Wyjazdy wakacyjne - co jeść, żeby nie żałować?

Jedzenie w barach przydrożnych i tanich lokalach gastronomicznych to podczas wakacji zrozumiała codzienność. W menu znajdziesz jednak wiele dań, które są mniej bądź bardziej ryzykowne.

Urlopowicze, chcąc zapomnieć o gotowaniu, chętnie sięgają po wyroby garmażeryjne. Smażona ryba zazwyczaj jest świeża i w zasadzie wiesz, co jesz. Przy bardzo lubianych daniach, takich, jak pierożki, gołąbki, kotlety mielone czy gulasz takiej pewności nie masz nigdy. Farsz pozwala na ukrycie wielu niespodzianek. Zatem to, co w środku może okazać się sporą niespodzianką, również niekoniecznie pierwszej świeżości. Oto najczęstsze problemy trawienne, których możesz się nabawić jedząc w przydrożnych barach.

Zobacz wideo

Wzdęcia

Jeżeli wzdęcia męczą Cię od dłuższego czasu to lepiej zapomnij o piwie podczas weekendowych wyjazdów ze znajomymi. Takie rozwiązanie pomoże Ci uniknąć problemu wzdęć.

Objawy

Bolesne skurcze podbrzusza, powiększony obwód brzucha, ciągłe zaparcia lub biegunki. Czasami dołączają również pozajelitowe objawy: zgaga, nudności, częstsze oddawanie moczu, nie trzymanie moczu, bóle głowy, senność, bóle kręgosłupa czy stany depresyjne. Przy tak różnorodnych objawach trudno się dziwić, że nawet lekarze miewają problemy z postawieniem właściwej diagnozy.

Przyczyna

Wzdęcia powstają po przedawkowaniu napojów gazowanych, roślin strączkowych, kapusty, chleba razowego, a także nabiału i mleka. Bywają też skutkiem przesadnego łykania powietrza w trakcie posiłku: gdy jemy za szybko, lub mówimy równocześnie próbując przełykać kęsy. Tworzą się również, gdy nieregularnie się odżywiamy i jadamy pewne pokarmy, np. produkty mleczne, tłuszcze zwierzęce, czekoladę czy pijemy alkohol.

Leczenie domowymi sposobami

Uporać się z problemem wzdęć pomoże nam gorąca herbatka z kopru włoskiego. Łyżeczkę nasion zalewamy szklanką zimnej wody, a potem przez kwadrans gotujemy na wolnym ogniu. Gotowy odwar przecedzamy i wypijamy małymi łykami. Jeśli nie przepadasz za smakiem kojarzonej z dziećmi herbatki, postaw na kminek. Wystarczy zmielić dwie łyżeczki w młynku, zalać wrzątkiem i wypić po kwadransie. Równie skuteczne jest też łagodne masowanie brzucha, ruchem okrężnym, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Nie zapomnij o mocy termofora. Ciepłe okłady przyspieszają usuwanie gazów z organizmu.

A na przyszłość warto pamiętać o dodawaniu do potraw wzdymających szczypty imbiru lub czosnku.

Kiedy do lekarza?

Żadnych dolegliwości nie należy bagatelizować, dlatego jeśli wzdęcia się powtarzają i są dość dokuczliwe należy skontaktować się z lekarzem. Żeby polepszyć nasze samopoczucie, lekarz zaordynuje leki rozkurczowe i normalizujące czynność przewodu pokarmowego, środki zwalczające wzdęcia. Na szczęście wzdęcia nie uszkadzają jelit. Nie powodują też poważnych powikłań, chyba że dojdzie do silnej biegunki, która może spowodować zaburzenia elektrolitowe (czyli niedobór pierwiastków w organizmie, który może prowadzić do osłabienia).

Zaparcia

Jeśli czujesz zmęczenie podczas długiej jazdy samochodem, a do celu jeszcze daleko to lepiej zaparkuj na parkingu i się prześpij zamiast sięgać po kolejną kawę albo napoje energetyczne. Mogą one być przyczyną dość dokuczliwego problemu podczas wyjazdu.

Objawy

Zbyt rzadkie wypróżnianie się, zbrylony, suchy kał, wypróżnienie następuje z dużym trudem (a w niektórych przypadkach sprawia ból). Dodatkowo pacjenci często skarżą się także na uczucie pełności brzucha lub niekompletnego wypróżnienia.

Przyczyna

Zjedzenie zbyt dużej ilości słodyczy, wypicie "jednej" kawy więcej niż zwykle lub zbyt mocnej herbaty, zbyt duże spożywanie mięsa, serów i tłuszczu, a zbyt małe warzyw i owoców, czyli źródła błonnika. Jedną z przyczyn zaparć jest także ignorowanie potrzeby pójścia do toalety.

Leczenie domowymi sposobami

Zaparcia zwykle dokuczają przez dłuższy czas i trzeba trwale zmienić zwyczaje żywieniowe, by je zwalczyć. Jeśli jednak to weekendowy wypadek, spróbuj zachęcić jelita do pracy wypijając na czczo dwie szklanki ciepłej, przegotowanej wody, z dwiema łyżkami miodu i dodatkiem soku z cytryny. Podjadaj suszone śliwki. Specjaliści od medycyny naturalnej polecają także śliwkowy napój: 10 suszonych śliwek zalewasz na noc ciepłą wodą. Rano wodę wypijasz, a śliwki zjadasz. Do znanych naturalnych środków przeczyszczających należy papka otrębowo-lniana. Dwie łyżki zmielonego siemienia zalej niewielką ilością ciepłej wody. Gdy napęcznieje, dodaj do niego otręby pszenne i starannie wymieszaj. Jedz, popijając wodą, najlepiej przed snem. Otręby warto na co dzień dodawać do zup i sałatek: wówczas prawdopodobnie do zaparć w ogóle nie dojdzie.

Kiedy do lekarza?

Niestety, może się zdarzyć, że z zaparciem nie poradzimy sobie sami. Wtedy warto skorzystać z porady lekarskiej i nie lekceważyć zaparć, zwłaszcza gdy pojawiają się często. Mogą być jedynie przejściową niedyspozycją układu pokarmowego, lub też towarzyszyć najpoważniejszym schorzeniom, w tym nowotworom. Bo samo zaparcie właściwie nie jest chorobą. To objaw, który może sygnalizować różne dolegliwości i stany naszego organizmu.

Biegunka

Jeżeli sami nie zdążyliście zrobić sobie kanapek na drogę, to starajcie się jeść tylko w sprawdzonych barach. Często ładne wnętrze lokalu nie oznacza czystej i zadbanej kuchni. Gromadzą się w niej bakterie, które później trafiają do naszego organizmu.

Objawy

Oddawanie stolca o zmienionej konsystencji 3 lub więcej razy na dobę; śluz, ropa lub krew w stolcu; kurczowy ból brzucha, podwyższona temperatura, ogólnie złe samopoczucie, nudności.

Przyczyna

Infekcje wirusowe i bakteryjne. Nigdy nie wiadomo czy zamówiony w barze posiłek nie miał styczności z zarazkami, a pani kucharka pamiętała o umyciu rąk przed przygotowaniem posiłku. Przyczyna biegunki może być jeszcze prostsza, jest to stres związany z wyjazdem.

Leczenie domowymi sposobami

Dorośli najczęściej mogą z biegunką powalczyć samodzielnie. Naturalnym lekiem przeciw biegunce jest napar z suszonych jagód borówki czernicy (więcej na ten temat) . Łyżkę suszonych owoców zalej szklanką wrzątku. Odcedź po kwadransie i pij, póki herbatka ciepła. Wskazane jest wypijanie 5-6 szklanek dziennie, aż do ustąpienia dolegliwości. Kojąco podziała również napar z rumianku lub mięty.

Pamiętaj, że przed biegunką spowodowaną dowolnym patogenem skutecznie chronią probiotyki. Pozwalają też łagodzić dolegliwości, jeśli już do problemów dojdzie i chronią przed poważniejszymi konsekwencjami infekcji.

Kiedy do lekarza?

Jeśli biegunka utrzymuje się dłuższy czas to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Odwodnienie i utrata elektrolitów może powodować zaburzenia krążenia, zwłaszcza u małych dzieci.

Zgaga

Trudno oprzeć się zapachom grillowanej kiełbaski i karkówki, jednak jeśli zależy Ci na dobrym samopoczuciu podczas wyjazdu to unikaj takich potraw!

Objawy

Piekący ból za mostkiem, który jest objawem cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Przyczyna

Sprzyja jej palenie papierosów, zbyt obfite posiłki, ostre przyprawy, słodkie, a zarazem ciężkie dania (torty, pączki), kawa, alkohol, tłuste i smażone potrawy.

Leczenie domowymi sposobami

Jedz suszone banany, morele, bądź płatki migdałowe. Te owoce mają zdolność zobojętniania kwasów żołądkowych. Powinny pomóc i ochronić śluzówkę przełyku przed podrażnieniem. Wypij herbatkę z mięty pieprzowej, prawoślazu (więcej na ten temat) , albo rumianku. Nawet dwie szklanki w ciągu dnia. Dla osób, które często mają zgagę, wskazany jest napar z nasion lnu (dwie łyżki nasion zalewamy szklanką wrzątku, odcedzamy po godzinie i wypijamy przed jedzeniem).Zaleca się także spanie z głową lekko uniesioną (włóż zrolowany koc pod poduszkę) i częste jedzenie kisieli oraz galaretek.

Kiedy do lekarza?

Gdy zgaga pojawia się co najmniej dwa razy w tygodniu, gdy nie możemy obejść się na co dzień bez środków alkalizujących, gdy ulewa się nam pokarm (zwłaszcza w nocy, kiedy śpimy na płaskiej poduszce), gdy często miewamy chrypkę (szczególnie rano), gdy oprócz zgagi miewamy wzdęcia, nudności, wymioty, zaparcia i/lub biegunki, bóle zamostkowe, gdy połykanie sprawia nam trudności. Takie dodatkowe objawy mogą zwiastować poważne schorzenia, których jednym z symptomów bywa zgaga.

Uwaga: zgaga bywa mylona z zawałem serca. Podstawowa różnica polega na tym, że ból kardiologiczny najczęściej nie ustępuje mimo zmiany pozycji, czy fazy oddychania i najczęściej trwa nieprzerwanie przez ok. 20 minut (lub dłużej). Jeśli masz uzasadnione wątpliwości, czy to serce, czy żołądek, nie wahaj się poradzić lekarza. Stawką bywa przecież życie.

Wymioty

Jeżeli nie są symptomem choroby lokomocyjnej, to prawdopodobnie pojawią dlatego, że do żołądka dostały się razem z pokarmem bakterie. Jeśli chcesz tego uniknąć podczas wyjazdu to zadbaj o własny prowiant lub jedz tylko w sprawdzonych barach.

Objawy

Silne skurcze mięśni brzucha, przepony i klatki piersiowej, które prowadzą do gwałtownego wyrzutu treści żołądka przez przełyk. Często wymioty poprzedzone są nudnościami, osłabieniem, spadkiem ciśnienia krwi a także nadmierną potliwością.

Przyczyna

Jeżeli wymioty są weekendową zmorą to główną przyczyną może być zatrucie pokarmowe. Prawdopodobnie jedzenie w przydrożnym barze zawierało jakieś bakterie. Wymioty mogą być również spowodowane przez stres, przemęczenie bądź przejedzenie.

Leczenie domowymi sposobami

Wymioty mogą ustąpić po naparze z melisy lub herbatce imbirowej. Najskuteczniejsze działanie łagodzące ma jednak rumianek (jedną łyżkę stołową suszonego rumianku zalej wrzącą wodą, odczekaj chwilę i przecedź, do naparu możesz dodać 1 łyżeczki cynamonu). Dobrze zadziała również napar z mięty pieprzowej (więcej na ten temat) lub rzucie goździka korzennego.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli dolegliwości są bardzo silne, powracają lub trwają dość długo koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Wymioty to także objaw wielu chorób!

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Więcej o: