Lobotomia: co to jest, kiedy się ją wykonywało?

Lobotomia to zabieg, którego początki sięgają jeszcze końca wieku XIX. Polegał na zrywaniu włókien nerwowych w płacie czołowym mózgu, wyrządzając pacjentom więcej szkody niż korzyści i doprowadzając ich do kalectwa.

Lobotomia - co to jest?

Lobotomia to bardzo kontrowersyjny zabieg, którego odkrycie miało doprowadzić do leczenia pacjentów ze stanów depresji, schizofrenii i innych chorób psychicznych (w tym homoseksualizmu). Okazało się jednak, że lobotomia doprowadzała w wielu przypadkach do kalectwa i śmierci. Dziś zabieg ten traktuje się jako wielką i tragiczną pomyłkę lekarzy. Nie wykonuje się go już od dawna, jednak skutki, jakie przyniósł, wciąż odbijają się na niektórych żyjących osobach, które lobotomię przeszły.

Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? [NaZdrowie]

Lobotomia miała pomagać

Ojcem całej neurochirurgii był Gottlieb Burkhardt. To on opracował metody, które miały pomagać pacjentom chorym psychicznie i przeprowadzał na nich operacje neurochirurgiczne. Lata 40. i 50. ubiegłego stulecia to rozkwit tej metody na świecie. Pierwszy raz zabieg lobotomii wykonano w roku 1935 i od tamtej pory stał się najbardziej rozpowszechnioną metodą na świecie. Twórcy i wykonawcy pretendowali nawet do tego, aby zabieg lobotomii wykonywany był tak powszechnie, jak wszelkie zabiegi stomatologiczne i aby można było go przeprowadzać nawet w domowych warunkach.

Zabieg polegał na wbiciu w czoło pacjenta długiego szpikulca, co miało za zadanie przerwać włókna nerwowe między płatem czołowym mózgu a międzymózgowiem. Wcześniej pacjenta doprowadzano do utraty przytomności.

W tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych wykonano aż 50 000 zabiegów lobotomii. Duża ich część została dokonana przez samego Waltera Freemana, który rozpropagował ten sposób leczenia chorób psychicznych. Niedługo potem w różnych krajach zaczęto zakazywać wykonywania tego zabiegu, w końcu choroby psychiczne zaczęto leczyć farmakologicznie. Lobotomia była tragiczną pomyłką lekarzy i historii medycyny. Lekarze, wykonujący ten zabieg, początkowo całkowicie ignorowali fakt, że wiąże się to z przerwaniem i całkowitym zniszczeniem połączeń w płacie czołowym mózgu, co miało katastrofalne skutki. Freeman, któremu ostatecznie odebrano prawo do wykonywania zawodu, promował lobotomię jako najlepszy sposób leczenia chorób psychicznych, mimo że zabieg wykonywał w sposób barbarzyński.

Lobotomia dawała wyniki?

Wyniki, jakie dała lobotomia pacjentom, okazały się drastycznie negatywne. Tylko bardzo niewielka grupa osób, która została poddana temu zabiegowi, mogła cieszyć się wyzdrowieniem w minimalnym stopniu. Zdecydowana większość cierpiała z powodu kalectwa, wielu umierało lub popełniało samobójstwo, a u części pacjentów nie stwierdzono żadnych zmian w stanie zdrowia. Bardzo wiele osób musiało do końca życia mierzyć się z utratą osobowości, empatii, nie potrafili funkcjonować samodzielnie.

Wśród skutków lobotomii można wymienić:

  • zaburzenia świadomości,
  • brak możliwości podejmowania decyzji,
  • padaczkę,
  • brak samokontroli w zachowaniu,
  • utratę pamięci,
  • bełkot słowny,
  • nietrzymanie moczu i stolca,
  • infantylność,
  • zanik więzi z bliskimi.

To tylko niektóre z gamy trudności, z jakimi musiał zmagać się pacjent.

Lobotomia w Polsce i na świecie

W latach 1947-1951 w Polsce przeprowadzono 27 zabiegów lobotomii. Poddane im były 22 chore na schizofrenię oraz 5 osób z napadami padaczki, a jednocześnie uzależnionych od alkoholu. Obecnie w Polsce nie wykonuje się zabiegu lobotomii, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko, że u pacjentów wystąpią poważne negatywne konsekwencje ingerencji we włókna nerwowe, a sam zabieg rozumiany jest jako wielce nieetyczny i krzywdzący pacjentów.

W Europie lobotomią próbowano leczyć nawet osoby homoseksualne, natomiast w Japonii stosowano ją na niesforne dzieci. W Norwegii po wprowadzeniu całkowitego zakazu przeprowadzania tego zabiegu, zastosowano także odszkodowania za szkody fizyczne i moralne, jakie pacjentom wyrządził ten zabieg.

Przeczytaj także:

Więcej o: