Stabilografia - co to jest, kto powinien ją wykonać i jak przebiega?

Stabilografia to rodzaj badania, za pomocą którego można określić jakość stabilności ciała. Stabilografia przydaje się szczególnie sportowcom - dzięki niej mogą udoskonalać swoją motorykę i osiągane wyniki.

Stabilografia: co to?

Stabilografia to metoda badawcza, która służy ocenie układu równowagi ciała. Umożliwia zanalizowanie procesów ruchowych odpowiadających za motorykę i równowagę. Ogólnie rzecz biorąc - stabilografia ma prowadzić do oceny stabilności ciała. Uwzględnia również spontaniczne reakcje ruchowe, których obserwacja dostarcza informacji na temat rytmiki ciała.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Stabilografia: po co i dla kogo?

Badanie stabilograficzne jest szczególnie przydatne sportowcom. Zanalizowanie nawyków motorycznych umożliwia opracowanie strategii, która miałaby poprawić jakość równowagi ciała. Kilka lat treningu pozwala na zdobycie większej kontroli nad własną motoryką i, w efekcie, polepszenie osiąganych wyników. Większa stabilność postawy oznacza nie tylko wyższe osiągi, lecz także mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji.

Wskazania do wykonania stabilografii to:

  • uprawianie sportu, chęć poprawy koordynacji ruchowej,
  • podejrzenie niestabilności stawu kolanowego czy skokowego,
  • bóle stawu kolanowego czy skokowego,
  • przejście zabiegów na ścięgnach i więzadłach,
  • profilaktyka kontuzji.

Stabilografia: jak to się robi?

Sam zapis stabilografii wykonywany jest za pomocą stabilometrii, czyli obserwacji motoryki pacjenta. Aby zdobyć pomiar, nagrywa się ruch pacjenta w formacie 3D. W trakcie badania urządzenie analizuje obciążenie środka ciężkości oraz dystrybucję balansu ciała. Dane o stabilności ciała pobiera się za pomocą specjalnej platformy stabilograficznej. Platforma jest zespołem przetworników siły i umożliwia rejestrację nacisku stóp na płaszczyznę. Badanie trwa krótko, bo około minuty. W trakcie pacjent ma stać wyprostowany na platformie. Wówczas rejestrowane są mimowolne ruchy. Oprogramowanie z zakodowanym algorytmem obliczeniowym generuje dane, które pozwalają na ocenę stabilności.

To także może cię zainteresować:

Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Więcej o: