Wiek metaboliczny nie jest równoznaczny z wiekiem metrykalnym. Co więcej, może się znacznie od niego różnić. Wynika to z tego, że wiek metaboliczny mówi nam o tym, jaki jest stan naszego organizmu. Możemy przecież, mimo upływu lat, czuć się i wyglądać znakomicie. I odwrotnie.
Wiek metaboliczny powinien przynajmniej być równy metrykalnemu. Jeżeli go przekracza, oznacza to, że mamy problem ze zbyt szybkim tempem starzenia się organizmu i powinniśmy spróbować to zahamować. Wiek metaboliczny zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze są:
Nasz wiek metaboliczny mówi nam po prostu o tym, czy nasz organizm jest w odpowiedniej kondycji, jak szybko przebiega jego regeneracja i przemiana materii.
Najważniejszym wyznacznikiem wieku metabolicznego jest tzw. podstawowa przemiana materii, określana symbolami PPM lub BMR (basic metabolic rate). Wskaźnik ten pokazuje, jakiej ilości energii wymaga twoje ciało do spokojnej pracy wszystkich narządów wewnętrznych w stanie spoczynku.
Wiek metaboliczny wylicza się, porównując wskaźnik BMR (PPM) danej osoby do wyznaczonych statystycznie, wskaźników BMR (PPM) innych osób w tym samym wieku metrykalnym. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym wiek metaboliczny organizmu jest niższy, ponieważ zapotrzebowanie na energię maleje wraz z wiekiem.
Podstawowa przemiana materii (BMR, PPM) uzależniona jest od składu ciała, czyli od tego, jakie komórki przeważają w organizmie. Zapotrzebowanie energetyczne komórek mięśniowych jest bowiem znacznie większe niż tłuszczowych. Jeśli w naszym ciele rozwijamy mięśnie, a nie mamy nadwagi (a więc nadmiaru tkanki tłuszczowej), będziemy spalać więcej kalorii.
Oznacza to, że gdy waga naszego ciała jest prawidłowa, dużo ćwiczymy i rozwijamy mięśnie, nasz wiek metaboliczny będzie niższy niż metrykalny.
Im większa jednak nadwaga i grubsza tkanka tłuszczowa, tym bardziej zwalnia metabolizm i wskaźnik BMR (PPM) staje się niski. Wtedy może się okazać, że nasz wiek metaboliczny jest wyższy - czasem nawet znacznie - od metrykalnego.
Bywa i tak, że mimo właściwej dla naszego wieku wagi, mamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Niestety, w takim przypadku nasz wiek metaboliczny okaże się wyższy od metrykalnego.
Do analizy składu ciała służą specjalistyczne urządzenia, tzw. analizatory składu ciała. To urządzenie mierzy wskaźnik BMR (PPM) grubość naszej tkanki tłuszczowej, zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej, ilość wody w organizmie, porównuje z innymi parametrami ciała i w efekcie podaje nam wynik: nasz wiek metaboliczny. Trzeba przy tym pamiętać, że nie są to oczywiście badania porównywalne z badaniami laboratoryjnymi.
Należy też uwzględnić ogólny stan naszego zdrowia, np. problemy hormonalne zaburzają wyniki. Przed badaniem, przez kilka dni nie przeciążajmy też organizmu zbyt wielkim wysiłkiem fizycznym czy używkami, aby pomiar był możliwie dokładny.
Tutaj bardzo dobra wiadomość: mamy spory wpływ na wynik. Przede wszystkim musimy zadbać o sylwetkę, czyli pozbyć się nadwagi intensywnie ćwicząc i rozwijając jednocześnie masę mięśniową. Wiek metaboliczny do tylko sugestia dotycząca zmiany naszych nawyków żywieniowych i stylu życia. Z pewnością zdrowa dieta, bogata w naturalne składniki, owoce i warzywa oraz ruch fizyczny, po pewnym czasie przyniosą poprawę wyniku.