze oleje: który najzdrowszy? Czy oliwa zasłużyła na swoją dobrą opinię?

Zdrowe kwasy tłuszczowe - w jakich produktach

Zdrowy tłuszcz zawierają oleje wytłaczane na zimno: w pierwszej kolejności oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy.

Za najcenniejsze oleje, z punktu widzenia zdrowia, uważa się oliwę z oliwek i olej rzepakowy. Powinny to być jednak oleje wytłaczane na zimno, ponieważ wtedy zachowują najwięcej ze swoich cennych właściwości. Najlepsza jest oliwa extra virgin, która zachowuje największą ilość korzystnych składników. Nie bez powodu narody, w których spożywa się dużo oliwy z oliwek, uznawane są za najzdrowsze na świecie.

A co z pozostałymi rodzajami olejów? Oczywiście, także mają swoje zalety. I tak olej z orzechów włoskich ma korzystne proporcje kwasów omega-3 i omega-6. Inne rodzaje, takie jak olej słonecznikowy, lniany, z pestek winogron i inne, nadają się przede wszystkim do sałatek, poprawiają smak potraw i mają dobry wpływ na zdrowie.

Olej palmowy natomiast, ze względu na niską cenę dodawany masowo do przetworzonego jedzenia przez przemysł spożywczy, jest zdecydowanie odradzany, jako mało wartościowy z naszego punktu widzenia. A to z powodu procesu zwanego rafinowaniem, który pozbawia tłuszcze cennych składników i zamienia je w groźne dla zdrowia tłuszcze trans.

Zdrowy tłuszcz znajduje się w morskich rybach takich jak:

Migdały to pestki krzewu migdałowca. Najlepsze dla nas są nieprzetworzone, zjadane, a właściwie chrupane, na surowo. Są pełne kalorii oraz błonnika,witaminy E i redukują poziom złego cholesterolu w organizmie. Podobnie zresztą działają ziarna sezamu, czy pestki dyni i słonecznika, znakomite jako przekąska.

Mielone siemię lniane warto też włączyć w naszą dietę. Zawartość kwasów omega-3 w siemieniu lnianym jest niemal taka sama, jak w rybach. W swoim składzie mają jeszcze błonnik, witaminę E, przeciwutleniacze i inne cenne składniki odżywcze.

Inne wartościowe źródła kwasu tłuszczowego omega-3 to owoce, takie jak awokado oraz ciemnozielone warzywa: szpinak, jarmuż, brukselka, a także jajka i nasiona roślin strączkowych.

Awokado to znakomite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a ponadto potasu, fosforu, żelaza, witaminy E. Dietetycy zalecają, aby w codziennej diecie znalazło się przynajmniej 500-700 g zielonych warzyw.

Nienasyconych kwasów tłuszczowych dostarczają także jajka, a za bezpieczne uważa się spożywanie dziennie nawet 2-3 jajek.

Nasiona strączkowe zawierające w korzystnych proporcjach nienasycone kwasy tłuszczowe to przede wszystkim soja oraz kiełki soi.

Czy oleje trzymamy w lodówce?

Aby zapobiec jełczeniu oleje należy prawidłowo przechowywać. Ciemna butelka, ciemna, suche pomieszczenie o temperaturze pokojowej jest wystarczająco dobrym miejscem dla wielu olejów. Są jednak oleje delikatne, bogate w bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które powinny być trzymane w lodówce. Są to oleje:

Więcej o: