Czy chrom to cudowny środek na odchudzanie? Chrom pomaga, ale nie należy z nim przesadzać

Ostatnie lata to czas zawrotnej kariery chromu. Pierwiastek został ochrzczony mianem cudownego środka odchudzającego. Ile w tym prawdy? Chrom może pomóc, ale w nadmiarze szkodzi. Jak działa chrom i czemu powinniśmy dbać o odpowiedni poziom chromu w organizmie?
Zobacz wideo

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Biologiczne funkcje chromu zainteresowały naukowców niedawno, bo około 50 lat temu. Zwrócono na nie uwagę podczas badań nad cukrzycą. Okazało się, że cukrzyca wywołana u szczurów cofa się po podaniu im drożdży piwnych. Drożdże od razu trafiły pod lupę i wyszło na jaw, że zawierają one tajemniczą substancję aktywną z organiczną postacią chromu. Naukowcy nazwali substancję "czynnikiem tolerancji glukozy" (GTF, ang. Glucose Tolerance Factor).

Chrom - co to jest?

Chrom (Cr) to tzw. pierwiastek śladowy, którego mamy w organizmie bardzo mało - jedynie 6 miligramów. Mimo tego odgrywa on ważną rolę w wielu procesach metabolicznych. Przede wszystkim bierze udział w produkcji insuliny, a także w przemianie białek i węglowodanów.

Czym grozi niedobór chromu?

Przypuszcza się, że niedobór chromu wzmaga nasz apetyt na słodycze i alkohol. Brak chromu może skutkować także bólami głowy, złym nastrojem i rozdrażnieniem. Niedobór chromu powoduje wolniejszą przemianą materii, gorszym trawieniem białek, wzrostem cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także nieprawidłowe przyswajanie glukozy, które może skończyć się cukrzycą.

Chrom i cukrzyca

Chrom pobudza pracę komórek trzustki i wpływa na produkcję insuliny. GTF syntetyzuje się w wątrobie i zwiększa aktywność insuliny, dzięki czemu glukoza efektywniej przenika do komórek. Oznacza to, że przy cukrzycy typu 2 chrom może zmniejszać stężenie cukru we krwi, poprawiać wrażliwość na insulinę, a także ograniczać jej wyrzuty. W odpowiednio dużych dawkach może pomóc także cukrzykom typu 1.

> Przeczytaj: Jak się odżywiać w cukrzycy typu 2

Chrom i odchudzanie - wątpliwości

Pozytywne działanie chromu na cukrzycę zostało udowodnione, choć nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Inaczej wygląda to w przypadku odchudzania - nie ma zgody co do skuteczności chromu. Chrom prawdopodobnie pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Nie należy ani za bardzo mu ufać, ani z nim przesadzać. Najlepiej jeść produkty bogate w chrom, a nie suplementować go sztucznie.

> Zobacz: Uwaga na suplementy diety. Nie łykaj ich bezmyślnie

Naturalny chrom przyjmowany w pożywieniu nie zrobi nam żadnej krzywdy, jednak syntetyczne (sztuczne) suplementy z chromem przyjmowane w zbyt dużych ilościach mogą poważnie zaszkodzić.

Istnieją podejrzenia, że duże dawki chromu mają szkodliwy wpływ na strukturę DNA, a także mogą zaburzyć produkcję insuliny i działać rakotwórczo. Według Unii Europejskiej zapotrzebowanie dorosłego człowieka na chrom wynosi 40 ug na dzień. Badania wykazują, że standardowy sposób żywienia Europejczyków dostarcza od 60 ug (Niemcy) do 160 ug (Szwecja) dziennie.

Chrom, odchudzanie i zdrowy tryb życia - dobre strony chromu

Chrom stymuluje przemiany energetyczne, syntezę kwasów tłuszczowych oraz przenikanie aminokwasów do komórek. Pobudza aktywność enzymów; sam wchodzi w skład między innymi trypsyny. Ogranicza odkładanie tłuszczów. Reguluje poziom lipidów we krwi i panuje nad równowagą między cholesterolem LDL i HDL.

W czym kryje się chrom? Aby zwiększyć jego stężenie w organizmie, trzeba jeść:

  • chleb,
  • ser,
  • jaja,
  • drożdże piwne,
  • chude mięso,
  • pełnoziarnisty chleb,
  • kasze i płatki,
  • ryby,
  • sałatę,
  • groszek zielony,
  • brokuły,
  • mięso indyka,
  • owoce morza,
  • wątrobę cielęca,
  • kurczaki,
  • olej,
  • kiełki pszenicy.

Istnieje prawdopodobieństwo, że chrom hamuje wzmożony apetyt. Badania przeprowadzone na grupie kobiet cierpiących na zespół napadowego objadania się (BED, ang. binge eating disorder) wykazały, że chrom nieco obniżył ich poziom glukozy oraz częstotliwość napadów obżarstwa. Przypuszcza się, że chrom ma właściwości przeciwdepresyjne - nie wiadomo więc do końca, co odgrywa tu większą rolę, stabilizacja nastroju czy poziomu glukozy.

> Zobacz: Kiełki - zdrowie w zarodku

Warto zatem pamiętać, że samo przyjmowanie tabletek z chromem da niewiele, a wręcz może być szkodliwe. Suplementowanie chromu powinien zalecić lekarz. Najlepsze efekty da zróżnicowana, bogata w chrom dieta oraz aktywność fizyczna, która jest niezbędna w prowadzeniu zdrowego trybu życia.

To także może cię zainteresować:

> Cukrzyca: wszystko, co warto o niej wiedzieć

> Czy suplementy diety są nam potrzebne?

Niedobór chromu sprawia, że masz nadmierny apetyt na słodycze? Tak, ale...

Więcej o: