Witaminy na włosy mogą okazać się pomocne, gdy w codziennej diecie brakuje niektórych składników. Jakich? Warto to sprawdzić i pozwolić swoim włosom odżywić się od środka, by znów mogły zachwycać zdrowym wyglądem. Musisz jednak wiedzieć, że nie tylko niedobory pewnych składników odżywczych mogą odpowiadać za osłabienie kondycji włosa. Z nadmiernym łysieniem związek mają także:
Jeśli Twoje włosy stały się słabsze i zaczęły nadmiernie wypadać, zastanów się, czy w Twojej diecie nie brakuje witamin i mikroelementów. Sięgając po odpowiednie preparaty, możesz szybko uzupełnić niedobory, zapominając o problemie z wypadaniem włosów.
Witaminy, których może Ci brakować, gdy włosy zaczynają wypadać, to: witamina A, C, E, D, witaminy z grupy B, a także mikroelementy: cynk, żelazo, selen, krzem oraz miedź. Dla silnych i zdrowych włosów, duże znaczenie mają również nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, w szczególności kwasy Omega-3 (odnajdziesz je w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich i oleju lnianym).
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Łysienie może być spowodowane niedoborami witamin z grupy B:
Witaminy na porost włosów, które znajdują się w suplementach, pomagających w walce z nadmiernym łysieniem, to również witamina A (retinol) i C. Niedobór pierwszej z nich może powodować nasilanie się problemu wypadania włosów. Witamina A poprawia kondycję skóry i sprawia, że włosy stają się gęstsze i mocniejsze. Najwięcej witaminy A zawierają: papryka, szpinak, marchew, sałata, dynia, jarmuż i wątróbka.
Witamina C to silny przeciwutleniacz, spowalniający starzenie się skóry. Ma również wpływ na wzrost włosów, a przy tym poprawia strukturę włosa. Witaminę C odnajdziesz w produktach, takich, jak: dzika róża, rokitnik, czarna porzeczka, natka pietruszki, czerwona papryka.
Jakie witaminy na włosy również warto stosować? Jedną z witamin, która ma wielkie znaczenie dla kondycji i zdrowia włosów, jest witamina D3, na której niedobory szczególnie narażeni jesteśmy w okresie jesienno-zimowym. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do przerzedzenia włosów, jak i przyczyniać się do ich intensywniejszego wypadania. Produkty, w których można odnaleźć witaminę D3, to: tran, tłuste ryby, nabiał, mięso, a także podroby. Najlepszym źródłem witaminy D3 jest jednak słońce.
Dobre witaminy na włosy to pomoc dla każdego, kto marzy o pięknych, zdrowych i lśniących włosach. Czasem trudno jednak dbać o kondycję włosów, gdy w diecie pojawiają się niedobory. Witaminą, która może mieć znaczenie dla silnych włosów, jest witamina E. Jej niedobory skutkują łamliwością i przesuszeniem włosów. Witamina E, nazywana witaminą młodości, hamuje procesy starzenia, poprawia ukrwienie skóry i pomaga lepiej odżywiać włosy. Źródłem witaminy E są: pełnoziarniste produkty zbożowe, oliwki, kasze, nasiona słonecznika, orzechy włoskie, jarmuż, szpinak, szparagi i botwina.
Witaminy na włosy i paznokcie to preparaty bogate w składniki, dzięki którym dbanie o piękny wygląd staje się łatwiejsze. Wśród suplementów, umożliwiających wzbogacenie diety w substancje, wzmacniające strukturę włosów i paznokci, jak i hamujące łysienie, znajdują się preparaty, składające się zarówno z kompozycji niezbędnych witamin, jak i ważnych mikroelementów:
Zobacz też: Olejek rycynowy - dowiedz się, jakie ma zastosowanie i dlaczego warto po niego sięgać
*Racjonalna zdrowa dieta może w pełni zaspokoić wszelkie potrzeby człowieka. Gdy podejrzewasz ewentualne niedobory, najlepiej skonsultować się z lekarzem i potwierdzić je badaniami laboratoryjnymi. Jeśli już decydujesz się na suplementację, zaopatruj się w aptece i zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj dawek i zalecanego czasu suplementacji (2-3 tygodnie).