Cytrulina - co to jest? Właściwości cytruliny oraz jej występowanie

Cytrulina to jeden z aminokwasów. W kręgach kulturystów uchodzi za substancję polepszającą wytrzymałość i siłę. W suplementacji cytrulina często jest łączona z kwasem jabłkowym. W ten sposób powstaje jabłczan cytruliny.

Cytrulina: co to jest?

Cytrulina to związek chemiczny z grupy aminokwasów (kwasów aminowych). To pochodna ornityny. Bierze udział w cyklu ornitynowym (mocznikowym cyklu Krebsa), w którym powstaje mocznik. Po raz pierwszy została wyizolowana w 1914 roku z arbuza. Ostatecznie zidentyfikowano ją w 1930 roku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Cytrulina: działanie

Cykl mocznikowy, w którym bierze udział cytrulina, odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Prowadzi do detoksykacji amoniaku, który, niezneutralizowany, miałby szkodliwy wpływ na nasze ciało.

Jakie są właściwości cytruliny? Osoby intensywnie trenujące i kulturyści twierdzą, że pomaga w poprawianiu wyników sportowych i budowie sylwetki, a także zwiększa energię. Cytrulina ma zmniejszać ból w mięśniach, niwelować zmęczenie i stymulować wytrzymałość. Podobno obniża również ryzyko wystąpienia zakwasów poprzez ograniczanie ilości kwasu mlekowego.

W świecie kulturystów karierę robi jabłczan cytruliny. To połączenie cytruliny i kwasu jabłkowego. Substancja dobrze rozpuszcza się w płynach i jest stabilna. Według fanów jabłczanu cytruliny podnosi on wytrzymałość, zwiększa siłę i ograniczał zmęczenie.

Badania nie mówią jednak jasno, czy cytrulina rzeczywiście ma tak szerokie właściwości prozdrowotne. Naukowcy przeprowadzili na razie jedynie wstępne eksperymenty. Mówią one, że połączenie cytruliny i kwasu jabłkowego rzeczywiście stymuluje tlenowe wytwarzanie energii przez mięśnie.

Na stronach poświęconych kulturystyce i ćwiczeniom można znaleźć informacje, że cytrulina pomaga w leczeniu demencji, anemii, zaburzeń erekcji, nadciśnieniu, cukrzycy czy chorób serca. Nie należy jednak wierzyć tym doniesieniom, ponieważ nie mają one żadnych podstaw.

Cytrulina: występowanie

Cytrulinę przyjmuje się przede wszystkim w postaci suplementów - zarówno samej cytruliny, jak i jabłczanu cytruliny. Cytrulina naturalnie znajduje się w arbuzie, jednak jest jej na tyle mało, że nie jest w stanie "działać" i polepszać wyników sportowych.

To także może cię zainteresować:

Czy "bio" warzywa i owoce są zdrowsze? [NaZdrowie]

Więcej o: