Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Odmiana chmielu, o której mowa, to chmiel zwyczajny (Humulus lupulus). "Lupulus" oznacza po łacinie "mały wilk" - podobno pędy chmielu przypominały Rzymianom łapy wilka, który dusi ofiarę. Mimo to chmiel zwyczajny nie ma temperamentu groźnego zwierzęcia, wręcz przeciwnie - działa uspokajająco i nasennie, ma właściwości lecznicze i kosmetyczne.
Chmiel pochodzi najprawdopodobniej z Azji. W Polsce uprawia się go od IX wieku; uprawy chmielu były u nas szczególnie liczne od XVII do XIX wieku. Dziś jesteśmy czwarci w Europie pod względem produkcji szyszek chmielu. Przed nami są Niemcy, Czesi i Słowenia. Czasem można natknąć się na chmiel rosnący dziko, poza uprawą.
W lecznictwie wykorzystywane są szyszki chmielu, czyli żeńskie owocostany, oraz lupulina, lepka, żółta substancja, którą uzyskuje się przez pocieranie główek włosków gruczołowych szyszki. Szyszki i lupulina zawierają żywice chmielowe, olejki eteryczne, garbniki, goryczki oraz flawonoidy (m.in. ksantohumol). Olejek eteryczny chmielu ma około 150 substancji aktywnych, które wykazują właściwości lecznicze.
Substancje czynne chmielu zwyczajnego sprawiają, że bodźce trafiają do ośrodkowego układu nerwowego wolniej; spowalnia też praca kory mózgowej. To dlatego szyszki chmielu mają właściwości przede wszystkim uspokajające. Mogą przynieść ulgę osobom, które cierpią na:
Chmiel pomaga również w problemach z trawieniem. Goryczki zawarte w roślinie wspomagają wydzielanie soku żołądkowego i śliny. Chmiel może zatem załagodzić wzdęcia i inne dolegliwości przewodu pokarmowego. Co więcej, chmiel ma właściwości rozkurczowe i dzięki temu działa moczopędnie.
Przyjmowanie chmielu powinny rozważyć panie, które przechodzą menopauzę. Fitoestrogeny zawarte w chmielu łagodzą uderzenia gorąca i poprawiają samopoczucie. Chmiel zwyczajny przyspiesza menstruację - kobiety, które pracują przy uprawie chmielu, mogą mieć zaburzony cykl miesiączkowy.
> Zobacz: Napady gorąca z powodu menopauzy? Pomogą ćwiczenia fizyczne
Ksantohumol, flawonoid zawarty w chmielu zwyczajnym, ma silne właściwości antyoksydacyjne, czyli (w uproszczeniu) przeciwdziała powstawaniu nowotworów. Okłady z chmielu wspomagają proces gojenia się ran. Preparaty z chmielu przydatne są także w leczeniu chorób woreczka żółciowego i żołądka.
Płukanki z szyszek chmielu mogą spróbować osoby, które mają problemy z łupieżem i przedwczesnym łysieniem. Wywary z szyszek przeciwdziałają wypadaniu włosów, sprawiają, że są mniej łamliwe. Ponadto neutralizują stany zapalne skóry głowy i powstawanie łupieżu. Właśnie dlatego chmiel można znaleźć w składzie licznych szamponów i odżywek do włosów. Roślinę dodaje się także do kremów i maseczek do twarzy, ponieważ ma działanie regeneracyjne.
Chmiel zwyczajny można przyjmować pod różnymi postaciami. W aptekach i sklepach zielarskich sprzedawane są preparaty albo w całości chmielowe, albo z chmielem jako jednym ze składników (np. suplementy na lepszy sen czy uspokojenie). Sklepy zielarskie oferują także suszone szyszki chmielu, herbatki, nalewki. Chmielowych preparatów jest naprawdę mnóstwo. Można postarać się także o świeże rośliny, a następnie zrobić z nich herbatę, nalewkę, płukankę czy okład. Szyszki chmielu nie stracą swych właściwości po ususzeniu przez około rok.
Chmielu muszą wystrzegać się osoby, które używają już jakichś innych syntetycznych środków uspokajających. Z dystansem do tej rośliny powinny podchodzić również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią - nie ma wystarczająco wielu badań, które potwierdziłyby całkowitą nieszkodliwość chmielu dla płodu i noworodka. Z tego samego powodu lepiej nie podawać chmielu dzieciom młodszym niż 12 lat. Co więcej, świeża roślina chmielu może uczulać, toteż alergicy powinni zachować przy niej ostrożność.
Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!