Plagi tych egzotycznych komarów nawiedzają europejskie kraje. Jakie choroby mogą roznosić?

Eksperci ostrzegają przed chorobami roznoszonymi przez egzotyczne gatunki komarów, które pojawiają się w południowych regionach Europy. Jest ich coraz więcej, rośnie też liczba zakażeń. Czym grozi takie ukąszenie?

Wybierając się na wczasy do południowych krajów Europy, warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności związanej z ukąszeniami komarówEuropejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega przed tropikalnymi chorobami przenoszonymi przez egzotyczne gatunki tych owadów. Zaleca się też usprawnienie metod wykrywania zakażeń. Przewiduje się większą ilość zgonów w wyniku choroby Denga oraz gorączki chikungunya.

Zobacz wideo Piesza z dzieckiem w ostatniej chwili zatrzymała się przed pasami i uniknęła zderzenia

Ten gatunek komara może przenosić bardzo groźne choroby

Według ECDC komar Aedes albopictus zadomowił się w południowych częściach naszego kontynentu. Może on przenosić wirusy bardzo groźne dla zdrowia człowieka, m.in. wirusa Denga, żółtą febrę, Zika oraz chikungunya i wirusa Zachodniego Nilu. Od 2022 r. ten do tej pory egzotyczny gatunek komara żyje na stałe na Cyprze, skąd rozprzestrzenia się na inne europejskie kraje. Dziesięć lat temu komar Aedes albopictus pojawił się tylko w ośmiu krajach Europy, w 2023 r. już 13 państw miało do czynienia z tym groźnym insektem. 

Co to jest choroba Denga? Najwięcej przypadków wykryto w 2022 r. we Francji i w Hiszpanii

W ubiegłym roku zostało odnotowanych w Europie aż 71 zakażeń chorobą Denga. Najwięcej osób zostało nią dotkniętych w Hiszpanii i Francji. Choroba Denga jest jedną z chorób tropikalnych, która może występować u osób, które wróciły z egzotycznych krajów. 

Jakie objawy może powodować? Główne symptomy choroby Denga to gorączka, ból głowy, mięśni i stawów. Choroba ta przypomina grypę. Może być przechodzona bezobjawowo. Z kolei najtrudniejsze przypadki mogą wiązać się z krwotokiem. Ta choroba występuje aż w ponad stu krajach świata, głównie w Afryce i Południowo-Wschodniej Azji. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: