Dieta pudełkowa - na czym polega, jakie są jej zalety i wady?

W ostatnich czasach jesteśmy coraz bardziej zapracowani i mamy coraz mniej czasu na regularne jedzenie, a także przyrządzanie posiłków. Jednocześnie coraz bardziej zalezy nam na zdrowym stylu życia. Z pomocą przychodzą diety pudełkowe. Wystarczy wybrać odpowiadające nam menu, zamówić pudełka, a codziennie otrzymamy jedzenie z dostawą pod drzwi mieszkania lub biura. Jak działają diety pudełkowe? Jakie są ich zalety i wady? Dla kogo taka dieta będzie odpowiednia?

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują diety pudełkowe. Zwykle w ich ofercie do wyboru są różne rodzaje diet, na przykład dieta przeznaczona dla osób odchudzających się, dla osób aktywnych fizycznie, jedzących tylko ryby, wegetarian, wegan czy osób, które nie tolerują laktozy lub nie jedzą glutenu. Diety różnią między sobą kalorycznością oraz rodzajem posiłków. Poza tym, wybrać można ilość posiłków, która zwykle waha się między trzema, a pięcioma posiłkami. Posiłki są dowożone pod drzwi mieszkania o wybranej przez nas porze, możliwy jest także układ, że jednego dnia dostarczane są wszystkie dania na dwa lub nawet trzy dni.

Dieta pudełkowa - jakie są jej zalety?

Dieta pudełkowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, mających wiele obowiązków, które nie mają czasu na regularne robienie zakupów i gotowanie posiłków. To również dobre wyjście dla osób, które po prostu nie lubią gotować albo nie potrafią tego robić i wolą, gdy ktoś przyrządza posiłki za nich. Kolejną zaletą diety tego typu jest fakt, że posiłki są odpowiednio zbilansowane i zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Posiłki są urozmaicone, a jednocześnie wiele firm daje możliwość wyboru produktów lub grup produktów, których się nie toleruje lub nie chce jeść.

Wybierając taką dietę można określić pożądaną kaloryczność posiłków, więc jest to doskonały sposób na to, aby zaplanować ilość spożywanych kalorii, na przykład na diecie odchudzającej. Decydując się na zakup diety pudełkowej nie trzeba codziennie martwić się o to, ile kalorii się je, nie trzeba zawracać sobie głowy dokładnym odważaniem posiłków ani sprawdzać, ile kalorii mają poszczególne produkty. Większość firm współpracuje z dietetykami i umożliwia indywidualne dobranie diety do potrzeb. Poza tym, mając przygotowane wszystkie posiłki nie trzeba mieć w domu żadnych produktów spożywczych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko niepotrzebnego podjadania między posiłkami.

Zobacz wideo

Jak wybrać dietę pudełkową?

Decydując się na zakup diety pudełkowej podstawową sprawą jest wybór firmy cateringowej. Przeglądając oferty różnych firm należy również zwrócić uwagę na to, czy dana firma współpracuje z dietetykiem i czy posiada zezwolenie Sanepidu. Poza tym, nie zaszkodzi poczytać w Internecie opinii innych użytkowników, którzy korzystali z takich diet. Wiele firm oferuje dodatkowo możliwość przetestowania wybranej diety w niższej cenie przez jeden lub kilka dni - jeżeli nie ma się pewności co do tego, czy catering dietetyczny spełni nasze oczekiwania, warto przed zakupem pełnej diety spróbować chociaż kilku posiłków.

Dieta pudełkowa - wady

Najważniejszą wadą jaką mają diety pudełkowe jest zdecydowanie cena. Dzienny zestaw posiłków kosztuje średnio od 40 do 60 złotych. Droższe są diety, które zawierają więcej posiłków i są bardziej kaloryczne. W większości przypadków, jeżeli zdecydujemy się na zamówienie cateringu na cały tydzień lub miesiąc, ceny za jeden dzień będą nieco niższe. Takie posiłki są znacznie droższe niż posiłki przygotowywane samodzielnie w domu, jednak należy pamiętać, że płacąc za dietę opłacamy tak naprawdę nie tylko jedzenie, ale również pracę dietetyka, kucharza oraz dostawcy jedzenia. Niektórzy za wadę podają również to, że porcje są dosyć małe, w związku z czym nie można się nimi najeść i ma się chęć podjadania między zaplanowanymi posiłkami. Małe porcje to jednak problem przede wszystkim diet odchudzających, które z założenia mają być niskokaloryczne.

Poza kwestią wyższej ceny, będąc na diecie pudełkowe należy liczyć się z tym, że jest się skazanym na to, co akurat znajdzie się w menu, nie ma możliwości wybrania posiłków, na które danego dnia ma się ochotę. Stosując dietę odchudzającą należy liczyć się z tym, że po okresie korzystania z diety pudełkowej, może wystąpić efekt jo-jo spowodowany powrotem do normalnego trybu odżywiania. Po rezygnacji z diety pudełkowej, podczas której nie trzeba martwić się o komponowanie posiłków, znacznie trudniej jest samodzielnie zacząć planować racjonalne menu.

Więcej o: