Nie tylko czosnek i cebula. Te całkiem zwyczajne produkty też sprawiają, że twój oddech staje się nieświeży

Nieświeży oddech to nie tylko kwestia braku higieny, ale też tego, co jemy. O ile wszyscy kojarzą głównych "winowajców", czyli cebulę i czosnek, to niektóre produkty o podobnym działaniu mogą być zaskoczeniem.

Przede wszystkim - skąd się bierze nieświeży oddech? Powodów jest kilka, a niewłaściwa higiena jamy ustnej (np. zbyt rzadkie albo niedokładne mycie zębów) wcale nie jest głównym z nich.

Nieprzyjemny zapach z ust, określany również mianem halitozy, mogą spowodować też niektóre choroby (np. infekcje poszczególnych odcinków układu oddechowego), próchnica, zażywane lekarstwa, nawyki takie, jak palenie papierosów i picie alkoholu, a nawet... chrapanie i mówienie przez dłuższy czas.

Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Dlaczego? Na nieświeży oddech duży wpływ ma suchość w ustach, którą mogą spowodować wszystkie wspomniane czynności (i dlatego budzimy się z nieświeżym oddechem rano - w trakcie snu wydzielanie śliny się zmniejsza). Oprócz tego odpowiadają za niego gromadzące się w jamie ustnej beztlenowe bakterie, które wytwarzają związki siarki - a konkretniej siarkowodór oraz metanotiol.

Jednak największym winowajcą w tej kwestii bywają niektóre artykuły spożywcze i napoje. 

Winowajcy

Na pierwszym miejscu są oczywiście czosnek i cebula. Oba warzywa mają wiele prozdrowotnych właściwości (działają antybakteryjnie i wzmacniają odporność), ale ich wadą jest to, że uszkodzone (np. rozcięte albo pogryzione) uwalniają allicynę. To siarkoorganiczny związek chemiczny o intensywnym zapachu, który może być wyczuwalny nawet do 20 godzin po zjedzeniu czosnku lub cebuli. 

Oprócz nich na (nie)świeżość oddechu wpływa również jedzenie dużych ilości nabiału, mięsa i ryb. Wszystkie te produkty są bogate w białko, które stanowi pożywkę dla wspomnianych już beztlenowych bakterii produkujących związki siarki. Produkty spożywcze z dużą ilością przetworzonego i rafinowanego cukru (np. fast foody) również jest idealną pożywką dla bakterii, które bytują w naszych ustach.

Kawa i soki owocowe też nie pomagają, choć z nieco innego powodu. Ich pH jest kwaśne, co stwarza doskonałe warunki do bytowania i namnażania się wielu bakteriom w jamie ustnej. Oprócz tego, kwaśne napoje na dłuższą metę niszczą szkliwo. A ubytki w zębach sprzyjają powstawaniu próchnicy i, znów, rozwojowi bakterii.

Wspomagacze

Jeśli zależy ci na świeżym oddechu, wprowadź więc kilka zmian do swojej diety. Ograniczenie jedzenia przetworzonej żywności i cukru będzie miało zbawienny wpływ na cały organizm, a soki zastąp surowymi warzywami i owocami. Najlepsze są te twarde, na przykład ogórek, marchewka, seler naciowy czy zielone jabłko, bo działają nieco jak naturalna szczoteczka do zębów.

- Taką surową przekąskę możemy stosować np. po porannej kawie, po obiedzie obfitującym w kleiste potrawy, a nawet po wypaleniu papierosa. Sprawdzi się także podczas ośmiogodzinnego dnia pracy, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach. - Dzięki naturalnym szczoteczkom nie tylko wypłuczemy nieprzyjemny zapach, usuniemy osad z powierzchni zębów, wyregulujemy także pH w ustach - dodaje.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (9)
Nie tylko czosnek i cebula. Te całkiem zwyczajne produkty też sprawiają, że twój oddech staje się nieświeży
Zaloguj się
 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 3 razy 3

  czosnek,aby spełniał rolę antybiotyku musi być rozgnieciony,zmiażdżony..wtedy uwalnia się ta allnicyna.najprostszy sposób na przykry zapach-żucie liścia pietruszki czy selera.to znowu swietny afrodyzjak

 • n0th

  Oceniono 8 razy 2

  Pamiętam taka historię z kolegą który cierpiał na halitozę ...

  Pojechaliśmy kiedyś z chłopakami na Przylasek Rusiecki popływać w wakacje, ale nie na główne kąpielisko, tylko w okolice Branic do starej żwirowni... oczywiście jak to młodzi bogowie - mieliśmy po jakieś 19-20 lat), wyposażyliśmy się w odpowiednią ilość alkoholu, chyba po 0,7 na twarz wypadało... siedzimy, pijemy, oczywiście po odpowiedniej spożytej dawce poszliśmy kapać i popływać. W pewnym momencie kiedy byliśmy już trochę wcięci zorientowaliśmy się, że chyba jednego z nas brakuje. Zobaczyliśmy go na środku zalewu, machał do nas, chyba się topił. Więc rzuciliśmy się trochę napruci do wody, żeby mu pomóc i doholować go do brzegu, no w końcu jakoś się udało, bo kiedy dopłynęliśmy do niego to już nie machał rękami ani nogami i w ogóle nie pomagał w ratowaniu go.
  Kiedy wreszcie jakoś dociągnęliśmy go na brzeg okazało się, że nie rusza się i nie oddycha. Trzeba było przeprowadzić reanimację usta-usta. Musieliśmy się co chwilę zmieniać, bo właśnie kolega miał straszną halitozę i po prostu niesamowicie śmierdziało mu z ust. Musieliśmy po kilku wdechach przepłukiwać gardła wódką bo nie dało się wytrzymać tak śmierdziało ...

  Dopiero po pewnym czasie i kilkunastu minutach reanimacji dotarło do nas, że jednak chyba coś jest nie tak ... kolega był dziwnie zielony na twarzy, pomimo usilnych naszych zabiegów w dalszym ciągu nie oddychał, cały był jakiś taki napuchnięty i sztywny... i co najdziwniejsze miał na nogach łyżwy i był ubrany w coś co wyglądało na kurtkę zimową, a przecież poszedł się kapać w samych kąpielówkach bo to była przecież połowa lipca...

  Dziwne, prawda?
  Halitoza to naprawdę nieprzyjemna rzecz...

 • haha-to-ja

  Oceniono 1 raz 1

  Czy te masażery z końca artykułu to też na nieświeży oddech??? Kiedy zwolnienia w gazecie? Bo wszystko wygląda jakby miało jebnąć :) słabi jesteście w tym gó...kątencie.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo często problemem są kamienie migdałkowe które powinny być regularnie usuwane. Wiele osób nie ma pojęcia o ich istnieniu.

 • martusia_25

  0

  Jeśli ktoś spędza 8 godzin w pracy to musi mieć dostęp do łazienki. Nie powinien więc mieć problemu z umyciem zębów, jeśli zachodzi taka potrzeba.

 • lilo150

  Oceniono 13 razy -9

  Kochanie? kup proszę jak będziesz w sklepie 2 tony marchewki bo tak nakazał pan na monitorze, dziękuj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX