Komentarze (216)
Dieta wegańska bezpieczna dla dzieci? Ważne oświadczenie największej organizacji ds. żywienia
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 30 razy 0

  Człowiek jest zwierzęciem wszystkożernym. Wszystkożerność nie jest roślinożernością.
  Posiadamy zęby wszystkożerców, układ trawienny wszystkożerców, potrzeby organizmu wszystkożerców.
  Ludzki organizm został tak ukształtowany setkami tysięcy lat ewolucji a zwłaszcza człowiek współczesny jako mieszanka genetyczna łowcy i farmera. Owa mieszanka genetyczna jest wręcz uzależniona od pokarmów odzwierzęcych, które to odrzuca weganizm.
  Oczywiście można zaklinać rzeczywistość w imię ideologii, ale to się zawsze źle kończy dla wyznawców ideologii nie dla rzeczywistości.
  Kropka.

 • alojw

  Oceniono 20 razy 0

  Dlaczego nikt nie napisze tak istotnej informacji o szkodliwości soi dla człowieka???

 • elemir

  Oceniono 8 razy 0

  w jadłospisie malucha jarmuż, brokuł, napój sojowy, ryżowy, migdałowy wzbogacony w wapń), migdały tahini). suplement witaminy B12 nasiona chia

  po prostu intuicyjne

 • captain09

  Oceniono 14 razy 0

  Ta sama organizacja uznała że jedzenie w McDonaldzie jest zdrowe, bo oczywiście McDonalds zapłacił za taką opinię. Tak samo było z Coca-Colą, Marsem i innymi.

 • maxthebrindle

  Oceniono 26 razy 0

  1. Przynajmniej jeden element istotny dla ludzkiego rozwoju i funkcjonowania występuje TYLKO w produktach zwierzecych (witamina B12) - to NATURALNĄ dietą ludzi jest ta z zawartością produktów pochodzenia zwierzecego, bo przed opanowaniem syntezy witamin nie bylibyśmy w stanie przetrwać bez tego związku, żywiąc się wyłącznie roślinami.
  2. Skoro pierwszy i najlepszy pokarm dla noworodka - mleko jego matki - zawiera białka tzw. zwierzece, to jakiekolwiek twierdzenia o szkodliwości białka pochodzenia zwierzecego dla ludzi są zwykłym idiotyzmem.
  3. Wszystkie ssaki wyłącznie roślinożene mają wyspecjalizowany układ pokarmowy, ktory dalece odbiega swą budową i funkcjonowaniem od tego, jaki ma gatunek Homo sapiens. Jedynym znanym wyjątkiem jest panda wielka, która z nieznanych powodów, posiadając układ pokarmowy wszystkożercy, wyspecjalizowała się w diecie roślinnej. Wszystkożerność przodków pandy, którymi były niedźwiedziowate (nie szopowate!) pozwala jej jakoś przetrwać na diecie roślinnej (bo wszystkożerne niedźwiedzie żywią się także pokarmem roślinnym, choć największy z nich i najsilniejszy, zdolny do kolonizacji najbardziej nieprzystępnych nisz środowiskowych - niedźwiedź polarny - jest wyspecjalizowanym mięsożercą). Pandy płacą za to jednak wysoką cenœ w postaci niezwykle wolnego tempa reprodukcji.
  4. Badania archeologiczne dostarczają tysięcy dowodów, że zarówno wczesne Homo sapiens, jak i poprzedzające nas gatunki hominidów - były w najlepszym przypadku wszystkożerne, choć wiele wskazuje na to, nasze najważniejsze osiągnięcia cywilizacyjne - umiejętność planowania, współpracy, komunikacji za pomocą języka, wytwarzanie narzędzi i opanowanie ognia - miały związek z pozyskaniem najważniejszego składnika ludzkiej diety, czyli mięsa. Polecam poczytać o odkryciach na stanowisku Boxgrove w Angli na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątyc ubiegłego wieku.
  Takie są fakty. Co z nich wynika? Cóż - o ile rozumiem dietę wegetariańską z udziałem produktów zwierzęcych, jak mleko, sery, jaja, jako etyczną alternatywę dla diety 'mięsnej', zdolną zapewnić zbilansowane odżywianie zarówno dorosłym, jak i dzieciom (pod warunkiem wszak, że będzie komponowana rozsądnie), o tyle dieta wegańska NIE JEST naturalną dla naszego gatunku. Albo więc weganie nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych - co jest ok w przypadku świadomej decyzji dorosłych ludzi, ale budzi moj sprzeciw , kiedy narzuca się coś takiego dzieciom, albo też są w stanie odżywiać się prawidłowo TYLKO dzięki tej wstretnej cywilizacji, nauce i technice, która nie tylko wytworzyła i umożliwiła uprawę na szeroką skalę roślin wysokobiałkowych, ale też pozwala tworzyć suplementy diety ratujące zdrowie, a czasem życie roślinożerców - i żadne oświadczenie żadnego towarzystwa tego nie zmieni. Piszę o tym aby ostrzec przed kretyństwmi typu - wszyscy w naszej, włącznie z kotem, od jutra jemy rośliny, bo przecież amerykańscy specjaliści powiedzieli... Żeby nie było jak z autyzmem i szczepionkami - jeden gościu, przypadkowo z jakimś dorobkiem naukowym pierdnął, a 1/4 świata wącha z zachwytem, że niby pięknie pachnie - i cofa cywilizację o kilkadziesiąt lat.

 • misiaszm

  Oceniono 34 razy 0

  Jeżeli rośliny nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb organizmu (witamina B12) to znaczy że genetycznie nie jesteśmy ukształtowani na wegetarian, i można sobie snuć różne teorie ale tak jest. Inna rzecz to zapotrzebowanie na mięso, myślę że jest ono niewielkie bo tak naprawdę łatwy i obfity dostęp do mięsa to jakieś 3tys lat czyli stosunkowo niedawno w stosunku do 200tys lat temu kiedy pojawił się homo sapiens. Wcześniej posiłki mięsne były zapewne okazjonalne i tak powinno zostać. Tak na marginesie to właśnie obfitość składników pokarmowych z mięsa drastycznie przyśpieszyła ewolucję człowieka.

 • mazbip

  Oceniono 10 razy 0

  Czlowiek jest miesozerny, bo tak go natura stworzyla. Mamy kly tak jak lwy i tygrysy a nie kilka zoladkow tak jak krowy. Tylko mieso moze zapewnic czlowiekowi, a zwlaszcza dzieciom wszystkie potrzebne skladniki do rozoju i normalnego zycia. Czlowiek jest mysliwym, tak go stworzyla Natura. "aeromonas" pisze: "dawniej tylko nieliczni bogaci jadali mięso często. Uboga większość tylko mogła o mięsie pomarzyć i jadała je wyłącznie od wielkiego święta". Slusznie pisze, biedni nie mogli sobie na mieso pozwolic. Tylko tyle ze biedni i bogaci to wytwor naszej cywilizacji a nie Natury. Robin Hood walczyl o to aby takze biedni mogli jesc mieso. Za to grozila kara smierci. Z drugiej strony gdyby wtedy wszyscy jedli mieso to wkroce w lasch nie byloby zadnych zwierzat. Dzis hodowla rozwiazuje sprawe w Europie i Ameryce. Przeludnienie to przyczyna tego ze ludzie nie moga jesc tego do czego ich Natura stworzyla. W Indiach juz dawno zakazano spozywania miesa krow, za duzo ludzi a za malo krow. Co nas czeka? Schabowy z soji z lista dodatkow chemicznych.

 • to.deus

  Oceniono 18 razy 0

  Hitler był ateistą, kochał zwierzęta, był wegetarianinem, nie pił i nie palił, był socjalistą...oto ideał nowoczesnego europejczyka.

 • jaceq

  Oceniono 12 razy 0

  - Każdego dnia w jadłospisie malucha powinny znaleźć się źródła wapnia: mleko i jego przetwory (twarogi, sery twarde i plesniowe, itp.), zamiennik mleka (jajka, ryby, bez potrzeby sztucznego wzbogacania w wapń), jakieś mięsko, wędliny (najlepiej własnej produkcji). Dodatkowo szyneczka, sucha kiełbasa, udko kurczaka, wątróbka z gęsi w małej ilości (bez konieczności trucia suplementem witaminy B12) oraz produkty tłuszczowe: , boczek, słoninka, smalec z cebulką...

 • tomjk

  Oceniono 12 razy 0

  "Obecnie w naszym kraju na diecie wegetariańskiej jest przynajmniej 1 mln mieszkańców."
  eeee, tam, milion: -pinć milionów albo i dziesińć, panie - głównie lewacy: żydzi, masoni, cykliści (latem trochę więcej) i dżęder (bez jąder - brak cynku w diecie).

 • gorthouar

  Oceniono 72 razy 0

  Dlaczego więc nazywają potrawę veganie czy tam wegetarianie Kotletami sojowymi a nie plackami sojowymi i upodobniają je smakowo do schabu?skoro sa takie za...jefajne?

 • ziobusio

  Oceniono 7 razy -1

  Badania na temat dobroczynnego wpływu diety wegańskiej na zdrowie ludzi albo nie istnieją, albo opierają się na manipulacji. Dlatego Polsce również powinno się zabronić karmienia dzieci samą zieleniną.. Niestety każda sekta ma swoich fundamentalistów, sekta wegańska też, a ofiarami wegańskich nawiedzeń padają właśnie dzieci.

  A tak na marginesie: potrafi ktoś wyjaśnić, skąd wzięła się wrodzona umiejętność pływania u ludzi, zdolność długiego wstrzymywania oddechu i zaczątki błon pławnych między palcami? Żadne inne naczelne tego nie mają.

 • anzimonek

  Oceniono 13 razy -1

  Suplement witaminy B-12 i wszystko jasne... będziecie zadowoleni, zwłaszcza, że większość tych zdrowych produktów nie jest wytwarzana w Europie.

 • Oceniono 4 razy -2

  Wszystko co potrzebne człowiekowi do życia znajduje się w surowych roślinach, autor niedouczony.

 • citisus

  Oceniono 22 razy -2

  Co za bzdury! Człowiek ewolucyjnie jest stworzeniem mięsożernym!!!
  Jak kto dorosły chce się pozbawiać istotnych składników pokarmowych to jego sprawa.....ale łapy precz od dzieci !!!!

 • tomjk

  Oceniono 4 razy -2

  "Obecnie w naszym kraju na diecie wegetariańskiej jest przynajmniej 1 mln mieszkańców."
  eeee, tam, milion, pinć milionów albo i dziesińć, panie - głównie lewacy: żydzi, masoni, cykliści (latem trochę więcej) i dżęder (bez jąder - brak cynku w diecie).

 • qwardian

  Oceniono 14 razy -2

  Wegetarianie to na starość kaleki, łamią im się kości jak zapałki, albo nie potrafią się poruszać o własnych siłach. Polak po osiemdziesiątce jest silny, wchodzi na drabce na szczyt drzewa i przeważnie to jest powód śmierci, bo spada, ale za to do ostatnich dni jest w pełni sprawny...

 • Patryk Janicki

  Oceniono 11 razy -3

  Układ pokarmowy zwierząt które polują, lwa, tygrysa, hieny jest krótki, przy naszych bardzo długich jelitach, zęby i pazury u lwa są zgoła inne od ludzkich, nasze ręce są stworzone do zbierania, chwytania :) lwy jedzą surowe mięso bo nikt im nie smaży i nie gotuje, a czy my jemy takowe? trawienie mięsa u nas przebiega powoli, u Lwów szybciej że względu ma krótkie jelita szybko, jakie nasuwają się wnioski? :) człowiek jak je tłuszcze i pokarm mięsny zapachu żyły, ma choroby sercowego, krążeniowe, widzieliście kiedyś grubego lwa na safari? Fajne te komentarze jak poczytałem, pozdrawiam :)

 • wj_2000

  Oceniono 9 razy -3

  Pierdo.lenie o Szopenie!!!

  Mam wnuczkę - idealistkę - chcącą oddawqć krew, tyle że okazało się, że ma za mało czerwonych krwinek. Długo trwało, nim zrozumiała, że leży to w jej wegetariańskiej diecie.
  Mówiąc prosto: dieta wegetariańska skojarzona z WIELKĄ troską o jej skład może (z dodatkową suplementacją) być wystarczająca.
  Ale kto ma szanse, by tę kompletnośč przestrzegač???
  Dieta z mięsem, jaka by nie była w szczegółqch, , jest automatycznie DOBRA!!!!!.

 • antygazeta.pl

  Oceniono 8 razy -4

  weganki są cholernie mendowate.

 • olgierd777

  Oceniono 25 razy -7

  uwielbiam mięso, ale zupełnie nie rozumiem tych, którzy walczą z wegetarianami/.weganami. Jak to jest, że krowa czy owca jest zdrowa, a nie suplementuje witaminy B12?

 • kolombo7

  Oceniono 22 razy -8

  A ta "największa organizacja ds. żywienia" to zapewne jakiś LEWACKI twór

 • piuropusz

  Oceniono 33 razy -9

  i fajnie. ale po co?

 • saves

  Oceniono 70 razy -10

  Zięć jednej mojej klientki jest trawojadem, który zawsze mówi, iż "jego dieta absolutnie nie jest uciążliwa". Na zebraniach rodzinnych specjalnie dla niego musi smażyć rybki, gotować zupkę, bo przecież nie zje niczego na mięsie. Mówiła, ze od jakiegoś czasu chwali bardziej jej zupy. Smakują mu niesamowicie. Nie wie, że podstawą zarówno dla pomidorówki dla wszystkich, jak i jarzynowej dla niego jest rosołek... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX