Po co pić szklankę wody o poranku? Tak zadbasz nie tylko o właściwe nawodnienie organizmu

Właściwe nawodnienie organizmu może mieć bardzo duży wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Niektórzy sięgają po szklankę wody o poranku tuż po przebudzeniu. Czy wszyscy powinni mieć ten nawyk? Dlaczego warto pić wodę z rana?

Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji i nie dopuścić do jego odwodnienia zaleca się wypicie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Ilość ta zależy przede wszystkim od wieku, płci, aktywności fizycznej i wielu innych czynników. Czy pierwszą szklankę wody powinno się pić codziennie od razu po przebudzeniu? Zdania w tej kwestii są podzielone.

Zobacz wideo Sara James niedługo obchodzi piętnaste urodziny. Będzie wielka impreza?

Kiedy powinno się wypić pierwszą szklankę wody? Wszystko zależy od własnego samopoczucia

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz właściwego nawodnienia pomaga w trawieniu, usuwa toksyny z organizmu i wspiera funkcjonowanie mózgu - wpływa na pamięć i koncentrację. Przyjmowanie wody w odpowiednich ilościach pozwala regulować temperaturę ciała, wspierać funkcjonowanie układu krążenia i zachować prawidłowe ciśnienie krwi

Picie szklanki wody na pusty żołądek może przynieść wiele korzyści. Nie jest to jednak obowiązkowe. Liczy się przede wszystkim całkowita ilość wody wypita w ciągu dnia i to, jak czujemy się po przebudzeniu. Wypicie szklanki wody dopiero po zjedzeniu śniadania też będzie właściwe, jeżeli dobrze się z tym czujemy.  

Jak szklanka wody z rana wpływa na funkcjonowanie organizmu? Taki nawyk posiada wiele zalet

Główne korzyści płynące z wypicia szklanki wody po przebudzeniu dotyczą utrzymania prawidłowego nawodnienia organizmu, uzupełnienia niedoborów płynów, jakie straciło się podczas snu. Szklanka wody o poranku dodaje energii, pozwala poczuć się lepiej i zwiększyć koncentrację.

Co więcej, taki nawyk pomaga przyspieszyć metabolizm i zachować uczucie sytości na dłużej. Zdarza się, że poczucie pragnienia mylone jest z uczuciem głodu - zanim sięgniemy po kolejną kanapkę, najpierw dobrze jest napić się wody.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: