Dieta wegańska bezpieczna dla dzieci? Ważne oświadczenie największej organizacji ds. żywienia

Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki uznała dietę wegetariańską (w tym wegańską) jako bezpieczną dla ludzi na wszystkich etapach życia. To oznacza, że według ekspertów nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dietę roślinną stosować również u małych dzieci, kobiet w ciąży oraz sportowców.

Specjaliści reprezentujący Amerykańską Akademię Żywienia i Dietetyki wydali oświadczenie, w którym przyznali, że dieta wegetariańska jest nie tylko zdrowa, ale również może stanowić narzędzie do prewencyjnej walki z chorobami cywilizacyjnymi, m.in. nadciśnieniem, otyłością, cukrzycą typu 2, chorobą niedokrwienną serca.

Temat diety wegetariańskiej nie po raz pierwszy jest poruszany przez ekspertów w kontekście pozytywnym. Mimo to zawsze wzbudza on kontrowersje, a w szczególności weganizm w odniesieniu do dzieci. Panuje przekonanie, że taki sposób żywienia nie jest w stanie zapewnić najmłodszym całej gamy potrzebnych składników odżywczych. 

Problematyczna witamina B12

Spór jest tym większy, im częściej do wiadomości publicznej docierają informacje o wegańskich rodzinach, w których ofiarą radykalnego sposobu odżywiania padły dzieci. Głośnym echem odbiła się historia włoskiej pary, której syn zmarł na skutek skrajnie ubogiej diety opartej na roślinach. Doszło do tego, że włoski rząd zakazał wprowadzania diety wegańskiej dzieciom do lat 16. 

Tymczasem specjaliści podkreślają, że dieta roślinna jest nie tylko bezpieczna, ale i zdrowa. -  Istnieje pewien stereotyp, że człowiek nie może obejść się bez mięsa i jedzenie go jest ludzką naturą. Według Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki dieta wegańska jest odpowiednia na każdym etapie życia. Jest jednak jeden warunek - dieta ta musi być dobrze zbilansowana, tak aby niczego w niej nie zabrakło - informuje dietetyk Iwona Kibil, roslinnydietetyk.pl.

Kluczowymi składnikami, na których trzeba się skupić, są witamina B12, żelazo, cynk, wapń i kwasy omega-3. - Te składniki znajdują się w mięsie i w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale znajdziemy je również w warzywach. Nieważne więc, skąd je weźmiemy, najważniejsze, aby były dostarczone do organizmu w odpowiednich ilościach. Wyjątkiem jest witamina B12, która znajduje się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego i wskazana jest suplementacja zarówno na diecie wegańskiej, jak i wegetariańskiej - podkreśla dietetyk.

Weganizm nie zawsze zdrowy

Dieta wegańska może, ale nie musi być korzystna dla zdrowia. Kupując głównie żywność przetworzoną, np. gotowe produkty sojowe, słodycze, nie jesteśmy w stanie skomponować wartościowego menu. Tym bardziej jest to ważne w przypadku dzieci.  

- Każdego dnia w jadłospisie malucha powinny znaleźć się źródła wapnia: zielone warzywa ugotowane (jarmuż, brokuł, fasolka szparagowa itp.), zamiennik mleka (napój sojowy, ryżowy, migdałowy wzbogacony w wapń), orzechy i pestki (np. migdały, pestki słonecznika, tahini). Dodatkowo kasze, nasiona strączkowe w małej ilości i suplement witaminy B12 oraz produkty tłuszczowe: oliwa, olej rzepakowy, lniany, nasiona chia czy siemię lniane - informuje Iwona Kibil.

Instytut Żywności i Żywienia w Polsce również uznał dietę bezmięsną za bezpieczną. Obecnie w naszym kraju na diecie wegetariańskiej jest przynajmniej 1 mln mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ:

Wegetarianie: jak wyglądają, czemu nie jedzą mięsa i co lubią jeść zamiast niego? Zapytaliśmy 21 osób

 

 

Więcej o: