Dieta Body Reset - dieta koktajlowa. Na czym polega? Jaki jest jej wpływ na organizm oraz jakie ma wady?

Dieta Body Reset, nazywana inaczej dietą koktajlową, jest to sposób żywienia opracowany przez kanadyjskiego trenera osobistego oraz doradcę dietetycznego Harleya Pasternaka. Zainspirowany pracą z największymi gwiazdami Hollywood, którzy musieli utrzymywać nienaganną sylwetkę, w 2006 roku opracował pierwszy plan odchudzający tzw. "5-factor diet", czyli dietę 5 czynników. W 2013 roku zmodyfikował jej zasady, opracowując nową, dość radykalną dietę Body Reset.

Dlaczego dieta Body Reset?

Dieta Body Reset jest to dość radykalny, 15-dniowy program odchudzający. Idea tej diety, zawarta jest w nazwie – plan ten ma na celu „zresetowanie” organizmu tak, aby po przejściu do normalnego trybu metabolizm szybciej pracował oraz organizm miał więcej energii. Harley Pasternak właśnie tak argumentuje ułożony przez siebie plan żywieniowy – jeżeli komputer szwankuje i się zawiesza, czasami wystarczy szybki reset, aby przywrócić jego funkcje oraz prawidłową prędkość przetwarzania. Podobnie jest z ciałem – od czasu do czasu należy „wyzerować” zmęczony różnymi czynnikami organizm, aby poprawić pracę poszczególnych układów – m.in. trawiennego, nerwowego lub hormonalnego.

Na czym polega dieta Body Reset?

Według założenia Harleya Pasternaka, twórcy diety, ułożony przez niego plan żywieniowy ma trwać 15 dni i składać się z 3 pięciodniowych faz.

Faza 1 – to najbardziej radykalna część diety. Należy odstawić w niej niemal wszystkie stałe pokarmy. Przez 5 pierwszych dni można spożywać wyłącznie koktajle w odpowiedniej kolejności: biały na śniadanie, czerwony na obiad oraz zielony na kolację. Bazą białego koktajlu mają być produkty mleczne, tak, aby dostarczyć do organizmu wapń oraz białko. W ramach obiadu należy wypić koktajl z czerwonych owoców oraz warzyw, które bogate są w przeciwutleniacze, wspomagające organizm w walce z wolnymi rodnikami, co skutkuje opóźnieniem procesu starzenia. W kolacje zaleca się wypicie koktajlu z zielonych warzyw i owoców, które stanowią źródło cennego błonnika. Oprócz koktajlów, dieta Body Reset dopuszcza możliwość dwóch twardych przekąsek z naturalnych składników. Ich wartość energetyczna nie może przekroczyć 180 kcal.

Faza 2 – w środkowej fazie diety następuje powrót do stałych posiłków. Obowiązkowe są tylko 2 koktajle dziennie, na śniadanie oraz kolację. W ramach obiadu należy spożywać lekkie sałatki z kurczakiem lub chudą rybą, owsiankę z owocami i bakaliami lub inne niskokaloryczne dania. Nie należy rezygnować z przekąsek.

Faza 3 – ostatnie 5 dni diety Body Reset to dalsza część powrotu do stałych posiłków. W ciągu dnia należy wypijać już tylko jeden koktajl (w ramach śniadania). Oprócz tego obiad oraz kolację należy spożywać w formie stałych, lekkich i bogatych w warzywa oraz zdrowe tłuszcze owoców. Dodatkowo w ciągu dnia można sobie pozwolić na dwie przekąski.

Jedną z podstawowych zasad diety Body Reset jest stałe nawadnianie organizmu przez okres tego planu. Należy wypijać minimum 2 litry dziennie wody.

Dieta a aktywność fizyczna

Aby osiągnąć upragnioną sylwetkę, oprócz diety należy stosować również aktywność fizyczną. W swojej książce „Body Reset Diet” Harley Pasternak bardzo dokładnie określił długość treningów oraz ćwiczenia, jakie należy podczas tej diety wykonywać. Co ciekawe, autor diety podkreśla, że najważniejsze jest wykonywanie dziennego minimum kroków, czyli 10 tysięcy. Oprócz tego zaleca krótkie treningi siłowe 3 razy w tygodniu, które mają na celu pobudzenie metabolizmu. Są to naprawdę krótkie programy, ponieważ sugerowane ćwiczenia należy wykonywać w dwóch 5-minutowych seriach.

Wpływ diety Body Reset na organizm

Oprócz odchudzającego wpływu diety Body Reset na organizm, proponowany przez Pasternaka program niesie dla organizmu szereg pozytywnych zmian:

Dieta Body Reset – wady

Pomimo, że dieta jest stosunkowo efektowna, specjaliści podchodzą do niej sceptycznie i zauważają wiele wad tego planu odchudzającego. Przede wszystkim jest to plan krótkoterminowy, który zakłada kilkudniową, całkowitą zmianę nawyków żywieniowych, a po tym czasie powrót do dawnych, co przekłada się na efekt jojo oraz małe szanse wdrożenia zdrowych przyzwyczajeń (stosowania zdrowych, lekkostrawnych produktów) na stałe w życie. Ponadto, dietetycy zauważają, że posiłki w płynnej postaci nie nasycą większości osób nawet na chwilę i ciągłym oraz doskwierającym uczuciem osób, które są na tej diecie jest głód. Specjaliści twierdzą również, że aby pobudzić organizm do działania niekonieczny jest tak rygorystyczny detoks, tylko wolniejsze zmiany w sposobie żywienia, które wdrażane są na stałe.

Zobacz wideo
Więcej o: