Gruszka - jedz miąższ, nie zaniedbuj skórki. Te zalety gruszki warto znać

Czy wiesz, że o gruszkach pisał już Homer? "Nad nim i drzew gałęzie wisiały rozłogie, pełne jabłek rumianych, słodkich fig i gruszek"... Sławny pieśniarz wychwalał gruszki za wygląd i smak, ale to nie wszystko, co można o nich powiedzieć. Gruszki są antyoksydacyjne, małokaloryczne, dobre dla dzieci i dorosłych - poznaj ich zdrowotne bogactwo!

Dołącz do Zdrowia na Facebooku

Podobno gruszki znano w Europie od czasów prehistorycznych - suszone owoce znaleziono w wykopaliskach na terenie dzisiejszej Szwajcarii i Włoch. Do Grecji przybyły - prawdopodobnie - z Persji. Dziś robią karierę na całym świecie.

Gruszka od środka

Witamin gruszce nie brakuje. Zawiera witaminę C, B6, A, E i K. Oprócz tego obfituje w kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk . Ma mnóstwo potasu i sporo błonnika.

Gruszka przeciwko chorobom

Regularne jedzenie gruszek obniża ryzyko zachorowania na raka. Zawarty w gruszkach błonnik zawiązuje wtórne kwasy żółciowe, które podwyższają prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu jelita grubego . To jeszcze nie wszystko - gruszki są ponoć niezastąpione w profilaktyce raka przełyku. Co więcej, zapobiegają nowotworom żołądka i płuc (tu główną rolę odgrywa kwas hydroksycynamonowy).

Owoce gruszki hamują rozwój zwyrodnienia plamki żółtej, czyli choroby, która występuje najczęściej po 65. roku życia i skutkuje utratą wzroku. Więcej o degeneracji plamki żółtej przeczytasz tutaj .

Zaparcia i biegunki - gruszka na ratunek

Gruszki działają i na zaparcia, i na biegunki. Jeśli cierpisz na zaparcia, jedz dojrzałe, miękkie owoce; w przypadku biegunki zdecyduj się na te gorzkie i raczej suche. Nie przesadzaj z ilością - zbyt dużo gruszek może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Gruszka w ciąży

Oczekujesz dziecka? Jedz gruszki regularnie. Są one bogate w kwas foliowy , który wspomaga rozwój płodu, szczególnie jego układu nerwowego. O gruszkach i kwasie foliowym warto pomyśleć już kilka miesięcy przed poczęciem, ponieważ wcześniejsze, prewencyjne przyjmowanie kwasu foliowego jest najistotniejsze!

Gruszka na dobry nastrój

Miedź korzystnie wpływa na centralny układ nerwowy - śliwka ma jej dużo. Oznacza to, że wspiera stabilizację psychiczną. Jony miedzi wzmacniają i osłabiają połączenia w mózgu; ma to wpływ na naszą pamięć i sprawność uczenia się. Epikatechina obniża ryzyko wystąpienia udaru, a kwercetyna (utleniacz) to świetna profilaktyka Alzheimera.

Gruszki i odchudzanie

Jeden owoc gruszki nie zawiera wielu kalorii, ma ich około 60. Gruszki powodują, że czujemy się syci, chociaż w ponad 80 procentach składają się z wody. Średnia gruszka może dostarczyć do 30 gramów błonnika, który pomoże w wypróżnianiu się i zrównoważeniu gospodarki jelitowej.

Gruszka, lekarstwo na kaca

Sok gruszkowy przyspiesza przetwarzanie alkoholu przez organizm oraz trochę obniża jego poziom we krwi. Niestety, dotyczy to głównie gruszki koreańskiej. Trzeba pamiętać, że gruszki (kilka owoców lub 220 mililitrów soku) należy spożyć przed imprezą, a nie po niej. O kacu i sposobach na tę nieprzyjemną dolegliwość możesz poczytać tutaj.

Gruszka kosmetyczna

Drogerie są pełne gruszkowych perfum i kosmetyków. Sole do kąpieli, peelingi myjące, płyny do mycia, balsamy do rąk, szampony - jeśli lubisz gruszkowy aromat, jest w czym wybierać.

Gruszka ma w sobie pełno wolnych rodników , a więc opóźnia starzenie się skóry. Wyciąg z gruszki wygładza - kwasy owocowe delikatnie złuszczają skórę i pomagają w jej odbudowie. Gruszkowe minerały i witaminy dodają skórze blasku oraz ustabilizują jej kondycję.

Gruszki wzmacniają układ odpornościowy - dzięki temu świetnie radzą sobie z trądzikiem młodzieńczym.

Gruszkowe przestrogi

Gruszek nie można zamrażać. Nie należy kupować również tych żółtych, zbyt dojrzałych. Brązowe plamy mogą świadczyć o obecności rakotwórczych toksyn. Nie obieraj gruszek ze skórki - to właśnie ona jest najzdrowsza! W skórce siedzą przeciwutleniacze, flawonoidy oraz substancje przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Ale pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo - jeśli przejesz się gruszkami, mogą cię one przeczyścić.

Więcej o: