Opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Science Translational Medicine" nowe badanie przeprowadzone przez zespół fizjologów z Uniwersytetu w Bath dowiodło, że post nie okazał się szczególnie skuteczny. Badanie było randomizowane z grupą kontrolną. Badani stracili mniej wagi podczas postu w porównaniu z osobami stosującymi tradycyjną dietę – nawet jeśli spożycie kalorii było takie samo.
Uczestnicy badania zorganizowanego przez zespół z Uniwersyteckiego Centrum Żywienia, Ćwiczeń i Metabolizmu (CNEM) zostali podzieleni na trzy grupy:
Na początku badania uczestnicy ze wszystkich trzech grup spożywali średnio około 2000-2500 kcal dziennie. W trakcie trzytygodniowego badania dwie grupy objęte ograniczeniami energetycznymi obniżyły ilość kalorii do 1500-2000. Podczas gdy grupy 1 i 2 zmniejszyły spożycie kalorii o tę samą liczbę kalorii (na różne sposoby), w diecie grupy 3 nie zmniejszono ogólnej liczby kalorii.
Okazało się, że uczestniczy z grupy 2 stracili 1,9 kg w ciągu zaledwie trzech tygodni, a skany ciała DEXA wykazały, że utrata masy ciała była prawie całkowicie spowodowana zmniejszeniem zawartości tłuszczu w ciele.
Dla kontrastu pierwsza grupa poszcząca, która doświadczyła tego samego zmniejszonego spożycia kalorii poprzez poszczenie co drugi dzień i jedzenie o 50 proc. więcej w dni bez postu, straciła prawie tyle samo masy ciała (1,6 kg), ale tylko połowa tej utraty wagi pochodziła ze zredukowanej tkanki tłuszczowej, a pozostała część z masy mięśniowej.
Grupa 3, która pościła, ale zwiększyła spożycie energii o 100 proc. w dni bez postu, nie musiała czerpać energii z zapasów tłuszczu w organizmie, a zatem utrata wagi była znikoma.
Profesor James Betts, dyrektor Centrum Odżywiania, Ćwiczeń i Metabolizmu na Uniwersytecie w Bath, który prowadził badania, wyjaśnia: - Wiele osób uważa, że diety oparte na poszczeniu są szczególnie skuteczne w przypadku utraty wagi lub że diety te mają szczególne właściwości metaboliczne, nawet jeśli nie schudniemy. Wyniki naszego eksperymentu sugerują, że nie ma niczego szczególnego w poście w porównaniu z bardziej tradycyjnymi, standardowymi dietami.
- Co najważniejsze, jeśli stosujesz post, warto zastanowić się, jak wydłużone okresy postu wpływają na utrzymanie poziomu aktywności fizyczne i masy mięśniowej, które są niezwykle istotne długofalowo dla kondycji zdrowotnej - dodaje badaczka.
W badaniu przeprowadzonym w latach 2018–2020 i sfinansowanym przez Uniwersytet w Bath wzięły udział 36 osoby. Uczestnicy należeli do kategorii osób szczupłych według wskaźnika BMI. Pełne badanie zostało opublikowane w "Science Translational Medicine" 16 czerwca br.
Żródło: Medical Express