Dowiedz się jak przyspieszyć metabolizm i przestań w końcu narzekać na złe geny!

Życie nie jest sprawiedliwe. Jedni rodzą się z tendencjami do tycia, natomiast inni mogą jeść ile popadnie, a i tak ich waga stoi w miejscu. Nie ma się co oszukiwać, czynniki genetyczne odgrywają istotny wpływ pod względem utrzymania prawidłowej wagi. Poza tym znaczenie ma również płeć - kobiety ze względu na skład swojego ciała (więcej tkanki tłuszczowej, przy mniejszej masie mięśniowej), są bardziej narażone na problem z powolną przemianą materii. Tempo metabolizmu ma również związek z klimatem, w którym żyjemy - ma miejsce proces jego przyśpieszenia w przypadku mieszkańców tych krajów, w których średnie temperatury są niskie lub bardzo wysokie. Jak przyspieszyć metabolizm?

Nie znaczy to jednak absolutnie, że jesteśmy skazani na otyłość, jeżeli nie urodziliśmy się pod szczęśliwą gwiazdą. Wystarczy dowiedzieć się, jak naturalnie przyspieszyć metabolizm. Najważniejszymi czynnikami to ułatwiającymi jest systematyczna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i sposób spożywania posiłków, unikanie stresu, a także właściwy czas i jakość snu.

Czym jest metabolizm: poznaj znaczenie tego pojęcia

Jako metabolizm – inaczej proces przemiany materii - określamy sumę chemicznych reakcji zachodzących w organizmie oraz powiązanych przemian energetycznych, które utrzymują człowieka przy życiu. Są to procesy potrzebne każdej komórce naszego ciała, aby możliwy był jej właściwy rozwój oraz reagowanie na czynniki środowiskowe.

Funkcjonuje podział na podstawową przemianę materii (PPM) oraz ponadpodstawową przemianę materii (PPPM). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z kosztem energetycznym, który organizm musi ponieść, aby nasz organizm działał w sposób niezakłócony. Chodzi tutaj o podstawowe procesy biologiczne, które zachodzą zwykle bez naszego wysiłku fizycznego oraz psychicznego, a także nie wymagają zaangażowania woli. Zaliczamy do nich między innymi oddychanie, proces regeneracji komórek, a także bieżące funkcjonowanie narządów wewnętrznych – mózgu, żołądka, serca, trzustki, nerek etc. Podstawowa przemiana materii stanowi od 50% do 70% całkowitego wydatku energetycznego, który wykorzystujemy w ciągu doby.

O ponadpodstawowej przemianie materii mówimy natomiast wówczas, gdy odnosimy się do tych procesów, które uaktywniają się podczas codziennej aktywności – przyjmowania i trawienia posiłków, wysiłku umysłowego i fizycznego etc. PPPM stanowi pozostałą (30-50%) część wydatku energetycznego przypadającego na okres jednej doby.

Czym przyśpieszyć metabolizm? Przede wszystkim ćwiczeniami!

Wszędzie można dziś usłyszeć, że najlepszym sposobem na przyśpieszenie procesów metabolicznych jest przyjmowanie suplementów diety. W rzeczywistości jednak takie przekonanie nie ma wiele wspólnego z prawdą. Suplementacja bez modyfikacji dotychczasowego stylu życia na niewiele się zda.

Najważniejsza w celu poprawy przemiany materii jest bez wątpienia regularna aktywność fizyczna. Aby miał miejsce proces spalania tkanki tłuszczowej, ćwiczenia powinny trwać co najmniej 45 minut. Nie muszą być przy tym zbyt intensywne. Spacery, jogging, bieganie, nording walking, jazda na rowerze, gimnastyka – to aktywności nie wymagające dużego wysiłku, natomiast bardzo skuteczne. Jeżeli zastanawiamy się, jak przyspieszyć metabolizm, warto wówczas wiedzieć, że najkorzystniej na przemianę materii wpływają ćwiczenia z samego poranka.

Zacznij swój dzień od szklanki wody z cytryną

Jeżeli jesteśmy już w temacie dobrego rozpoczęcia dnia, trzeba również wspomnieć o eliksirze, który w mgnieniu oka poprawi metabolizm. Wystarczy wprowadzić rytuał wypijania każdego poranka ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny. Jeżeli jednak nie lubisz kwaśnego smaku, wtedy nawet sama woda może zdziałać cuda. Pozwoli oczyścić Twój organizm z nagromadzonych poprzedniego dnia zanieczyszczeń.

Przyspieszyć metabolizm zdołasz również dzięki piciu napoi zawierających kofeinę. Nie warto jednak pić kawy, ponieważ negatywne skutki przewyższają w tym przypadku korzyści. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie delektowanie się smakiem zielonej herbaty lub naturalnego kakao.

Zanim wyjdziesz z domu, zjedz śniadanie

Pewnie w czasie Twojego dzieciństwa mama nie raz Ci powtarzała, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Miała racje. Jeżeli chcesz utrzymać prawidłową przemianę materii, zjedz na śniadanie pożywne płatki lub kaszę z owocami. Niech to jednak będą nieprzetworzone produkty zbożowe, bez dodatku sztucznych słodzików, barwników czy konserwantów. Zarówno w owocach, jak i zbożach znajdują się spore ilości błonnika pokarmowego. Pozwala on zachować na długo uczucie sytości, niwelując ryzyko podjadania pomiędzy posiłkami. Jeżeli więc pytasz, co jeść, aby przyspieszyć metabolizm, to warto wiedzieć, że będą to dania zawierające przede wszystkim sporo błonnika.

Skończ z przejadaniem się

Prawidłowa przemiana materii to nie tylko kwestia tego, co jemy, lecz także w jaki sposób to robimy. Przede wszystkim nie należy się objadać – warto odejść od stołu najedzonym co najwyżej w 80%. Powinno się spożywać mniejsze posiłki, lecz w regularnych odstępach czasowych – najlepiej co 3-4 godziny. Kolację należy natomiast zjeść nie później niż około godziny 18:00. Wieczorem metabolizm bowiem naturalnie spowalnia, dlatego posiłki zjedzone po tej godzinie z większym prawdopodobieństwem odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Każdy dietetyk pytany o to, jak przyspieszyć metabolizm w nocy zwróci Ci właśnie uwagę na porę jedzenia kolacji.

Pamiętaj również o tym, by nie śpieszyć się podczas jedzenia. Wyłącz w tym czasie telewizor, odejść od komputera. Skup się jedynie na posiłku, który znajduje się przed Tobą, wszystko inne jest w tym momencie nieważne. Doświadczaj swoimi zmysłami smaku, wszystkich zapachów i kolorów. Poczuj wdzięczność.

Długi i odprężający sen – nie zapominaj o nim

Odpowiednio długi czas snu to jeden z kluczowych czynników odpowiadających za prawidłową przemianą materii. Jeżeli chodzisz późno spać lub cierpisz na bezsenność, wtedy metabolizm spowalnia, a Ty masz zarazem większą ochotę na objadanie się i podjadanie pomiędzy posiłkami. Jeżeli chcesz poprawić jakość snu, warto wyciszyć się godzinę przed pójściem do łóżka. Medytacja, joga, modlitwa, spacer, ciepła kąpiel, masaż, muzyka relaksacyjna – to tylko kilka pomysłów.

Unikaj stresu, a ustrzeżesz się otyłości

Niezwykle trudnym zadaniem jest zachowanie prawidłowej wagi w przypadku tych osób, które żyją w nieustannym stresie. W takim przypadku wzrasta skłonność do podania pomiędzy posiłkami w celu rozładowania napięcia. Odkładaniu się tkanki tłuszczowej pod skórą sprzyja jednocześnie wydzielanie w trakcie odczuwania stresu hormonów takich jak kortyzol oraz adrenalina. Dlatego jak najszybciej wyluzuj i odpręż się. Czy na pewno Twoja sytuacja jest aż tak trudna, jak Ci się wydaje?. Spróbuj spojrzeć na nią z innej perspektywy, a na pewno będzie Ci łatwiej przyspieszyć metabolizm swojego organizmu.

Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm? Poznaj moc przypraw!

Na usprawnienie procesów przemiany materii wpływa również dodawanie przypraw do potraw. Warto pamiętać przede wszystkim o:

  • cynamonie: nie tylko usprawnia metabolizm, lecz także obniża poziom złego cholesterolu LDL,
  • pieprzu  cayenne oraz papryczce chilli: działa rozgrzewająco, pobudzając naturalne procesy spalania tłuszczu przez organizm,
  • oregano: usprawnia procesy trawienne, stymuluje proces wydzielania soków żołądkowych,
  • curry: redukuje zbyt duży apetyt, a także wpływa pozytywnie na spalanie tkanki tłuszczowej,
  • bazylii: łagodzi niestrawności, poprawia przyswajanie posiłków, działa rozluźniająco na jelita.

Nikt z nas nie jest zatem skazany na otyłość wskutek zbyt wolnego metabolizmu. Wiele zależy od codziennych nawyków, które przecież możemy sami kształtować. Chcąc przyśpieszyć naturalne procesy przemiany materii, warto pamiętać przede wszystkim o aktywności fizycznej, zdrowej diecie z dodatkiem przypraw, odpowiednio długim śnie i unikaniu stresu, a także rozpoczynania każdego dnia od szklanki wody oraz pożywnego śniadania.

To również może cię zainteresować:

Metabolizm (przemiana materii) - o co tu dokładnie chodzi?

Jak pić podczas odchudzania, żeby rozkręcić metabolizm i zachować dobrą formę?

Wspomagacze metabolizmu - składniki, które rozpędzą przemianę materii

Witaminy z grupy B: brygada do zadań specjalnych

Więcej o: