Dieta 1000 kcal - skuteczny sposób na zbędne kilogramy?

Dieta 1000 kcal należy do najbardziej popularnych diet odchudzających. Mimo że jest bardzo skuteczna, podobnie jak każda dieta ma swoje minusy i nie zawsze i nie przez wszystkich może być stosowana. Jak wygląda prawidłowo skonstruowane menu i na czym polega sama dieta?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kluczem do prawidłowego przebiegu diety jest ścisłe przestrzeganie kaloryczności pokarmów. Nie chodzi jednak oto, by zjeść dwa czy trzy posiłki, które łącznie dostarczą wymaganą porcję kalorii. Takie menu tylko pogorszy sprawę. Posiłków powinno być pięć w odstępach nie dłuższych niż 3 godziny. Wartość kaloryczna śniadania to 250 kcal, drugiego śniadania 100 kcal, obiadu 350, podwieczorku 100 i kolacji 200.

Dieta 1000 kcal - co jeść?

To, o czym trzeba pamiętać układając menu to, by posiłki były różnorodne. Powinny składać się z chudego mięsa, owoców, warzyw, ryb oraz kasz. Jednocześnie dieta ma uczyć zdrowych nawyków tj. smażenie zastąpić pieczeniem oraz ograniczyć spożycie soli, ale sama dieta to za mało. Bez regularnego ruchu nie przyniesie ona żadnego efektu.

Dietę można stosować nie dłużej niż 4 tygodnie i aby uniknąć efektu jo-jo zaleca się stopniowe zwiększanie kaloryczności kolejnych posiłków, tak by nie przekraczały 1500 kcal.

Osoby, które zdecydują się na ten rodzaj diety powinny ograniczyć tłuste mięso, wędliny, sery oraz słodkie napoje. Zabroniony jest także alkohol alkohol, nawet w niewielkiej ilości.

Dieta 1000 kcal -czy jest bezpieczna?

Dieta 1000 kcal swoją popularność zawdzięcza szybkości z jaką działa. Niestety, czasem z tego samego powodu, stosujące ją osoby bardzo szybko wracają do poprzedniej wagi. Utrzymanie odpowiedniej kaloryczności i jej stopniowe zwiększanie, zazwyczaj kończy się powrotem do nawyków sprzed diety. Mało kto zdaje sobie sprawę, że dieta to zazwyczaj początek drogi, bo nie sztuką jest stracić zbędne kilogramy ale utrzymać wymarzoną wagę.

Zbyt długie stosowanie diety 1000 kcal dziennie może doprowadzić do niedoborów niektórych substancji odżywczych czy witamin . Dlaczego, tak się dzieje? Po pewnym czasie gdy organizm odczuwać niedobory przestaje spalać tkankę tłuszczową. Nauczony, że nie otrzymuje odpowiedniej dawki pożywienia spowalnia metabolizm by zachować jak najwięcej energii.

Czytaj także:

Dieta bezglutenowa - co to jest i kiedy jej stosowanie ma sens?

Zielona kawa, czy odchudza?

DNP Burner - zabójczy środek chwastobójczy jako wspomagacz odchudzania?

Odchudzanie bez diety? Sprawdź, jak to zrobić!

Dieta trzech minerałów - trzymaj wagę w ryzach

Więcej o: