Litorsal - środek nawadniający organizm. Zastosowanie, skład i opinie o preparacie

Litorsal to jeden ze środków przyjmowanych bez recepty, mających wspomagać zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej. Poleca się go osobom, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, narażając organizm na duże spadki energii.

Litorsal: kto i jak może stosować?

Litorsal to środek, który sprawdzi się u każdego, kto codziennie podejmuje się aktywności fizycznej, a więc uprawia sport, żyje w biegu lub pracuje przez wiele godzin. Ma za zadanie nawadniać, dlatego też powinien przynieść ulgę i wspomóc organizm przy wzmożonym wysiłku. Uzupełnienie elektrolitów przydaje się również w innych sytuacjach, między innymi przy upałach czy w trakcie dużego spożycia alkoholu.

Zaleca się rozpuszczenie jednej musującej tabletki lub zawartości jednej rozpuszczalnej saszetki w 200 mililitrach letniej wody. W ten sposób powstanie napój będący płynem hipotonicznym, zapewniający zdecydowanie lepsze nawodnienie niż sama woda. Poleca się go więc stosować latem szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych, w przypadku których uzupełnianie płynów jest niezwykle istotne. Nie powinno się natomiast przekraczać zalecanej dawki dziennej preparatu, określonej przez producenta.

Zobacz też: 7 produktów, które warto jeść po treningu

Litorsal: skład. Jakie składniki znajdują się w preparacie?

Wiele czynników wpływa na właściwości, jakie posiada Litorsal. Skład tego środka przedstawia się następująco:

  • sód – to podstawowy spośród elektrolitów, który odpowiada za prawidłową dystrybucję wody w obrębie organizmu;
  • potas – reguluje ciśnienie osmotyczne;
  • glukoza – to dzięki niej serce i mózg mogą właściwie pracować.
  • witamina C.

Dzięki takiemu połączeniu składników, Litorsal jest w stanie szybko ugasić pragnienie, jednocześnie sprawnie nawadniając organizm. W ten sposób udaje się utrzymać organizm w pełnym zdrowiu. Może się przydać tym, którzy zmagają się z grypą żołądkową lub jakimkolwiek stanem zapalnym w obrębie jelit.

Zobacz też: Jakich witamin potrzebuje mężczyzna?

Litorsal: zastosowanie. Kiedy Litorsal może okazać się pomocny?

Są różne powody, dla których można sięgać po Litorsal. Zastosowanie tego środka powinno się rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy:

  • na dworze temperatura wzrasta powyżej 25 stopni Celsjusza, a my mocniej się pocimy, oddając w ten sposób płyny;
  • trenujemy sport, poświęcając na to większą ilość czasu, także wtedy, jeśli robimy to regularnie;
  • kiedy odczuwamy zmęczenie po długotrwałym wysiłku fizycznym;
  • w innych przypadkach, w których może dochodzić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Litorsal a biegunka

Biegunka to stan, który jeśli pojawia się sporadycznie, nie zagraża naszemu zdrowiu. Mimo wszystko, najważniejszą rzeczą w jej przypadku jest uzupełnianie płynów, by nie doszło do odwodnienia. Litorsal można podawać wspomagająco w trakcie zwykłej biegunki. Szacuje się, że podczas jej trwania chory powinien przyjmować od 350 do 700 mililitrów po każdym wypróżnieniu. Litorsal jest środkiem łatwo dostępnym, który można kupić w każdej aptece. To dzięki niemu uda się uzupełnić straty elektrolitowe. Nie należy też przerywać podawania Litorsalu, gdy w wyniku biegunki dojdzie do wymiotów – wręcz przeciwnie, może to być dodatkowa przesłanka do podawania płynów.

Litorsal: opinie o środku

Litorsal nie jest środkiem drogim, dlatego chętnie kupuje się go w aptekach, gdzie jego cena wynosi mniej więcej od 10 do 14 złotych. Część osób twierdzi, że Litorsal doskonale radzi sobie z powierzanym mu zadaniem. Preparat zbiera również negatywne opinie. Niektóre osoby twierdzą, że zawiera on fosforany, a także słodziki, przez co owszem, nadaje się do uzupełniania strat elektrolitowych podczas upału czy wzmożonego wysiłku fizycznego, jednak nie przyda się w przypadku biegunki czy wspomagania funkcjonowania organizmu dzieci i osób starszych. Wielu wskazuje też na niedookreślenie w związku z osmolarnością produktu, przez co nie da się stwierdzić, czy Litorsal jest przeznaczony do szybkiego uzupełniania płynów, czy raczej do dostarczania zwiększonej dawki energii.                                                                                                                                                           

Zobacz wideo Sprawdź, co jeszcze jest źródłem potasu
Więcej o: