Czy picie kawy pomoże w odchudzaniu? "Może przyspieszyć proces spalania tłuszczu"

Początek nowego roku sprzyja postanowieniom. Często dotyczą one zmiany stylu żywienia lub wprowadzenia diety odchudzającej. A gdyby tak okazało się, że napój, bez którego część z nas nie wyobraża sobie poranka, miał korzystny wpływ na nasze plany? Okazuje się, że filiżanka kawy ma nie tylko dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, ale też może przyczynić się do utraty wagi.

Więcej artykułów o odchudzaniu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

O sprawie pisze specjalistyczny portal Everyday Health. Zdaniem specjalistów z amerykańskiego Johns Hopkins Medicine, poranna filiżanka kawy nie tylko dodaje energii, ale zapewnia też naszym organizmom  wielu korzyści zdrowotnych. Napój ten może pomóc nam w przetwarzaniu cukru i zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak: udar, niewydolność serca, rak okrężnicy, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Tym samym, może sprawić, że będziemy żyć dłużej. 

Istnieją również podejrzenia, że kawa przyczynia się do utraty wagi. Jak informuje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), to napój wyjątkowo niskokaloryczny, zawierający około 5 kalorii na filiżankę.

Kawa pomocna w utracie wagi? Kilka ważnych argumentów 

Jak przekonuje dr Daniel Boyer, naukowiec z Des Moines w stanie Iowa, kawa przyspiesza metabolizm, ponieważ jej główny składnik, kofeina, jest stymulantem, który wzmaga termogenezę, czyli proces, w którym organizm wytwarza ciepło ze strawionych substancji spożywczych.

Według Harvard Health Publishing przyspieszony metabolizm oznacza, że spalamy więcej kalorii w ciągu dnia, niezależnie od tego, czy jesteśmy w ruchu, czy odpoczywamy.  - Najprościej rzecz ujmując: szybsze tempo przemiany materii sprzyja szybszej utracie wagi niż wolniejsze tempo przemiany materii – tłumaczy dr Boyer.

Dodatkowym aspektem, który może wspomóc utratę wagi jest poczucie sytości, które mają niektóre osoby po spożyciu kawy. Dzięki niemu, nie sięgamy po dodatkowe posiłki i przekąski w ciągu dnia, a tym samym spożywamy mniej kalorii. - A to właśnie nadmierne spożycie kalorii jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do przybierania na wadze – mówi Boyer.

Jak wynika z badań opublikowanych  w kwietniu 2017 r. w International Journal of Food Sciences and Nutrition, osoby, które spożywały kofeinę od 30 minut do 4 godzin przed posiłkiem, przyjmowały w rezultacie mniej pokarmów.

Zdaniem Boyera, kawa spożywana przed treningiem może również przyspieszyć proces spalania tłuszczu w organizmie. Zgodnie z badaniem opublikowanym w styczniu 2021 r. w Journal of the International Society of Sports Nutrition, duża dawka kofeiny na 30 minut przed ćwiczeniami aerobowymi (około 200 miligramów [mg] dla osoby o wadze ok. 70 kg), przyspieszyła spalanie tłuszczu.

Zobacz wideo

Jak zmaksymalizować potencjał utraty wagi dzięki kawie?

Warto pamiętać o ostrożności przy picu kawy. Jeśli dodamy słodziki, mleko i inne wysokokaloryczne składniki, łatwo uzyskamy od 300 do 500 kalorii na napój.

- Niektóre dodatki nie będą jednak tak szkodliwe dla naszej diety. Słodziki bez cukru, takie jak stewia oraz niewielkie ilości mleka o niskiej zawartości tłuszczu nie powinny kolidować z celami odchudzania - komentuje Kristin Gillespie, dietetyczka w amerykańskim Option Care Health. 

Unikać powinniśmy natomiast wszelkich napojów kawowych dostępnych w sklepach. Najprawdopodobniej są one jedną z gorszych opcji dla tych, którzy chcą schudnąć. - Są napakowane kaloriami i cukrem, często zawierają kilkaset kalorii w jednym napoju - dodaje Gillespie.

Pamiętaj, aby nie przesadzić

Oczywiście, pewne badania wskazujące na dobroczynny wpływ kawy na odchudzanie nie oznaczają, że powinniśmy uczynić ją dominującym napojem w swojej diecie. 

Kawa może bowiem przyczynić się do problemów zdrowotnych, takich jak problemy ze snem (jeśli pijemy ją do sześciu godzin przed pójściem do łóżka). Ostatecznie, może to wpłynąć na podwyższenie naszej wagi, bo zły sen zwiększa nasz apetyt, poprzez zwiększenie wytwarzania hormonu zwanego greliną (potocznie mówi się o nim "hormon głodu". Podpowiada nam, kiedy powinniśmy jeść, a jest uwalniany głównie z żołądka i dwunastnicy).

Zgodnie z badaczami z Mayo Clinic, zbyt dużo kofeiny może również powodować inne problemy zdrowotne, takie jak nerwowość, nudności i podwyższone ciśnienie krwi.

Więcej o: