Jakie tabletki na odchudzanie są skuteczne i bezpieczne?

Tabletki na odchudzanie są często reklamowane jako doskonały środek na pobycie się zbędnych kilogramów i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Tymczasem, aby osiągnąć docelową wagę i figurę, niezbędne jest połączenie diety i aktywności fizycznej, a odpowiednio dobrane preparaty mogą być jedynie dodatkiem wspomagającym proces odchudzania. Jakie tabletki są bezpieczne i skuteczne? Na co zwrócić uwagę wybierając tabletki na odchudzanie?

Skuteczne tabletki na odchudzanie

Żeby tabletki odchudzające były naprawdę skuteczne, należy połączyć ich przyjmowanie z podwyższoną aktywnością fizyczną oraz odpowiednią dietą. Składniki zawarte w większości powszechnie dostępnych tabletek mają za zadanie wspomaganie odchudzania, więc bez diety i ćwiczeń nie sprawią, że tkanka tłuszczowa zniknie. U większości zdrowych osób połączenie dobrze zbilansowanej diety z regularnym uprawianiem sportu wystarczy, aby zgubić nadmiar kilogramów i ukształtować sylwetkę.

Preparaty na odchudzanie

Większość preparatów na odchudzanie, które można znaleźć na półkach aptek, jest dostępna bez recepty. Takie preparaty to suplementy diety, które wspomagają odchudzanie, między innymi poprzez przyspieszenie spalania tłuszczu, przyspieszenie przemiany materii oraz zmniejszenie apetytu. Ze względu na działanie tabletek na odchudzanie, dzieli się je na kilka grup:

1.     Tabletki przyspieszające przemianę materii

Jednymi z częściej spotykanych tabletek wspomagających odchudzanie są tabletki pobudzające metabolizm. Składniki zawarte w takich preparatach przyspieszają przemianę materii, dzięki czemu odchudzanie staje się łatwiejsze. W składzie preparatów przyspieszających przemianę materii najczęściej znajdują się naturalne składniki, takie jak ekstrakt z grejpfruta czy wyciąg z zielonej herbaty.

2.     Tabletki przyspieszające spalanie tłuszczu

Kolejną grupą tabletek wspomagających odchudzanie są tabletki, które przyspieszają spalanie tłuszczu. Takie preparaty są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które są aktywne fizycznie, ponieważ tabletki tego typu działają jedynie wtedy, gdy wykonywane są regularne ćwiczenia. Poza tym, preparaty takie nie tylko przyspieszają tempo spalania tłuszczu, ale również poprawiają ogólną wydolność organizmu i wspomagają pracę mięśni. W składzie tabletek przyspieszających spalanie tłuszczu znaleźć można między innymi kwas linolowy, kofeinę oraz l-karnitynę.

3.     Tabletki ograniczające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów

Niektóre tabletki na odchudzanie mają za zadanie hamowanie wchłaniania tłuszczów oraz węglowodanów dostarczanych w pożywieniu. Podczas przyjmowania preparatów tego typu, niektóre składniki pożywienia, które wpływają na odkładanie tkanki tłuszczowej, nie są trawione, a następnie wchłaniane przez organizm, ale od razu wydalane. Zażywając takie środki trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre witaminy, takie jak witamina A, D, E oraz K są rozpuszczane w tłuszczach, więc w przypadku niewchłaniania tłuszczów, pojawić się mogą niedobory tych witamin.

4.     Tabletki zmniejszające apetyt

Suplementy tego typu hamują łaknienie i pozwalają zapobiegać spożywaniu zbyt dużych posiłków, a także podjadaniu między posiłkami. Tabletki zmniejszające apetyt polecane są zwłaszcza na początku odchudzania w celu przyzwyczajenia organizmu do przyjmowania mniejszych porcji pokarmów. Takie suplementy zawierają naturalne substancje, takie jak błonnik, kofeinę, guaranę czy wyciąg z gorzkiej pomarańczy, czyli składniki, które dają uczucie pełności i zmniejszają odczuwanie głodu. Dla osób, które mają problem z podjadaniem słodyczy i niepohamowaną chęcią na słodkości, polecane są preparaty zawierające chrom, ponieważ pierwiastek ten wpływa na regulację poziomu glukozy we krwi oraz hamuje ochotę na słodycze.

Zobacz wideo Popularny w dietach odchudzających seler ma też działanie... odmładzające!

Tabletki na odchudzanie na receptę

Oprócz suplementów diety wspomagających odchudzanie, które można kupić bez recepty, w aptekach dostępne są preparaty, które można kupić wyłącznie z polecenia lekarza. Leki odchudzające na receptę przepisywane są zazwyczaj osobom, które chorują na otyłość i wypróbowały już innych metod odchudzania.

Dobre tabletki na odchudzanie

Wybierając tabletki na odchudzanie, przede wszystkim należy postawić sobie pytanie, jakie ma się oczekiwania i jaką funkcję powinny spełniać suplementy. Poza tym, należy zdawać sobie sprawę z tego, że preparaty dostępne w aptekach jedynie wspomagają odchudzanie, dlatego aby osiągnąć jakiekolwiek efekty, należy połączyć przyjmowanie suplementów diety z ćwiczeniami i zdrową dietą. Kupując tabletki wspomagające odchudzanie najlepiej wybrać takie, która mają w swoim składzie naturalne składniki. Należy również zwrócić uwagę na to, jakie są przeciwwskazania do przyjmowania danego preparatu oraz jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zażyciu tabletek.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: