Zadowolenie ze zwi±zku wp³ywa na stosunek do wagi cia³a kobiety?

To, jaki stosunek kobieta ma do w³asnej figury, mówi wiele o tym, jak wygl±da jej zwi±zek i odwrotnie - wskazuj± badania. Szczê¶liwe w zwi±zku panie rzadziej zamartwiaj± siê swoim wygl±dem i maj± zdrowsze podej¶cie do wagi, niezale¿nie od tego, ile wa¿± - twierdz± eksperci.

Kobiety szczęśliwe w swoich związkach przestają zamartwiać się niedostatkami swojego wyglądu, bardziej akceptują swoją wagę - pokazują badania. Mi³o¶æ dodaje pewności siebie nawet paniom z nadwag±.

Badania objęły 250 kobiet w wieku od 20 do 45 lat. Około dwie trzecie z nich było w związku nieformalnym, ale mieszkało z partnerem, reszta pozostawała w związku małżeńskim. Panie odpowiadały na szereg pytań dotyczących ich relacji z partnerem. Badacze prosili o ocenę związku ze względu na dostarczaną satysfakcję emocjonalną, seksualną i intelektualną oraz oszacowanie, jak wiele łączy je z partnerem. Następnie kobiety były pytane o to, w jakim stopniu są zadowolone ze swojego wyglądu i wagi oraz jaka w ich ocenie byłaby ich idealna masa ciała.

Szczęśliwe w związku i dumne ze swoich ciał

Okazało się, że kobiety pozostające w szczęśliwych związkach czują się także bardziej zadowolone ze swojej figury - nawet w przypadku jeśli nie jest ona perfekcyjna. Ponadto zaobserwowano, że mają one wyższą samoocenę - ogłoszono na konferencji British Psychological Society. Efekt był ten sam niezależnie od tego, czy kobieta pozostawała w związku nieformalnym czy małżeńskim.

"Badania wskazują, że nasza satysfakcja z rozmiaru, kształtu i wagi ciała ma więcej wspólnego z poziomem naszego zadowolenia z ważnych obszarów życia tj. relacje partnerskie, niż to, ile wskazuje waga" - podkreśla Sabina Vatter, badaczka z Uniwersytetu Tallińskiego. Panie niekoniecznie więc kierują się wymiernymi obiektywnymi wskaźnikami, budując obraz siebie samej.

"Schudnij, umaluj się, zrób coś ze sobą" vs. "Jesteś piękna taka, jaka jesteś"

Vatter twierdzi, że kobiety, które są w szczęśliwych związkach, mogą po prostu przywiązywać mniejszą uwagę do tego, jak wyglądają, natomiast te w złych być może częściej są pod presją partnera, aby coś zmienić w swoim wyglądzie, czują się do tego przymuszane. Brak poczucia akceptacji może natomiast pogłębiać negatywny obraz siebie. Badaczka sugeruje, że wzmocnienie poczucia własnej wartości, tak w przypadku kobiet w związku, jak i singielek mogłoby pomóc odzyskać paniom zdrowe podejście do własnego ciała i przeciwdziałać obsesyjnemu dążeniu do "naprawiania" niedoskonałej siebie.

Zatroszcz się o siebie dla siebie, nie dla innych

"Jest wiele innych rzeczy, którymi kobiety powinny sobie zaprzątać głowę, zamiast porównywać się do ideałów" - przekonuje Vattel. Z drugiej strony zauważa, że ważne, aby kobiety troszczyły się o siebie: zdrowo się odżywiały i regularnie ćwiczyły.

Warto jednak podkreślić, że co innego, jeśli popycha je do tego chęć zrobienia czegoś dobrego dla siebie samej, co innego, jeśli - niezadowolenie partnera. W pierwszej sytuacji, jak podkreślają psycholodzy, działa motywacja autonomiczna, czyli nasze własne, uwewnętrznione chęci. W drugiej: zewnętrzne naciski innych, przekonania, że "powinniśmy coś zrobić". Najcenniejsze jest odnalezienie motywacji w sobie. Zysk z wprowadzenia zdrowych nawyków, jak się okazuje, może być podwójny, tak na poziomie ciała, jak i psychiki.

Ćwiczenia fizyczne dodadzą pewności siebie i pomogą polubić swoje ciało

"Ćwiczenia fizyczne wpływają na podwyższenie pewności siebie u kobiet. Dzięki nim panie czują, że robią coś dobrego dla swoich ciał" - mówi psycholog dr Jane McCartney w "The Daily Mail". Ciała pod wpływem aktywności fizycznej z czasem stają się sprawniejsze, bardziej wydolne, przez co, niezależnie od tego, czy w ich wyniku zmniejszyła się masa ciała czy nie, kobiety czują się lepiej ze swoją fizycznością - pokazują wcześniejsze badania.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wiêcej o: