Przerywany post: czy to skuteczny sposób na utratę wagi

Diety, w których zaleca się post przez kilka dni w tygodniu, stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Nowe badania opublikowane w tym tygodniu podważają powszechne przekonanie, że dieta z postem co drugi dzień lub poszczenie przez dwa dni w tygodniu są najskuteczniejszymi sposobami na odchudzanie.

Opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Science Translational Medicine" nowe badanie przeprowadzone przez zespół fizjologów z Uniwersytetu w Bath dowiodło, że post nie okazał się szczególnie skuteczny. Badanie było randomizowane z grupą kontrolną. Badani stracili mniej wagi podczas postu w porównaniu z osobami stosującymi tradycyjną dietę – nawet jeśli spożycie kalorii było takie samo.

Post czy dieta: kiedy tracisz więcej wagi

Uczestnicy badania zorganizowanego przez zespół z Uniwersyteckiego Centrum Żywienia, Ćwiczeń i Metabolizmu (CNEM) zostali podzieleni na trzy grupy:

  • Grupa 1: pościła co drugi dzień, po dniu postu uczestniczy jedli o 50 proc. więcej niż zwykle
  • Grupa 2: codziennie uczestnikom badania zmniejszano liczbę kalorie o 25 proc. we wszystkich posiłkach
  • Grupa 3: pościła co drugi dzień (w taki sam sposób jak grupa 1), ale po dniu postu jadła o 100 proc. więcej niż zwykle.

Na początku badania uczestnicy ze wszystkich trzech grup spożywali średnio około 2000-2500 kcal dziennie. W trakcie trzytygodniowego badania dwie grupy objęte ograniczeniami energetycznymi obniżyły ilość kalorii do 1500-2000. Podczas gdy grupy 1 i 2 zmniejszyły spożycie kalorii o tę samą liczbę kalorii (na różne sposoby), w diecie grupy 3 nie zmniejszono ogólnej liczby kalorii.

Okazało się, że uczestniczy z grupy 2 stracili 1,9 kg w ciągu zaledwie trzech tygodni, a skany ciała DEXA wykazały, że utrata masy ciała była prawie całkowicie spowodowana zmniejszeniem zawartości tłuszczu w ciele.

Dla kontrastu pierwsza grupa poszcząca, która doświadczyła tego samego zmniejszonego spożycia kalorii poprzez poszczenie co drugi dzień i jedzenie o 50 proc. więcej w dni bez postu, straciła prawie tyle samo masy ciała (1,6 kg), ale tylko połowa tej utraty wagi pochodziła ze zredukowanej tkanki tłuszczowej, a pozostała część z masy mięśniowej.

Grupa 3, która pościła, ale zwiększyła spożycie energii o 100 proc. w dni bez postu, nie musiała czerpać energii z zapasów tłuszczu w organizmie, a zatem utrata wagi była znikoma.

Zanim zaczniesz pościć

Profesor James Betts, dyrektor Centrum Odżywiania, Ćwiczeń i Metabolizmu na Uniwersytecie w Bath, który prowadził badania, wyjaśnia: - Wiele osób uważa, że diety oparte na poszczeniu są szczególnie skuteczne w przypadku utraty wagi lub że diety te mają szczególne właściwości metaboliczne, nawet jeśli nie schudniemy. Wyniki naszego eksperymentu sugerują, że nie ma niczego szczególnego w poście w porównaniu z bardziej tradycyjnymi, standardowymi dietami.

Zobacz wideo 5 przepisów na odchudzające koktajle

- Co najważniejsze, jeśli stosujesz post, warto zastanowić się, jak wydłużone okresy postu wpływają na utrzymanie poziomu aktywności fizyczne i masy mięśniowej, które są niezwykle istotne długofalowo dla kondycji zdrowotnej - dodaje badaczka.

W badaniu przeprowadzonym w latach 2018–2020 i sfinansowanym przez Uniwersytet w Bath wzięły udział 36 osoby. Uczestnicy należeli do kategorii osób szczupłych według wskaźnika BMI. Pełne badanie zostało opublikowane w "Science Translational Medicine" 16 czerwca br. 

Żródło: Medical Express

Więcej o: