Dwa dni diety w tygodniu skuteczniejsze niż ciągły reżim

Przestrzeganie ścisłej diety przez zaledwie dwa dni w tygodniu jest dużo bardziej efektywną metodą zrzucania wagi niż nieustanne liczenie kalorii - donoszą naukowcy. Dwa dni wyrzeczeń, a pozostałe pięć, możesz jeść, ile chcesz. Brzmi zachęcająco? To nie wszystko. Według badaczy to gwarancja spadku wagi prawie dwukrotnie większego niż w przypadku dietetycznych weteranek. Możliwe?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Okazuje się, że kobiety, które odżywiały się warzywami, owocami i chudym mięsem przez dwa dni, a przez pozostałe pięć jadły tyle, ile chciały, traciły na wadze prawie dwa razy więcej niż ich koleżanki na permanentnej diecie. W badaniu przeprowadzonym przez University Hospital in South Manchester wzięło udział 115 kobiet. Panie zostały podzielone na trzy grupy. W każdej z nich uczestniczkom zalecono przestrzeganie innej diety.

W pierwszej grupie uczestniczki miały przez dwa dni w tygodniu ograniczać liczbę dostarczanych kalorii do 650 kcal dziennie i wyeliminować z menu główne źródła węglowodanów (tj. makaron, pieczywo czy słodkości) oraz pokarmy o dużej zawartości tłuszczu. Przez resztę tygodnia panie mogły jeść tyle, ile chciały, chociaż zachęcano je do wybierania raczej zdrowych produktów żywnościowych. Kobiety z drugiej grupy również przez dwa dni w tygodniu miały przestrzegać niskowęglowodanowej diety, ale nie wyznaczono im żadnego górnego limitu kalorycznego tak jak paniom z pierwszej grupy. Przez pozostałe pięć dni kobiety także mogły jeść do woli.

Trzeciej grupie natomiast polecono przestrzeganie standardowej diety opartej na spożywaniu 1500 kcal każdego dnia oraz unikaniu alkoholu i pokarmów zawierających duże ilości tłuszczu. Co się okazało? Które z pań straciła najwięcej na wadze?

Po trzech miesiącach kobiety przestrzegające dwudniowej diety (czyli panie z pierwszych dwóch grup) schudły średnio 4 kg. Kobiety na nieustannej diecie mogły się pochwalić zaledwie wagą o 2.4 kg mniejszą. Z czego to wynika?

Kobiety na dwudniowej diecie najczęściej nie zaprzestawały przestrzegania zasad zdrowego odżywiania w pozostałych pięciu dniach tygodnia, kiedy nie podlegały narzuconym z góry ograniczeniom. Autorzy badań mówią, że po prostu naturalnie i z własnej woli jadły mniej. Skąd się bierze ten efekt? Psycholodzy już od jakiegoś czasu badają, co tak naprawdę ma wpływ na podejmowanie przez ludzi służących im zmian. Okazuje się, że nie zawsze nakazy i zakazy są najbardziej efektywnym sposobem na wprowadzenie zmian w zachowaniu. Czasem najbardziej użyteczna okazuje się świadomość, że mamy wolną rękę i to my, nie lekarze, rodzina czy inne osoby z zewnątrz, jesteśmy inicjatorami danej czynności, my mamy nad nią kontrolę i ustalamy zasady. Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić? Pomocne w procesie wcielania postanowień okazuje się przeświadczenie, że mamy wszelkie kompetencje, aby wprowadzić w życie podjęte decyzje i w nich wytrwać mimo ewentualnych wpadek - mówią psycholodzy.

Zobacz także:

"Nie" dla diety, "tak" dla tracenia kilogramów

Sekrety szczupłych kobiet

To nie moja wina, że tyję i nie mogę schudnąć

Więcej o: