Cordyceps (maczużnik chiński) - czym jest, jakie ma właściwości?

Cordyceps, znany także pod nazwami aweto, yarchagumbu oraz maczużnik chiński, to grzyb, któremu przypisuje się prozdrowotne działanie. Jest zaliczany do grupy tak zwanych superfoods, czyli produktów o wyjątkowych wartościach odżywczych. Występuje jedynie w Nepalu i Tybecie na wysokogórskich terenach. Jakie właściwości ma cordyceps i kto może go stosować?

Cordyceps – co to jest?

Cordyceps siensis to gatunek grzyba, który występuje wyłącznie w Tybecie oraz Nepalu na obszarach, na których prowadzi się wypas jaków. Jest zbierany na wysokości powyżej 3000 m n. p. m. Grzyb ten ma niezwykle ciekawy cykl życia. Pasożytuje na gąsienicach, które w stadium larwalnym w zimie przebywają pod ziemią. Jesienią, zanim larwy dostaną się pod ziemię dochodzi do zakażenia pasożytem, a gdy larwy pozostają pod ziemią grzyb wydostaje się na powierzchnię. W lecie grzybnia rośnie wewnątrz młodych owadów i rozwija się owocnik. Zbiory grzybów przeprowadza się w okresie od maja do czerwca. Grzyb jest produktem niezwykle drogim, w związku z czym w jego zbiory zaangażowanych jest wiele osób, nawet całe wioski.

Cordyceps jest grzybem znanym i stosowanym od około tysiąca lat przez ludność wschodu. Jego działanie odkryli nomadzi zamieszkujący Płaskowyż Tybetański, którzy wykorzystywali go do przygotowywania gorącego napoju o wzmacniającym i regenerującym działaniu. Napary takie redukują zmęczenie i wspomagają odporność. Badania naukowe nad wpływem cordycepsu na zdrowie były przeprowadzane głównie przez chińskich naukowców, którzy udokumentowali, że grzyb pozytywnie oddziałuje na ludzki organizm.

Wodny ekstrakt z maczużnika chińskiego aktywuje makrofagi, co wpływa na odpowiedź immunologiczną organizmu i zwiększa tolerancję immunologiczną. Dodatkowo grzyb wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wzmacnia organizm. Zmniejsza także reakcję zapalną organizmu oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.

Ekstrakty wodne z cordycepsu zwiększają wydajność płuc, dzięki czemu możliwe jest lepsze wykorzystywanie tlenu. Wykazano, że taki ekstrakt może być stosowany do leczenia chorób dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, przewlekła obsturacyjna choroba płuc oraz astma.

  • Ma działanie przeciwnowotworowe

Grzyb zawiera antyoksydanty, w związku z czym zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym i może wykazywać działanie antynowotworowe. W badaniach in vitro wykazano, że zawarta w cordycepsie kordycepina hamuje podział komórek i rozwój przerzutów.

  • Opóźnia procesy starzenia

Ze względu na zawartość antyoksydantów i ochronę przed negatywnym wpływem wolnych rodników, cordyceps spowalnia procesy starzenia się organizmu i pozwala na dłużej zachować młodość.

Ponadto, maczużnik chiński wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi poprzez regulację poziomu insuliny na czczo oraz po posiłku, w związku z czym działa przeciwcukrzycowo. Przypuszcza się również, że grzyb może zwiększać libido i być pomocny w leczeniu impotencji.

Mimo wielu zwolenników, stosowanie cordycepsu ma również swoich przeciwników. Sceptycy zaznaczają, że cordyceps jest gatunkiem występującym endemicznie, w związku z czym prowadzenie badań jest znacznie utrudnione i nie można ich prowadzić poza obszarem naturalnego występowania grzyba. Niemożliwa jest również uprawa w innym miejscu, w którym nie występują pastwiska jaków, a właściwości grzyba są silnie zależne od klimatu, w którym rośnie. W wątpliwość podaje się również fakt, że w ekstraktach pozyskanych na różne sposoby można wyodrębnić inne substancje, a prace badawcze często są oparte na próbach, których nie poddaje się standaryzacji.

Cordyceps – zastosowanie

Na kontynencie azjatyckim na bazie cordycepsu od dawna przygotowuje się specyfiki, wspomagają leczenie chorób serca, chorób płuc i chorób nerek. Cordyceps występuje w preparatach przeznaczonych dla osób, które regularnie trenują. Producenci zachęcają klientów wieloma właściwościami tego grzyba i przypisują mu szereg prozdrowotnych właściwości, przede wszystkim to, że zwiększa liczbę cząsteczek ATP, z których organizm czerpie energię oraz przyspiesza metabolizm. Takie działanie cordycepsu zapewniają zawarte w nim kwas kordycepinowy oraz polisacharydydy. Takie suplementy są polecane szczególnie osobom, które trenują sporty wytrzymałościowe lub aerobowe, w przypadku treningu siłowego cordyceps nie przyniesie większych efektów.

Zobacz wideo
Więcej o: