Badanie PET (Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa)

PET to szczególny rodzaj badania tomograficznego. Jest skuteczne przy rozpoznawaniu klasyfikacji zmian chorobowych o charakterze nowotworowym.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Tym, co wyróżnia badanie PET (zaliczane do medycyny molekularnej) od innych badań obrazowych to wykorzystanie wiedzy o zmiennym metabolizmie organizmu (procesy te ulegają zmianie wraz z pojawieniem się niepokojących zmian w organizmie). Jest ono szczególnie cenne u pacjentów z chorobą nowotworową, zmianami w obrębie mięśnia sercowego czy układu nerwowego.

Jak wygląda badanie PET?

Przed badaniem pacjentowi podaje się izotop promieniotwórczy. Wraz z krwią izotop przemieszcza się do tkanek organizmu pacjenta. Do badania pacjent zostaje umieszczony w tomografie pozytonowym (PET). Detektor tomografu odbiera promieniowane emitowane przez pacjenta i zamienia go w obrazy komputerowe. Aby badanie mogło być skuteczne i wartościowe konieczne jest dobranie odpowiedniego izotopu. W przypadku pacjentów, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej najczęściej podaje się pochodną glukozy znakowaną izotopem fluoru-18.

Kiedy jest wykonywane badanie PET?

Z pomocą badania PET nie tylko potwierdza się lub wyklucza chorobę nowotworową. W oparciu o powstały w jego trakcie materiał obrazowy możliwa jest ocena charakteru zmiany (złośliwy lub łagodny), rozległości (m.in. obecność przerzutów) oraz skuteczności prowadzonej już chemioterapii.

Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa stosowana jest także u pacjentów z podejrzeniem schizofrenii, choroby Parkinsona, Alzheimera oraz padaczki.

... a kiedy nie powinno?

Mimo że badanie jest całkowicie bezpieczne nawet w przypadku pacjentów w bardzo ciężkim stanie (może być wykonywane zarówno u osób z chorobą wątroby jak i nerek) i bezinwazyjne, w niektórych przypadkach należy z niego zrezygnować. Odradza się jego wykonanie przede wszystkim u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Zobacz wideo

Zobacz także:

CyberKnife (chirurgia cybernetyczna)

Więcej o: